Language of document : ECLI:EU:C:2013:147

C‑607/11. sz. ügy

ITV Broadcasting Ltd és társai

kontra

TVCatchup Ltd

(a High Court of Justice [England & Wales] [Chancery Divison] [Egyesült Királyság] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)

„2001/29/EK irányelv – A 3. cikk (1) bekezdése – Harmadik személy által, kereskedelmi televíziós műsorszolgáltatók műsorainak interneten keresztül történő továbbközvetítése – »Live streaming« – Nyilvánossághoz közvetítés”

Összefoglaló – A Bíróság ítélete (negyedik tanács), 2013. március 7.

Jogszabályok közelítése – Szerzői jog és szomszédos jogok – 2001/29 irányelv – Az információs társadalomban a szerzői és szomszédos jogok egyes vonatkozásainak összehangolása – Nyilvánossághoz közvetítés – Fogalom – Harmadik személy által, kereskedelmi televíziós műsorszolgáltatók műsorainak interneten keresztül történő továbbközvetítése – Bennfoglaltság – Haszonszerző jellegű továbbközvetítés, amelyet az eredeti műsorsugárzó szervezettől eltérő konkurens szervezet végez – Hatás hiánya

(2001/29 irányelv, 3. cikk, (1) bekezdés)

Az információs társadalomban a szerzői és szomszédos jogok egyes vonatkozásainak összehangolásáról szóló 2001/29 irányelv 3. cikkének (1) bekezdése szerinti „nyilvánossághoz közvetítés” fogalmát úgy kell értelmezni, hogy az magában foglalja a valamely földfelszíni televíziós adásba foglalt művek olyan továbbközvetítését:

‑ amelyet az eredeti műsorsugárzó szervezettől eltérő szervezet valósít meg,

‑ amely az előfizetők rendelkezésére e szervezet által bocsátott internetes adatfolyam útján történik, melynek során az előfizetők a fenti szervezet szerverére csatlakozva foghatják a továbbközvetítést,

‑ noha előfizetői az említett földfelszíni műsorsugárzás vételi területén találhatóak, és jogszerűen foghatják az adást televízió készülékükön.

Ugyanis valamely földfelszíni televíziós adásba foglalt művek interneten keresztül történő továbbközvetítés révén történő rendelkezésre bocsátása az eredeti közvetítéstől eltérő specifikus technikai módon megy végbe. Ennek megfelelően azt az irányelv 3. cikkének (1) bekezdése szerinti „közvetítésnek” kell tekinteni. Az ilyen továbbközvetítés nem minősül egy olyan egyszerű technikai megoldásnak, amely biztosítja, illetve javítja az eredeti közvetítés vételét a vételi területen. Következésképpen az ilyen továbbközvetítés nem mentesülhet a továbbközvetített művek szerzőinek engedélye alól, ha nyilvánossághoz közvetítésre került sor.

E tekintetben a 2001/29 irányelv 3. cikkének (1) bekezdése által hivatkozott „nyilvánosság” fogalma meghatározatlan számú lehetséges címzettet jelent, és ezenfelül viszonylag jelentős számú egyént foglal magában. Ami különösen ez utóbbi feltételt illeti, tekintetbe kell venni a halmozódó hatást, amelyet a lehetséges címzettek részére a művek rendelkezésre bocsátása eredményez. Ezen összefüggésben nem bír jelentőséggel az arról való tudomásszerzés, hogy a potenciális címzettek a közvetített művekhez „egy adó – egy fogadó” kapcsolat révén férnek hozzá. Ezen technika ugyanis nem akadályozza meg azt, hogy nagyszámú személy férjen hozzá egyidejűleg ugyanazon műhöz.

Ezenfelül az új közönség feltétele nem bír jelentőséggel a földfelszíni műsorsugárzásba belefoglalt, egyidejűleg az interneten keresztül rendelkezésre bocsátott művek esetén. Ugyanis ebben az esetben ezen közvetítések mindegyikét az érintett szerzőknek egyénileg és elkülönülten kell engedélyeznie, mivel mindegyiküket specifikus technikai feltételek mellett valósítják meg, a védett művek közvetítésének eltérő módját követve, és mindegyiket a nyilvánosságnak szánják.

A 2001/29 irányelv 3. cikke (1) bekezdésének ilyen értelmezését nem befolyásolja az a tény, hogy a továbbközvetítést reklámok finanszírozzák, és ezért annak haszonszerző jellege van, sem az a tény, hogy a továbbközvetítést olyan szervezet nyújtja, amely az eredeti műsorsugárzó szervezettel közvetlenül versenyben áll.

Ugyanis a haszonszerző jelleg nem meghatározó tényező egy ilyen továbbközvetítés 2001/29 irányelv 3. cikkének (1) bekezdése szerinti közvetítésnek való minősítésénél.

(vö. 26., 27., 30., 32–34., 39., 40., 43., 44., 47. pont és a rendelkező rész)