Language of document :

Prasība, kas celta 2014. gada 10. februārī – Eiropas Savienības Padome/Eiropas Komisija

(lieta C-73/14)

Tiesvedības valoda – angļu

Lietas dalībnieki

Prasītāja: Eiropas Savienības Padome (pārstāvji – A. Westerhof Löfflerová, E. Finnegan un R. Liudvinaviciute-Cordeiro)

Atbildētāja: Eiropas Komisija

Prasītājas prasījumi:

atcelt Komisijas 2013. gada 29. novembra lēmumu iesniegt “Eiropas Komisijas rakstveida paziņojumu Eiropas Savienības vārdā” Starptautiskajam Jūras tiesību tribunālam lietā Nr. 21 1 un

piespriest atbildētajai atlīdzināt tiesāšanās izdevumus.

Pamati un galvenie argumenti

Ar savu prasības pieteikuma Padome lūdz Tiesu atcelt Komisijas 2013. gada 29. novembra lēmumu iesniegt “Eiropas Komisijas rakstveida paziņojumu Eiropas Savienības vārdā” Starptautiskajam Jūras tiesību tribunālam lietā Nr. 21 (turpmāk tekstā – “apstrīdētais lēmums”).

Padome uzskata, ka apstrīdētais lēmums, kuru Komisija iesniedza bez Padomes piekrišanas un pretēji tās gribai, ir prettiesisks, jo ar to tiek pārkāpti Savienības tiesību pamatprincipi, kas ir paredzēti Līgumos.

Padome izvirza divus pamatus, lai pamatotu savu prasījumu atcelt apstrīdēto lēmumu.

Pirmkārt, pieņemot apstrīdēto lēmumu, Komisija ir pārkāpusi varas dalīšanas principu, kas ir paredzēts LES 13. panta 2. punktā, un līdz ar to institucionālā līdzsvara principu (pirmais pamats). Šī pamata pirmajā daļā Padome apgalvo, ka Starptautiskais Jūras tiesību tribunāls ir iestāde, kas ir izveidota ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par jūras tiesībām un kas pieņem tiesību aktus, kuriem ir juridiskas sekas, un ka līdz ar to nostāja, kas paužama Savienības vārdā Starptautiskajā Jūras tiesību tribunālā, būtu bijusi jāsagatavo Padomei saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu. Pirmā pamata otrajā daļā Padome uzskata, ka katrā ziņā Komisija ir pārkāpusi LES 16. panta 1. punktu, uzurpējot sev politikas veidošanas funkcijas, kas saskaņā ar Līguma normu ir vienīgi Padomei.

Otrkārt, īstenojot darbību, kuras rezultātā pieņemts apstrīdētais lēmums, Komisija ir pārkāpusi lojālas sadarbības principu, kas ir paredzēts LES 13. panta 2. punktā (otrais pamats).

____________

1 Šajos apstākļos Padome nelūdz atcelt Komisijas paziņojumu tribunālam.