Language of document : ECLI:EU:C:2018:609

TEISINGUMO TEISMO (dešimtoji kolegija) SPRENDIMAS

2018 m. liepos 25 d.(*)

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Bendrasis muitų tarifas – Kombinuotoji nomenklatūra – Tarifinis klasifikavimas – 8703, 8704 ir 8705 pozicijos – Katafalkai“

Byloje C‑445/17

dėl Commissione tributaria regionale di Lazio (Lacijaus regiono mokestinių ginčų komisija, Italija) 2017 m. liepos 13 d. nutartimi, kurią Teisingumo Teismas gavo 2017 m. liepos 24 d., pagal SESV 267 straipsnį pateikto prašymo priimti prejudicinį sprendimą byloje

Agenzia delle Dogane e dei Monopoli

prieš

Pilato SpA

TEISINGUMO TEISMAS (dešimtoji kolegija)

kurį sudaro kolegijos pirmininkas E. Levits, teisėjai A. Borg Barthet (pranešėjas) ir F. Biltgen,

generalinis advokatas M. Wathelet,

kancleris A. Calot Escobar,

atsižvelgęs į rašytinę proceso dalį,

išnagrinėjęs pastabas, pateiktas:

–        Pilato SpA, atstovaujamos avvocato G. Tardella ir R. Baggio,

–        Italijos vyriausybės, atstovaujamos G. Palmieri, padedamos avvocato dello Stato A. Collabolletta,

–        Europos Komisijos, atstovaujamos A. Caeiros ir F. Tomat,

atsižvelgęs į sprendimą, priimtą susipažinus su generalinio advokato nuomone, nagrinėti bylą be išvados,

priima šį

Sprendimą

1        Prašymas priimti prejudicinį sprendimą pateiktas dėl 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo (OL L 256, 1987, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 2 sk., 2 t., p. 382), iš dalies pakeisto 2012 m. spalio 9 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (EB) Nr. 927/2012 (OL L 304, 2012, p. 1), I priede pateiktos Kombinuotosios nomenklatūros (toliau – KN) 8703 8704 ir 8705 tarifų pozicijų išaiškinimo.

2        Šis prašymas pateiktas nagrinėjant Pilato SpA ir Agenzia delle Dogane e dei Monopoli (Muitinės ir monopolijų agentūra, Italija; toliau – agentūra) ginčą dėl katafalkų tarifinio klasifikavimo.

 Teisinis pagrindas

 SS

3        Muitinių bendradarbiavimo taryba, tapusi Pasaulio muitinių organizacija (toliau – PMO), buvo įsteigta 1950 m. gruodžio 15 d. Briuselyje sudaryta konvencija dėl šios tarybos sukūrimo. Suderinta prekių aprašymo ir kodavimo sistema (toliau – SS), kurią parengė PMO, buvo įtvirtinta 1983 m. birželio 14 d. Briuselyje sudarytoje Tarptautinėje konvencijoje dėl suderintos prekių aprašymo ir kodavimo sistemos, o ši kartu su 1986 m. birželio 24 d. pakeitimo protokolu Europos ekonominės bendrijos vardu patvirtinta 1987 m. balandžio 7 d. Tarybos sprendimu 87/369/EEB (OL L 198, 1987, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 2 sk., 2 t., p. 288).

4        Pagal šios konvencijos 3 straipsnio 1 dalį kiekviena susitariančioji šalis įsipareigoja užtikrinti, kad jos muitų tarifų ir statistikos nomenklatūra atitiks SS, be papildymų ar pakeitimų naudoti visas SS pozicijas ir subpozicijas kartu su jas atitinkančiais skaitmeniniais kodais. Kiekviena susitariančioji šalis taip pat įsipareigoja taikyti bendrąsias SS aiškinimo taisykles ir visas SS skyrių, skirsnių ir subpozicijų pastabas, taip pat nekeisti jų apimties.

 SS paaiškinimai

5        SS paaiškinimas, susijęs su 87.03 pozicija, išdėstytas taip:

„Išskyrus 87.02 pozicijoje klasifikuojamas autotransporto priemones, prie šios pozicijos priskiriami visų tipų automobiliai (įskaitant automobilius amfibijas), skirti žmonėms vežti, neatsižvelgiant į jų variklio tipą (stūmoklinis kibirkštinio ar slėginio uždegimo vidaus degimo variklis, elektra varomas variklis, dujų turbina ir t. t).

