Съдебна статистика на Общия съд - 2023 г

PDF Вж. подробните статистически данни за Общия съд 

Коментари по статистическите данни на Общия съд за 2023 г.

От Vittorio Di Bucci, секретар на Общия съд

За първи път от встъпването ми в длъжност на 5 юни 2023 г. имам честта да пиша коментари по годишните статистически данни за правораздавателната дейност. Подобно на моя предшественик Emmanuel Coulon считам, че тази задача е от съществено значение, за да се проследи развитието на съдебните спорове, да се преценят някои последици от законодателната и регулаторната дейност на институциите и органите на Европейския съюз, както и от дейността им по вземане на решение, и да се оценят последиците от решенията, взети от юрисдикцията.

За да се разчетат правилно статистическите данни за 2023 г., е необходимо в началото да се посочи поредицата от 404 дела, образувани през октомври 2023 г. (T‑620/23—T‑1023/23), които по същество са идентични — жалбите се отнасят до изменението на схемата за допълнително доброволно пенсионно осигуряване на членовете на Европейския парламент и са от областта „институционално право“ (вж. таблица № 4 по-долу). Тази поредица оказа огромно влияние върху броя на образуваните дела, който за първи път в историята на Общия съд надхвърли хиляда и понастоящем е 1271. Ако тези дела, които бяха съединени, се отчетат като едно дело, броят на подадените жалби би бил 868, което е близо до нивото от предходните години (904 през 2022 г., 882 през 2021 г. и 847 през 2020 г.).

Образувани дела: първите дела, свързани с регулирането на цифровите пазари и някои колебания в други области

През 2023 г. се появи нова категория съдебни спорове, свързана с регулирането на цифровите пазари и услуги. Това стана след приемането от Европейския съюз на Регламента за цифровите услуги (ЕС) 2022/2065 (на английски език: Digital Services Act, DSA) и на Регламента за цифровите пазари (ЕС) 2022/1925 (на английски език: Digital Markets Act, DMA). Първият от тях е цялостна регулация на посредниците и онлайн платформите, която се прилага както от националните органи, така и от Комисията, като в последния случай може да доведе до жалби пред Общия съд (две през 2023 г.): T‑348/23, Zalando/Комисия и T‑367/23, Amazon Services Europe/Комисия). Вторият законодателен акт е насочен конкретно към големите дигитални корпорации, като им налага задължения, свързани с определянето им като „контролиращи достъпа предприятия“. Комисията, под контрола на Съда на Европейския съюз, трябва да определи кои са тези корпорации и да приложи тези правила към тях. Трима жалбоподатели вече са подали пред Общия съд четири жалби срещу решения, взети в рамките на процедурата за определяне на „контролиращи достъпа предприятия“ (дела T‑1077/23, Bytedance/Комисия, T‑1078/23, Meta/Комисия и T‑1079/23 и T‑1080/23, Apple/Комисия). Бяха въведени вътрешни организационни мерки, за да се подготви юрисдикцията за тази нова категория съдебни спорове, както и за възможни жалби относно друго законодателно нововъведение — Регламента относно чуждестранните субсидии (ЕС) 2022/2560. По повод на тези мерки следва да се отбележи, че Общият съд реши да измени решението, с което се определят критериите за разпределяне на делата между съставите (ОВ C 286, 2023 г., стр. 2).

В рамките на традиционните области на спорове пред Общия съд се наблюдава леко покачване в областта на публичната служба (82 дела спрямо 66 през 2022 г.) и на интелектуалната собственост (310 дела спрямо 270 през 2022 г.).

