Language of document :

Преюдициално запитване, отправено от High Court of Justice (Chancery Division) (Обединеното кралство) на 24 декември 2010 г. - University of Queensland, CSL Ltd/Comptroller-General of Patents, Designs and Trade Marks

(Дело C-630/10)

Език на производството: английски

Запитваща юрисдикция

High Court of Justice (Chancery Division)

Страни в главното производство

Жалбоподател: University of Queensland, CSL Ltd

Ответник: Comptroller-General of Patents, Designs and Trade Marks

Преюдициални въпроси

Регламент 469/20091 (наричан по-нататък "Регламентът") признава наред с другите цели, посочени в съображенията, необходимостта от предоставяне на СДЗ [сертификат за допълнителна закрила] от всяка държава членка на Общността на притежателите на национален или на европейски патент при едни и същи условия, както е посочено в съображения 7 и 8. При липсата на общностна хармонизация на патентното право, какво е значението на израза "продуктът е защитен с основен патент, който е в сила" в член 3, буква а) от Регламента и какви са критериите за определяне на това?

В случай като настоящия, който се отнася до лекарствен продукт, включващ повече от една активна съставка, съществуват ли допълнителни или различни критерии за определяне дали "продуктът е защитен с основен патент, който е в сила" съгласно член 3, буква а) от Регламента и при утвърдителен отговор - какви са тези критерии?

Един от тези допълнителни или различни критерии ли е обстоятелството дали активните съставки са по-скоро смесени, отколкото доставяни едновременно, но в отделни формулировки?

Дали по смисъла на член 3, буква а) комбинираната ваксина, която включва много антигени, е "защитен[а] с основен патент", ако един антиген от ваксината е "защитен с основен патент, който е в сила"?

В случай като настоящия, който се отнася до лекарствен продукт, включващ повече от една активна съставка, за преценката дали "продуктът е защитен с основен патент" съгласно член 3, буква а) от значение ли е обстоятелството, че основният патент е част от семейство патенти, основани на една и съща оригинална патентна заявка и включващи патент-майка и два производни патента, които заедно защитават всички активни съставки на лекарствения продукт?

В случай като настоящия, в който става въпрос за основен патент, чиято претенция е за "процес за получаване на продукт" по смисъла на член 1, буква в), трябва ли "продуктът" по член 3, буква а) да е получен пряко посредством този процес?

Позволява ли Регламентът за СДЗ и по-специално член 3, буква б) предоставянето на сертификат за допълнителна закрила за единствена активна съставка или комбинация от активни съставки, когато:

а)     основен патент, който е в сила, закриля единствената активна съставка или комбинация от активни съставки по смисъла на член 3, буква а) от Регламента относно СДЗ, и

б)     лекарствен продукт, който съдържа единствената активна съставка или комбинацията от активни съставки, заедно с една или повече други активни съставки, е предмет на валидно разрешително, предоставено в съответствие с Директива 2001/83/ЕО2 или Директива 2001/82/ЕО3, което е първото разрешение за търговия, с което се пуска на пазара единствената активна съставка или комбинацията от активни съставки?

Отговорът на въпрос 7 зависи ли от обстоятелството дали разрешението е по-скоро за единствена активна съставка, смесена с една или повече други активни съставки, отколкото за единствена активна съставка, която се доставя едновременно, но в отделни формулировки?

____________

1 - Регламент (ЕО) № 469/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 година относно сертификата за допълнителна закрила на лекарствените продукти (кодифицирана версия) (Текст от значение за ЕИП ) (ОВ L 152, стр. 1.)

2 - Директива 2001/83/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 6 ноември 2001 година за утвърждаване на кодекс на Общността относно лекарствени продукти за хуманна употреба(ОВ L 311, стр.67; Специално издание на български език, 2007 г., глава 13, том 33, стр. 3)

3 - Директива 2001/82/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 ноември 2001 година относно кодекса на Общността за ветеринарните лекарствени продукти(ОВ L 311, стр.67; Специално издание на български език, 2007 г., глава 13, том 31, стр. 200)