Prie šios pozicijos taip pat priskiriamos lengvosios triratės transporto priemonės, kaip antai:

–        turinčios variklius ir motociklo ratus ir kt., kurios pagal savo mechaninę struktūrą turi autotransporto priemonių savybių: automobiliams būdinga vairavimo sistema arba taip pat atbulinės eigos pavara ir diferencialinė pavara.

–        T formos važiuoklę turinčios transporto priemonės, kurių du galiniai ratai dėl baterijų maitinamo variklio varomi atskirai. Šios transporto priemonės paprastai valdomos vienintele viduryje įtvirtinta valdymo rankena, kuri skirta pradėti važiuoti, paspartinti, stabdyti, sustoti ir važiuoti atbuline eiga, taip pat sukti į dešinę arba į kairę, keičiant varomųjų ratų apsisukimų skaičių arba sukant priekinį ratą.

Triratės transporto priemonės, turinčios minėtas savybes, bet skirtos kroviniams vežti, priskiriamos prie 87.04 pozicijos.

Nurodytos transporto priemonės gali būti sumontuotos arba ant ratų, arba ant vikšrų (autovikšrai).

Prie šios pozicijos, be kita ko, priskiriami:

1.      Lengvieji automobiliai, universalai ar sportinės transporto priemonės (lenktyniniai automobiliai).

2.      Specialios transporto priemonės, kaip antai greitosios pagalbos automobiliai, kalėjimo furgonai, katafalkai.

<…>

4.      Transporto priemonės, specialiai skirtos važiuoti sniegu (pavyzdžiui, sniegaeigės mašinos, sniegaeigiai motociklai).

5.      Specialios transporto priemonės, skirtos žmonėms golfo laukuose vežti, ir panašios transporto priemonės.

6.      Važiuoklę iš vamzdžių turinčios keturratės transporto priemonės, kuriose įrengta automobiliams būdinga, pavyzdžiui, Akermano principu grindžiama, vairavimo sistema.

Kaip suprantama pagal šią poziciją, universalieji automobiliai yra transporto priemonės, turinčios daugiausia devynias sėdimas vietas (įskaitant vairuotojo), kurių vidus, be struktūros pakeitimų, gali būti naudojamas tiek žmonėms, tiek kroviniams vežti.

Tam tikrų autotransporto priemonių klasifikavimą šioje pozicijoje lemia kai kurios savybės, kurios rodo, kad jos daugiausia skirtos žmonėms, o ne kroviniams vežti (87.04 pozicija). Šios savybės ypač naudingos nustatant autotransporto priemonių, kurių pakrautų svoris paprastai mažesnis nei 5 tonos ir kurios turi vieną uždarą vidinę erdvę, apimančią vairuotojui ir keleiviams skirtą plotą ir kitą plotą, kuris gali būti naudojamas tiek žmonėms, tiek kroviniams vežti, klasifikavimą. Ši pozicija apima autotransporto priemones, paprastai vadinamas universaliaisiais automobiliais (pavyzdžiui, autofurgonai, poilsinės transporto priemonės ir tam tikrų rūšių pikapai). Toliau nurodyti kriterijai yra susiję su konstrukcinėmis savybėmis, kuriomis paprastai pasižymi prie šios pozicijos priskiriamos transporto priemonės:

a)      yra nuolatinės sėdynės su saugos įranga (pavyzdžiui, saugos diržai ar jiems montuoti skirtos tvirtinimo vietos ir jungiamosios detalės) kiekvienam žmogui ar nuolatiniam montažui skirtos tvirtinimo vietos ir jungiamosios detalės sėdynėms ir saugos įrangai pritvirtinti galinėje dalyje už vairuotojo ir keleivių. Šios sėdynės gali būti fiksuotos, sulankstomos, nuimamos nuo tvirtinimo taškų;

b)      abu galinės dalies kėbulo šonai yra su langais;

c)      kėbulo šonuose arba gale yra bent vienos stumdomos, sukamos arba pakeliamos durys su langais;

d)      tarp dalies, skirtos vairuotojui ir priekiniams keleiviams, ir dalies, kuri gali būti naudojama žmonėms arba kroviniams vežti, nėra nuolatinės sienelės ar pertvaros;

e)      transporto priemonės viduje yra komforto, apdailos elementų ir aksesuarų, analogiškų lengvųjų automobilių salonams (pavyzdžiui, grindų kilimėlis, ventiliacija, vidaus apšvietimas, peleninės).