Споровете относно ограничителните мерки продължават да са част от дейността на Общия съд, но в по-малка степен, отколкото през 2022 г. През 2023 г. бяха образувани 63 дела спрямо 103 през 2022 г. Повечето нови дела в тази област (41 дела от общо 63) се отнасят до поредицата ограничителни мерки, приети от Европейския съюз през 2022 г. срещу физически лица и образувания в контекста на конфликта между Русия и Украйна. По редица висящи дела, които в голямата си част се отнасят до ограничителни мерки, жалбоподателите измениха жалбите си съгласно член 86 от Процедурния правилник, за да оспорят продължаването или промяната на мерките, които ги засягат, вместо да оспорват тези решения с нова жалба. Този похват има предимството да концентрира разглеждането на няколко акта в рамките на едно и също дело, но натоварва и усложнява воденето на производството, особено когато жалбата се изменя непосредствено преди или в хода на съдебното заседание за изслушване на устните състезания. Общият съд обмисля да измени своя Процедурен правилник по този въпрос, за да предвиди, че изменението на жалбата трябва да бъде направено в кратък срок след връчването на решението на Общия съд да започне устната фаза на производството. Това би позволило да се запази известна гъвкавост в режима на правните спорове относно продължаването и промяната на приетите от институциите на ЕС актове, като същевременно се ограничат проблемите, с които понастоящем се сблъсква Общият съд.

Делата, свързани с икономическата и паричната политика, област, която включва банковото право, продължават да се увеличават всяка година, като достигат 56 нови дела, образувани през 2023 г. Като се има предвид, че повечето от тези дела са свързани с годишните вноски на банките в Единния фонд за преструктуриране и че първоначалният осемгодишен период за вноски е към края си, през следващите няколко години това число може да намалее.

В областта на държавните помощи извънредното увеличение на броя на жалбите през 2022 г. (68 нови дела) не се потвърди през 2023 г. По-голямата активност в тази област бе свързана с подаването през 2022 г. на множество жалби срещу решението на Комисията относно схемата за помощи, приложена от Португалия в полза на свободната зона на Мадейра, което е доказателство, че дейността на Общия съд зависи от актовете, приемани от институциите и органите на Европейския съюз, и от оспорването на тяхната законосъобразност. Десетте нови дела, регистрирани в тази област през 2023 г., представляват най-малкият брой, откакто през 1993 г. Общият съд стана компетентен да разглежда жалби на частноправни субекти относно държавни помощи.

И накрая, делата в областта на конкуренцията остават на исторически ниско ниво: през 2023 г. са образувани 13 нови дела.

Данни в числа, отразяващи дейността на юрисдикцията

С приключените през годината 904 дела Общият съд се представи на равнище над средното за последните години. Освен това той успя да намали броя на висящите дела, тъй като приключените дела надвишават новообразуваните с 36 дела, ако групата от 404 по същество идентични дела се счете за едно дело. Въз основа на това 1438 висящи дела към 31 декември 2023 г. представляват леко подобрение спрямо 1474 дела година по-рано. Този напредък би могъл да се засили през 2024 г., когато се очаква, че Общият съд ще успее да приключи някои големи групи дела. Това, изглежда, показва, че той е в състояние да поеме прехвърляната му компетентност да се произнася по някои преюдициални запитвания, което се предвижда за есента на 2024 г., и така да намали натовареността на Съда.

Следва да се отбележи, че:

  • почти 14 % (13,61 %) от делата бяха приключени от разширени състави от петима съдии, което потвърждава възходящата тенденция при разпределянето на делата на разширени състави, наблюдавана още през 2022 г. (12 %; 123 дела, приключени от разширен състав през 2023 г., спрямо 100 през 2022 г.). В повечето случаи разширените състави постановяват съдебни решения, но не е изключено и приемането на определения (десет през 2023 г., осем през 2022 г.);
  • 79 % от делата бяха приключени от състави от трима съдии спрямо 82 % през 2022 г. Този спад може да се обясни с по-честото разпределяне на разширен състав, както бе изяснено по-горе;
  • едно дело беше приключено от Общия съд, заседаващ в голям състав, след като бе върнато за ново разглеждане от Съда при обжалване (дело T‑65/18 RENV, Венесуела/Съвет относно ограничителни мерки с оглед на положението във Венесуела);
  • девет дела бяха решени от състав от един съдия (осем решения, едно определение) спрямо две през 2022 г. и три през 2021 г.;
  • броят на подадените молби за допускане на обезпечителни мерки се увеличи леко (41 през 2023 г. спрямо 37 през 2022 г.), както и броят на приключените обезпечителни производства (40 през 2023 г. спрямо 37 през 2022 г.);
  • по 59 % от приключените през 2023 г. дела е постановено съдебно решение, а по 41 % — определение. По 66 % от приключените със съдебно решение дела е проведено съдебно заседание за изслушване на устните състезания.

