Language of document : ECLI:EU:F:2015:61

SODBA SODIŠČA ZA USLUŽBENCE
EVROPSKE UNIJE
(prvi senat)

z dne 18. junija 2015

Zadeva F‑5/14

CX

proti

Evropski komisiji

„Javni uslužbenci – Uradniki – Disciplinski ukrep – Odstavitev – Neobstoj zaslišanja zadevnega uradnika s strani OI – Nespoštovanje pravice do izjave“

Predmet:      Tožba, vložena na podlagi člena 270 PDEU, ki se za Pogodbo ESAE uporablja na podlagi njenega člena 106a, s katero CX predlaga, prvič, razglasitev ničnosti odločbe z dne 16. oktobra 2013, s katero mu je Evropska komisija naložila ukrep odstavitve z delovnega mesta brez pro tempore znižanja pokojnine, in, drugič, naj se Komisiji naloži plačilo odškodnine za škodo, ki naj bi jo utrpel.

Odločitev:      Odločba z dne 16. oktobra 2013, s katero je Komisija CX naložila ukrep odstavitve brez pro tempore znižanja pokojnine, se razglasi za nično. V preostalem se tožba zavrne. Evropska komisija nosi svoje stroške in stroške CX, vključno s stroški postopka za izdajo začasne odredbe v zadevi F‑5/14 R.

Povzetek

1.      Uradniki – Disciplinska ureditev – Disciplinski postopek – Odločba organa za imenovanja o naložitvi disciplinskega ukrepa brez predhodnega zaslišanja zadevne osebe – Neobstoj predhodnega zaslišanja zaradi zadevne osebe – Zakonitost – Kršitev pravice do izjave – Neobstoj – Sodni nadzor

(Listina Evropske unije o temeljnih pravicah, členi 41(2)(a), 51(1) in 52(1); Kadrovski predpisi, Priloga IX, člena 4 in 22(1)

2.      Uradniki – Disciplinska ureditev – Postopek pred disciplinsko komisijo – Zdravniško ugotovljena nezmožnost zaslišanja uradnika s strani disciplinske komisije – Obveznost zadevne osebe, da predloži zdravniško potrdilo, v katerem je navedena zadevna nezmožnost – Neobstoj

(Kadrovski predpisi, Priloga IX)

3.      Uradniki – Disciplinska ureditev – Postopek pred disciplinsko komisijo – Zdravniško ugotovljena nezmožnost zaslišanja uradnika s strani disciplinske komisije – Prošnja za preložitev zaslišanja – Utemeljitev zavrnitve preložitve

(Kadrovski predpisi, Priloga IX)

1.      V skladu s členom 41(2)(a) Listine Evropske unije o temeljnih pravicah ima vsaka oseba pravico, da se izjasni pred sprejetjem kakršnega koli posamičnega ukrepa, ki jo prizadene. V okviru disciplinskega postopka, kot ga urejajo Kadrovski predpisi, se pravica do izjave izvaja v smislu člena 51(1) Listine, prvič, zlasti s členom 22(1) Priloge IX h Kadrovskim predpisom in, drugič, s členom 4 te priloge. Na disciplinskem področju je treba strogo izpolniti obveznost organa za imenovanja, da zadevni osebi omogoči izjavo, zlasti zaradi teže ukrepov, do katerih lahko privede disciplinski postopek.

Vendar pa dejstvo, da zadevna oseba ni bila zaslišana v skladu s členom 22(1) Priloge IX h Kadrovskim predpisom, ne povzroči razglasitve ničnosti odločbe, s katero ji je naložen disciplinski ukrep, če je za to nezaslišanje odgovorna zadevna oseba sama. Navedenemu organu namreč ni treba neomejeno prelagati datuma zadnjega zaslišanja do takrat, ko se ga zadevna oseba lahko udeleži. Nasprotno, v interesu uradnika in uprave je, da sprejetja odločbe, s katero se disciplinski postopek konča, ni mogoče preložiti brez utemeljitve. To je tudi namen dvomesečnega roka iz člena 22(1) Priloge IX h Kadrovskim predpisom, ki dejansko pomeni „pravilo dobrega upravljanja“.

Poleg tega mora sodišče Unije pri presoji zakonitosti odločbe organa za imenovanja o sprejetju disciplinskega ukrepa brez zaslišanja zadevne osebe, če je ta predložila zdravniško potrdilo, na podlagi katerega je mogoče veljavno upravičiti njeno odsotnost, preveriti, ali elementi, ki jih je v zvezi s tem predložila uprava, dokazujejo, da zaslišanja ni bilo zaradi zadevne osebe.

(Glej točke od 61 do 65.)

Napotitev na:

Sodišče: sodbi Van Eick/Komisija, 35/67, EU:C:1968:39, ter Kamino International Logistics in Datema Hellmann Worldwide Logistics, C‑129/13 in C‑130/13, EU:C:2014:2041, točka 42;

Sodišče prve stopnje: sodba Stevens/Komisija, T‑277/01, EU:T:2002:302, točki 41 in 42 ter navedena sodna praksa;

Sodišče za uslužbence: sodba de Brito Sequeira Carvalho/Komisija, F‑107/13, EU:F:2014:232, točki 100 in 111.

2.      Nobena določba Kadrovskih predpisov niti natančneje Priloga IX k tem predpisom uradniku, povabljenemu na disciplinsko zaslišanje pred organom za imenovanja ne nalaga, da mora biti v morebitnem zdravniškem potrdilu, ki utemeljuje njegovo nezmožnost udeležbe na tem zaslišanju, izrecna navedba glede prepovedi izhoda ali nezmožnosti premikanja. Zato neobstoj take navedbe kot tak ne omogoča ugotovitve, da je zdravstveno stanje zadevnega uradnika tako, da bi lahko nastopil pred navedenim organom in zagotovil zaščito svojih pravic v disciplinskem postopku, sproženem zoper njega.

(Glej točko 74.)

3.      Če je uradnik organ za imenovanja z zdravniškim potrdilom ustrezno in veljavno obvestil o tem, da ni zmožen nastopiti pred tem tristranskim organom in da ne more predložiti pisnih stališč, mora navedeni organ na podlagi drugega zdravniškega mnenja ali zanesljivega niza usklajenih indicev dokazati, da bi bolni uradnik lahko prišel na navedeno zaslišanje in se uspešno zagovarjal.

(Glej točki 75 in 76.)

Napotitev na:

Sodišče za uslužbence: sodba de Brito Sequeira Carvalho/Komisija, EU:F:2014:232, točka 111.