Transporto priemonės, sukurtos atrakcionų aikštėms, visų pirma motoroleriai, priskiriamos prie 95.08 pozicijos.“

6        SS paaiškinimas, susijęs su 87.04 pozicija, išdėstytas taip:

„Prie šios pozicijos, be kita ko, priskiriami:

Įprasti sunkvežimiai ir autofurgonai (bortiniai, su tentais, uždari ir kt.), visų rūšių krovininiai automobiliai, perkraustymo automobiliai, automatiškai iškraunami sunkvežimiai (savivarčiai ir kt.), sunkvežimiai-cisternos, net su siurbliu, šaldytuvai ir izoterminiai sunkvežimiai, sunkvežimiai sutvirtintu dugnu, skirti vežti rūgščių didbuteliams, butano dujų balionams ir kt., žemos platformos ir rampos sunkvežimiai, skirti sunkiai įrangai (kovos tankai, kėlimo ir žemės darbų įranga, elektros transformatoriai ir kt.), sunkvežimiai šviežiam betonui vežti, išskyrus betonvežius, priskirtus prie 87.05 pozicijos, ir kt., buitinių atliekų šiukšliavežiai, net jei turi pakrovimo, tankinimo, drėkinimo įrangą, ir kt.

Prie šios pozicijos taip pat priskiriamos lengvosios triratės transporto priemonės, kaip antai:

–        turinčios variklius ir motociklo ratus ir kt., kurios pagal savo mechaninę struktūrą turi autotransporto priemonių savybių: automobiliams būdinga vairavimo sistema arba taip pat atbulinės eigos pavara ir diferencialinė pavara.

–        T formos važiuoklę turinčios transporto priemonės, kurių du galiniai ratai dėl baterijų maitinamo variklio varomi atskirai. Šios transporto priemonės paprastai valdomos vienintele viduryje įtvirtinta valdymo rankena, kuri skirta pradėti važiuoti, paspartinti, stabdyti, sustoti ir važiuoti atbuline eiga, taip pat sukti į dešinę arba į kairę, keičiant varomųjų ratų apsisukimų skaičių arba sukant priekinį ratą.

Triratės transporto priemonės, turinčios minėtas savybes, bet daugiausia skirtos žmonėms vežti, priskiriamos prie 87.03 pozicijos.

Tam tikrų autotransporto priemonių klasifikavimą šioje pozicijoje lemia kai kurios savybės, kurios rodo, kad jos skirtos kroviniams, o ne žmonėms vežti (87.03 pozicija). Šios savybės ypač naudingos nustatant autotransporto priemonių, kurių pakrautų svoris paprastai mažesnis nei 5 tonos ir kurios turi uždarą atskirą galinę dalį, t. y. atvirą galinę platformą, paprastai naudojamą kroviniams vežti; šių transporto priemonių galinėje dalyje gali būti suolai be saugos diržų, jiems montuoti skirtų tvirtinimo vietų ar jungiamųjų detalių keleiviams; tie suolai nulenkiami prie šono, kad visa platforma galėtų būti naudojama kroviniams vežti. Ši pozicija visų pirma apima autotransporto priemones, paprastai vadinamas universaliaisiais automobiliais (pavyzdžiui, autofurgonai, pikapai ir tam tikrų rūšių poilsinės transporto priemonės). Toliau nurodyti kriterijai yra susiję su konstrukcinėmis savybėmis, kuriomis paprastai pasižymi prie šios pozicijos priskiriamos transporto priemonės:

a) suolų tipo sėdynės be saugos įtaisų (pavyzdžiui, saugos diržų arba jiems montuoti skirtų tvirtinimo vietų ir jungiamųjų detalių), nėra įrangos keleiviams galinėje dalyje už vairuotojui ir keleiviams skirtos dalies. Šios sėdynės paprastai gali būti nulenktos, kad visą galinės dalies dugną (autofurgonuose) arba visą atskirą platformą (pikapuose) būtų galima naudoti kroviniams vežti;

b) yra atskira kabina vairuotojui ir keleiviams bei atskira atvira platforma, kur įrengti fiksuoti bortai ir vienas atlenkiamas galinis bortas (pikapo tipo automobiliuose);

c) galinės dalies kėbulo šonai be langų; kėbulo šonuose arba gale yra bent vienos stumdomos, sukamos arba pakeliamos durys be langų kroviniams pakrauti ir iškrauti (autofurgonuose);

d) tarp vairuotojo ir priekinių keleivių dalies bei galinės dalies yra nuolatinė sienelė ar pertvara;

e) krovininėje platformoje nėra komforto, apdailos elementų ir aksesuarų, analogiškų lengvųjų automobilių salonams (pavyzdžiui, grindų kilimėlių, ventiliacijos, vidaus apšvietimo, peleninių). <…>“

7        SS paaiškinimas, susijęs su 87.05 pozicija, išdėstytas taip:

„Ši pozicija apima visas autotransporto priemones, specialiai sukonstruotas ar perdarytas, kuriose yra įvairi įranga ar įtaisai, dėl kurių jos atlieka tam tikras funkcijas, atskirai nuo tiesioginio vežimo. Tai yra transporto priemonės, iš esmės skirtos ne žmonėms ar kroviniams vežti.