Броят на съдебните заседания за изслушване на устните състезания се увеличи значително (286 съдебни заседания спрямо 241 през 2022 г. и 240 през 2021 г.) за общо 419 разгледани дела (303 през 2022 г. и 290 през 2021 г.). Следва да се отбележи, че през 2023 г. бяха организирани десет общи съдебни заседания по общо 70 разгледани дела. От 1 април 2023 г. в член 106а от Процедурния правилник е предвидена възможността за организиране на общо съдебно заседание за изслушване на устните състезания по няколко дела, които не са съединени. Едно от тези общи съдебни заседания обхваща общо 42 разгледани дела (в групата дела T‑700/13, Caixabank и др./Комисия, свързани с държавна помощ, приведена в действие от Испания в полза на някои обединения по икономически интереси и инвеститорите в тях под формата на данъчна система, приложима за някои споразумения за финансов лизинг с цел придобиване на плавателни съдове, известна като „испанската система лизинг срещу данък“).

През годината не е проведено нито едно съдебно заседание чрез видеоконференция, въпреки че на 1 април 2023 г. влязоха в сила нови правила за използването на този механизъм. Макар че първоначално тази възможност беше предоставена за случаите, в които някоя от страните не може да се яви в сградата на Общия съд поради здравната криза, причинена от пандемията COVID‑19, понастоящем член 107а от Процедурния правилник предвижда, че страната може да поиска това, когато по съображения за сигурност или по други сериозни съображения (например стачка във въздушния транспорт) представителят е възпрепятстван да участва физически в заседанието. Тази промяна може да се обясни с факта, че пандемията приключи.

Средната продължителност на производствата леко се е увеличила. През 2023 г. тя е 18,2 месеца за делата, приключени със съдебно решение или определение (спрямо 16,2 месеца през 2022 г. и 17,3 месеца през 2021 г.) и 21 месеца (спрямо 20,4 месеца през 2022 г. и 20,3 месеца през 2021 г.), ако се вземат предвид само делата, приключени със съдебно решение. В това отношение следва да се отбележи, че средната продължителност на производствата от последната категория варира между средно 37,1 месеца за делата в областта на правото на конкуренция или 34,1 месеца за делата относно държавни помощи и 13,7 месеца за делата относно интелектуална собственост. За увеличената продължителност на производството допринесе приключването на няколко сложни дела или групи от дела, по-специално в областите на държавните помощи и на конкуренцията.

От 1 841 дела, висящи пред Общия съд към 31 декември 2023 г. (брутно, в това число 404 идентични жалби), 29 % се отнасят до институционалното право (както бе отбелязано по-горе, вече посочените 404 дела са част от 543‑те висящи към 31 декември 2023 г. дела в тази област), 13 % се отнасят до икономическата и паричната политика и 9,5 % — до държавните помощи. Що се отнася до областите, за които са създадени специализирани състави, делата по интелектуална собственост са 18 % от висящите дела, а тези от публичната служба — 6 %, като тези проценти остават стабилни в сравнение с предходната година. Що се отнася до съдебните състави, може да се отбележи, че по-често се разпределят дела на големия състав: в края на 2023 г. пред този състав има шест висящи дела, една част от които се отнася до Фонда за възстановяване и устойчивост, а другата — до областта на ограничителните мерки.

Акценти за 2023 г. и перспективи

През 2023 г. Общият съд продължи политиката си на проактивно управление на делата и предприе нови мерки за разглеждане на много големи дела и големи групи дела от момента на завеждането им в регистъра. Тези мерки следва да улеснят и възобновяването на някои групи дела, чието разглеждане бе спряно, докато делата, определени като пилотни, бъдат разгледани при обжалване. Целта е да се рационализират и ускорят производствата по най-сложните дела, които ще бъдат разпределени на съставите и съдиите докладчици въз основа на конкретни критерии; за тези дела ще бъде изготвен ориентировъчен график, който ще се преразглежда в хода на производството, ще се заделят по-големи ресурси и ще се обработват приоритетно от звеното на лицата за контролен прочит на съдебните решени и от преводаческите отдели.