Ši pozicija apima:

1.      Techninės pagalbos transporto priemones, kurias sudaro sunkvežimio ar autofurgono važiuoklė su platforma ar be jos, su kėlimo mechanizmu, kaip antai nesisukantys kranai, gervės, suktuvai, keltuvai, skirti pakelti ir vilkti sugedusiai transporto priemonei.

2.      Automobiliniai siurbliai, kuriose siurblys paprastai veikia nuo transporto priemonės variklio, pavyzdžiui, priešgaisriniuose automobiliuose.

3.      Automobilinės kopėčios ir automobilinės pakeliamos platformos elektros linijoms, viešajam apšvietimui ir kt. prižiūrėti, taip pat automobilinės platformos su šarnyrinėmis rankenomis (travelling) kino ar televizijos filmavimams.

4.      Transporto priemonės, naudojamos gatvėms, aikštėms, kanalams, oro uosto takams, ir kt. valyti, pavyzdžiui, automobiliniai valytuvai, laistytuvai, laistytuvai-valytuvai ir automobiliniai dumblo siurbliai.

5.      Sniego valytuvai su fiksuota įranga. Tai tik tokiam naudojimui skirtos transporto priemonės su turbinomis, besisukančiais semtuvais ir kt., varomos transporto priemonės varikliu ar atskiru varikliu.

Visų rūšių nuimami sniego valytuvai visada priskiriami prie 84.30 pozicijos, net jei sumontuoti ant autotransporto priemonės.

6.      Automobiliniai barstytuvai, šildomi ar nešildomi, visų rūšių ir skirti bet kokiam naudojimui (net žemės ūkyje), turintys asfalto, žvyro (smėlio barstytuvai) ir kt. barstymo įrangą.

7.      Automobiliniai kranai, neskirti kroviniams vežti, kuriuos sudaro autotransporto priemonės važiuoklė ir kabina su sumontuotu besisukančiu kranu. Vis dėlto 87.04 pozicijai nepriklauso autotransporto priemonės, kurios pačios pasikrauna.

8.      Mobilūs įrenginiai, kuriuos sudaro sunkvežimis su sumontuota vertikalia metaline galvute su gervėmis ir kita gręžimo įranga. <…>“

 KN

8        Reglamente Nr. 2658/87 įtvirtinta KN yra grindžiama SS, iš kurios perimtos šešių skaičių pozicijos ir subpozicijos, papildomai įtrauktas tik septintasis ir aštuntasis skaičius, kurie sudaro poskyrius.

9        Pagal Reglamento Nr. 2658/87, iš dalies pakeisto 2000 m. sausio 31 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 254/2000 (OL L 28, 2000, p. 16; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 2 sk., 9 t., p. 357), 12 straipsnio 1 dalį kiekvienais metais Europos Komisija priima reglamentą, kuriame pateikiama tiksli Kombinuotosios nomenklatūros redakcija, kartu su muito normomis, nustatytomis pagal Europos Sąjungos Tarybos ar Komisijos patvirtintas priemones. Minėtas reglamentas taikomas nuo kitų metų sausio 1 d.

10      KN redakcija, taikytina pagrindinės bylos faktinėms aplinkybėms, kurios įvyko 2013 m., yra išdėstyta Įgyvendinimo Reglamente Nr. 927/2012.

11      Bendrosiose KN aiškinimo taisyklėse, pateikiamose KN pirmosios dalies I skyriaus A poskyryje, nustatyta:

„Klasifikuojant prekes pagal [KN], turi būti vadovaujamasi šiais principais.

1.      Skyrių, skirsnių ir poskirsnių pavadinimai pateikiami tik nurodymui palengvinti; juridiniais tikslais prekių klasifikavimas turi būti nustatomas pagal pozicijų pavadinimus bei skyrių ir skirsnių pastabas ir, jeigu šiuose pozicijų pavadinimuose ir pastabose nenurodyta kitaip, vadovaujantis toliau išdėstytomis nuostatomis.

<…>

6.      Juridiniais tikslais klasifikuojant prekes bet kurios pozicijos subpozicijose vadovaujamasi subpozicijų pavadinimais ir visomis taikytinomis subpozicijų pastabomis, taip pat mutatis mutandis pirmiau išdėstytomis taisyklėmis, laikantis nuostatos, kad gali būti sugretinamos tik to paties lygio subpozicijos. Taikant šią taisyklę taip pat reikia remtis atitinkamo skyriaus ar skirsnio pastabomis, jeigu pagal kontekstą nereikalaujama kitaip.“

12      KN antroje dalyje „Muitų sąrašas“, be kita ko, yra XVII skyrius „Antžeminio, oro, vandens transporto priemonės ir pagalbinė transporto įranga“. Šiame skyriuje yra 87 skirsnis „Antžeminio transporto priemonės, išskyrus geležinkelio ir tramvajaus riedmenis; jų dalys ir reikmenys“, kuris apima KN 8703, 8704 ir 8705 pozicijas. Šios pozicijos suformuluotos taip:

„8703 Automobiliai ir kitos autotransporto priemonės, daugiausia skirtos žmonėms vežti (išskyrus klasifikuojamas 8702 pozicijoje), įskaitant lengvuosius keleivinius-krovininius automobilius (universalus) ir lenktyninius automobilius

<…>

8704 Autotransporto priemonės, skirtos kroviniams vežti

<…>

8705 Specialios autotransporto priemonės, išskyrus daugiausia skirtas žmonėms arba kroviniams vežti (techninės pagalbos automobiliai, automobiliniai kranai, priešgaisriniai automobiliai, automobilinės betonmaišės, automobiliniai laistytuvai-valytuvai, automobilinės dirbtuvės, mobilios radiologijos stotys)

<…>“

 Pagrindinė byla ir prejudicinis klausimas

13      2013 m. rugpjūčio 20 d. Pilato pateikė agentūrai prašymą dėl privalomosios tarifinės informacijos, siekdama klasifikuoti dyzelinius katafalkus KN 8704 90 00 subpozicijoje kaip „autotransporto priemones, skirtas kroviniams vežti“.

14      Šiame prašyme transporto priemonė buvo aprašyta kaip:

„Dyzeliniai katafalkai. Autotransporto priemonė, kuriai būdinga:

1)      atskira vairuotojo kabina;

2)      pertvara, skirianti vairuotojo kabiną nuo galinės dalies;

3)      pakeliamos durys gale, kad būtų galima pakrauti ir iškrauti karstą;

4)      speciali įranga, leidžianti pakrauti ir užfiksuoti karstą ir kitus konteinerius;

5)      2143 cm3 darbinis tūris;

6)      autotransporto priemonės matmenys: 5,990 m. ilgis, 1,870 m. plotis.“

15      2013 m. gruodžio 2 d. sprendimu agentūra pateikė prašytą privalomąją tarifinę informaciją ir klasifikavo atitinkamus katafalkus KN 8703 32 90 subpozicijoje, t. y. tarp „[a]utomobilių ir kitų autotransporto priemonių, daugiausia skirtų žmonėms vežti (išskyrus priskiriamas prie 8702 pozicijos), įskaitant lengvuosius keleivinius-krovininius automobilius (universalus) ir lenktyninius automobilius“.

16      2014 m. vasario 26 d. Pilato pateikė skundą dėl šio sprendimo Commissione tributaria provinciale di Roma (Romos provincijos mokestinių ginčų komisija, Italija), ši skundą patenkino 2016 m. gegužės 19 d. sprendimu. Ši komisija, be kita ko, manė, kad katafalkas neturėjo konstrukcinių savybių, kurias pagal SS paaiškinimus turi transporto priemonės, daugiausia skirtos žmonėms vežti; jis, priešingai, išsiskyrė konstrukcinėmis savybėmis, būdingomis transporto priemonėms, skirtoms kroviniams vežti.

17      2017 m. sausio 13 d. agentūra pateikė apeliacinį skundą dėl šio sprendimo Commissione tributaria regionale del Lazio (Lacijaus regiono mokestinių ginčų komisija, Italija). Ji konkrečiai tvirtino, kad SS paaiškinimas, susijęs su KN 8703 pozicija, taip pat apima „specialias transporto priemones, kaip greitosios pagalbos automobiliai, kalėjimo furgonai ir katafalkai“.