Подготвителната работа по частичното прехвърляне на компетентността за произнасяне по преюдициални запитвания набра скорост през годината и ще продължи през 2024 г. Тя включва адаптирането на Статута на Съда на Европейския съюз, както и на процесуалните правила (Процедурен правилник, практически разпоредби по прилагане и производно законодателство). На 7 декември 2023 г. бе постигнато политическо споразумение относно реформата на Статута, което след това беше потвърдено от Европейския парламент и Съвета. Общият съд изготви проект за изменение на своя процедурен правилник, който ще бъде изпратен на Съвета за одобрение в началото на 2024 г. след съгласието на Съда. В процес на подготовка са и останалите текстове, които по същество се отнасят само до Общия съд. Освен изменението на процесуалните правила, е необходима значителна работа за адаптиране на структурите, методите и работните процеси, ИТ инструментите, както и обучение на персонала, за да могат Общият съд и неговият секретариат да се справят успешно с постъпването на първите преюдициални запитвания, насрочено за последното тримесечие на 2024 г.

В основата на дейността на Общия съд е и модернизирането на правораздаването като обществена услуга, което допринася за ефективността на европейската съдебна система. В допълнение към предприетите през предходните години мерки за дигитализиране на целия съдебен процес — от по принцип задължителното подаване на документи чрез приложението e-Curia до електронното подписване на съдебните актове — институцията предприе мерки за създаване на интегрирана система за управление на делата (SIGA) и за управление на първите преюдициални производства през 2024 г.

Работата на секретариата на Общия съд: преглед на дейността, която продължава да е интензивна

Дейността на секретариата на Общия съд, която е все така интензивна, заслужава особено внимание.

През годината бяха преминати няколко прага и бяха постигнати няколко рекорда:

  • прага от 20 000 дела, образувани пред Общия съд от създаването му досега, с регистрирането на дело T‑1148/23, PAN Europe/Комисия, заведено на 8 декември 2023 г.;
  • прага от 1 000 дела, образувани през годината (1 271 дела). Завеждането на 404 идентични дела, споменати по-горе, не увеличи значително работното натоварване на съдебните състави, но оказа сериозно въздействие върху дейността на секретариата, който ги регистрира, връчи процесуалните документи, публикува съобщенията в Официален вестник и подготви тяхното съединяване;
  • рекорден брой вписани в регистъра процесуални документи (62 020);
  • рекорден брой подадени в секретариата писмени изявления (5 264, различни от искови молби или жалби);
  • най-нисък процент отстранени нередовности в искови молби или жалби (22,9 % спрямо 31,96 % през 2022 г. и 41,2 % през 2021 г.); този резултат се дължи не само на включването на групата от 404 дела, но и намаляването на някои формалности в рамките на изменението на Процедурния правилник и публикуването на уебсайта Curia на контролен лист и примерни образци на искови молби и жалби;
  • броят страници, подадени чрез приложението e-Curia, през годината достигна 1 762 453.

Секретариатът оказа съдействие на съдиите от юрисдикцията по време на 334 съвещания на състави (352 през 2022 г. и 338 през 2021 г.) и 286 съдебни заседания за изслушване на устните състезания.

Освен това 94 % от документите бяха подадени в електронен формат с приложението e-Curia, чието използване стана задължително на 1 декември 2018 г., с няколко изключения. През 2023 г. така подадените документи бяха с обем от почти два милиона страници (1 762 453 страници). Следва да се отбележи, че използването на приложението e-Curia няма да е задължително в рамките на преюдициалните производства, но ще бъде силно насърчавано поради предимствата, които предлага на националните съдилища, на заинтересованите лица и на Общия съд.

 

Вж. също:

Съдебна статистика на Общия съд - 2022 г

Съдебната статистика за няколко предходни години също може да се прегледа на сайта Curia, в частта „Исторически преглед".