18      Šis teismas pažymi, viena vertus, kad SS paaiškinimas, susijęs su KN 8703 pozicija, apima, be kita ko, specialias autotransporto priemones, kaip greitosios pagalbos automobiliai, kalėjimo furgonai ir katafalkai, taip pat „vienos erdvės transporto priemonės“, kurios „turi vieną uždarą vidinę erdvę, apimančią vairuotojui ir keleiviams skirtą plotą ir kitą plotą, kuris gali būti naudojamas tiek žmonėms, tiek kroviniams gabenti“. Šiuo klausimu jis teigia, kad, nepaisant aiškios nuorodos, kad katafalkai įtraukti į KN 8703 poziciją, šių transporto priemonių objektyvios konstrukcinės savybės iš esmės neatitinka nurodytųjų SS paaiškinime. Katafalkuose nėra vienos uždaros erdvės, apimančios vairuotojui ir keleiviams skirtą plotą ir kitą plotą, kuris gali būti naudojamas tiek žmonėms, tiek kroviniams gabenti, nes, priešingai, yra įrengta fiksuota ir sandari pertvara, būtina dėl higienos ir sanitarinių priežasčių, kuri vairuotojo kabiną skiria nuo galinės dalies.

19      Kita vertus, šis teismas teigia, kad SS paaiškinime, susijusiame su 8704 pozicija, konkrečiai nurodytos konstrukcinės savybės, būdingos apskritai prie šios pozicijos priskirtinoms transporto priemonėms: fiksuota pertvara ar sienelė tarp kabinos ir galinės dalies, nėra langų galinės dalies šoninėse sienose. Atrodo, kad šios savybės visiškai atitinka katafalkų savybes.

20      Taigi prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas mano, kad katafalkų aiškus nurodymas SS paaiškinimo KN 8703 pozicijoje prieštarauja objektyvioms sąlygoms, kurias turi atitikti autotransporto priemonės, kad būtų priskirtos prie šios pozicijos. Kadangi SS paaiškinimai neturi privalomosios galios, neatmestina, kad katafalkai gali būti klasifikuojami KN 8704 pozicijoje.

21      Tokiomis aplinkybėmis Commissione tributaria regionale del Lazio (Lacijaus regiono mokestinių ginčų komisija) nusprendė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir pateikti Teisingumo Teismui šį prejudicinį klausimą:

„Ar katafalkai turi būti priskiriami prie [KN 8704] pozicijos? Jei atsakymas į šį klausimą yra neigiamas, ar katafalkai turi būti klasifikuojami priskiriant prie [KN 8705] pozicijos, ar [KN 8703] pozicijos?“

 Dėl prejudicinio klausimo

22      Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas iš esmės klausia, ar katafalkai, kaip nagrinėjamas pagrindinėje byloje, turi būti klasifikuojami kaip transporto priemonės, skirtos žmonėms vežti, KN 8703 pozicijoje; kaip transporto priemonės, skirtos kroviniams vežti, KN 8704 pozicijoje; ar kaip specialios transporto priemonės, išskyrus daugiausia skirtas žmonėms arba kroviniams vežti, KN 8705 pozicijoje.

23      Siekiant prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui pateikti naudingą atsakymą, pirmiausia reikia pabrėžti, kad, viena vertus, kaip matyti iš šio sprendimo 11 punkto, pagal Bendrąsias KN aiškinimo taisykles prekių klasifikacija nustatoma pagal pozicijų pavadinimus ir skyrių bei skirsnių pastabas, o skyrių, skirsnių ir poskirsnių pavadinimai pateikiami tik nurodymui palengvinti.

24      Kita vertus, iš suformuotos Teisingumo Teismo jurisprudencijos matyti, kad, siekiant užtikrinti teisinį saugumą ir lengvesnę kontrolę, prekių tarifinį klasifikavimą lemiantis kriterijus paprastai turi būti nustatytas atsižvelgiant į šių prekių objektyvius požymius ir savybes, išvardytus KN pozicijos aprašyme ir skyrių ar skirsnių pastabose (2014 m. birželio 12 d. Sprendimo Lukoyl Neftohim Burgas, C‑330/13, EU:C:2014:1757, 34 punktas ir nurodyta jurisprudencija).

25      Be to, prekės paskirtis gali būti objektyvus klasifikavimo kriterijus, jeigu ji būdinga šiai prekei ir šis būdingumas gali būti įvertintas atsižvelgiant į prekės charakteristikas ir objektyvias savybes (2007 m. gruodžio 6 d. Sprendimo Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, 24 punktas ir nurodyta jurisprudencija).

26      Galiausiai primintina, kad, remiantis Teisingumo Teismo jurisprudencija, Komisijos paruošti KN ir SS paaiškinimai labai padeda aiškinti įvairių pozicijų apimtį, bet neturi privalomosios teisinės galios. Be to, nors PMO nuomonės dėl prekės klasifikavimo pagal SS ir neturi privalomosios teisinės galios, klasifikuojant šią prekę pagal KN, jos yra įvairių KN pozicijų apimtį aiškinti reikšmingai padedantys nurodymai (2007 m. gruodžio 6 d. Sprendimo Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, 25 punktas ir nurodyta jurisprudencija).

27      Pilato tvirtina, kad katafalkai turi būti klasifikuojami KN 8704 pozicijoje, nes turi panašių savybių į nurodytąsias SS paaiškinime dėl transporto priemonių, skirtų kroviniams vežti, nors Italijos vyriausybė ir Komisija mano, kad jie turi būti klasifikuojami KN 8703 pozicijoje.

28      Iš paties KN 8703, 8704 ir 8705 pozicijų pavadinimo matyti, kad pirmoji apima transporto priemones, skirtas žmonėms vežti bendrai, antroji – transporto priemones, skirtas kroviniams vežti, o trečioji – specialiąsias transporto priemones, kurios iš esmės neskirtos žmonėms ar kroviniams vežti.

29      Be to, pagal 8703 pozicijos pavadinimą, t. y. „Autotransporto priemonės, daugiausia skirtos žmonėms vežti“, pagrindinė šių transporto priemonių paskirtis yra lemianti jų klasifikaciją. Iš termino „skirtos“ vartojimo, kaip patvirtinta suformuotoje jurisprudencijoje, primintoje šio sprendimo 25 punkte, matyti, kad pagrindinėje byloje nagrinėjamos transporto priemonės pagrindinė paskirtis yra lemiama, kuri turi būti jai būdinga. Ši paskirtis nustatoma pagal bendrą transporto priemonės išvaizdą ir visas šios transporto priemonės savybes, suteikiančias jai esminį požymį (2007 m. gruodžio 6 d. Sprendimo Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, 27 punktą ir nurodytą jurisprudenciją).

30      Šiuo atveju, atsižvelgiant į pagrindinėje byloje nagrinėjamos transporto priemonės aprašymą šio sprendimo 14 punkte, katafalkas yra specialiai sukonstruotas ir įrengtas karstams, kuriuose yra palaikai, vežti. Šiuo klausimu, kaip teigia Italijos vyriausybė ir Komisija, žmogaus, net mirusio, kūnas neturi būti prilyginamas kroviniui, kuris, kaip toks, gali būti komercinių sandorių dalykas. Todėl pagrindinė katafalkų paskirtis vežti žmones.

31      Toks aiškinimas atitinka bendrą SS paaiškinimo, susijusio su KN 8703 pozicija, supratimą.

32      Iš tiesų šio paaiškinimo penktoje pastraipoje aiškiai nurodyta, kad, „be kita ko, prie šios pozicijos priskirtinos: <…> [s]pecialios transporto priemonės, kaip greitosios pagalbos automobiliai, kalėjimo furgonai, katafalkai“. Šio paaiškinimo septintoje pastraipoje nurodyta, kad „[t]am tikrų autotransporto priemonių klasifikavimą šioje pozicijoje lemia kai kurios savybės, kurios rodo, kad jos daugiausia skirtos žmonėms, o ne kroviniams vežti“, ir kad „[š]i pozicija apima autotransporto priemones, paprastai vadinamas universaliaisiais automobiliais“. Be to, šioje pastraipoje išvardytos konstrukcinės savybės būdingos apskritai prie šios pozicijos priskirtinoms transporto priemonėms.

33      Iš to matyti, kad paaiškinime pirmiausia aiškiai nurodytos transporto priemonės, kurios priklauso KN 8703 pozicijai, be papildomų patikslinimų. Antra, jame aprašytos, kaip matyti iš teksto, savybės, leidžiančios nustatyti transporto priemones, kurių klasifikavimas neaiškus, ir nurodoma, kad šių transporto priemonių pagrindinė paskirtis yra žmonių vežimas. Trečia, šiame paaiškinime išvardytos savybės, kurias paprastai turi transporto priemonės, visų pirma skirtos žmonėms vežti.

34      Taigi, lenktyniniai automobiliai, sniegaeigiai ar specialios transporto priemonės, skirtos vežti žmones golfo laukuose, aiškiai nurodyti šio paaiškinimo, susijusio su KN 8703 pozicija, penktoje pastraipoje, atitinkamai jos 1, 4 ir 5 punktuose, net jei iš principo neturi kėbulo šonuose ar gale stumdomų, sukamų ar pakeliamų durų su langais, kai ši savybė pagal šio paaiškinimo septintą pastraipą yra konstrukcinė savybė, kurią paprastai turi transporto priemonės, skirtos žmonėms vežti, numatytos KN 8703 pozicijoje.

35      Ši analizė taikoma specialioms autotransporto priemonėms, kaip antai greitosios pagalbos automobiliams ir katafalkams, kurios nurodytos SS paaiškinimo, susijusio su KN 8703 pozicija, penktos pastraipos 2 punkte, paprastai turinčioms nuolatinę pertvarą tarp vairuotojui skirtos priekinės dalies ir galinės dalies, skirtos vežti neštuvams ar karstui, t. y. savybių, kurių paprastai neturi transporto priemonės, daugiausia skirtos žmonėms vežti, remiantis šio paaiškinimo septinta pastraipa.

36      Šiomis aplinkybėmis, kadangi paaiškinime nėra jokios nuorodos dėl konstrukcinių savybių, kurių turi turėti jame išvardytos specialios autotransporto priemonės, tai reiškia, kad katafalkai klasifikuojami KN 8703 pozicijoje, nereikalaujant, kad jiems būtų būdingos kitos specifinės savybės.

37      Šios išvados negali paneigti Pilato argumentai, pagal kuriuos katafalkai turi būti klasifikuojami KN 8704 pozicijoje, nes jie turi savybių, panašių į nurodytąsias SS paaiškinime dėl autotransporto priemonių, skirtų kroviniams vežti, priskirtų prie šios pozicijos.

38      Iš tiesų, viena vertus, kaip matyti iš šio sprendimo 32–36 punktų, aplinkybė, kad katafalkai neturi konstrukcinių savybių, išvardytų SS paaiškinime, susijusiame su KN 8703 pozicija, nėra reikšminga atliekant jų tarifinį klasifikavimą, nes transporto priemonės, skirtos žmonėms vežti, priskiriamos prie KN 8703 pozicijos, nors neturi konstrukcinių savybių, kurių paprastai turi prie šios pozicijos priskiriamos transporto priemonės.

39      Kita vertus, konstatuotina, kad kai kurios konstrukcinės savybės, kurias paprastai turi transporto priemonės, skirtos kroviniams vežti, išvardytos SS paaiškinimo, susijusio su KN 8704 pozicija, ketvirtos pastraipos a–e punktuose, nesusijusios su katafalkais. Kalbama apie atskiros atviros platformos su fiksuotais šoniniais bortais ir atlenkiamu galiniu bortu buvimą ir galinių langų kėbulo šonuose nebuvimą.

40      Be to, katafalkai, kaip nagrinėjami pagrindinėje byloje, neturi būti klasifikuojami KN 8705 pozicijoje, kuri susijusi su „[s]pecialiomis autotransporto priemonėmis, išskyrus daugiausia skirtas žmonėms arba kroviniams vežti“. Iš tiesų iš pačios šios pozicijos formuluotės matyti, kad transporto priemonių, kurios priklauso šiai pozicijai, pagrindinė funkcija nėra nei žmonių, nei krovinių vežimas.

41      Atsižvelgiant į visa tai, kas minėta, į pateiktą klausimą reikia atsakyti taip: KN reikia aiškinti taip, kad katafalkai, kaip antai nagrinėjami pagrindinėje byloje, turi būti klasifikuojami KN 8703 pozicijoje.

 Dėl bylinėjimosi išlaidų

42      Kadangi šis procesas pagrindinės bylos šalims yra vienas iš etapų prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusio teismo nagrinėjamoje byloje, bylinėjimosi išlaidų klausimą turi spręsti šis teismas. Išlaidos, susijusios su pastabų pateikimu Teisingumo Teismui, išskyrus tas, kurias patyrė minėtos šalys, nėra atlygintinos.

Remdamasis šiais motyvais, Teisingumo Teismas (dešimtoji kolegija) nusprendžia:

Kombinuotąją nomenklatūrą, esančią 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo, iš dalies pakeisto 2012 m. spalio 9 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (EB) Nr. 927/2012, I priede reikia aiškinti taip, kad katafalkai, kaip nagrinėjami pagrindinėje byloje, turi būti klasifikuojami Kombinuotosios nomenklatūros 8703 pozicijoje.

Parašai.


*      Proceso kalba: italų.