Language of document :

Rozsudok Súdneho dvora (veľká komora) z 2. mája 2012 [návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal High Court of Justice (Chancery Division) - Spojené kráľovstvo] - SAS Institute Inc./World Programming Ltd

(vec C-406/10)

(Duševné vlastníctvo - Smernica 91/250/EHS - Právna ochrana počítačových programov - Článok 1 ods. 2 a článok 5 ods. 3 - Rozsah ochrany - Výtvor priamo alebo prostredníctvom iného procesu - Počítačový program chránený autorským právom - Reprodukovanie funkcií prvého programu druhým programom bez prístupu k zdrojovému kódu prvého programu - Rozklad strojového kódu prvého počítačového programu - Smernica 2001/29/ES - Autorské práva a s nimi súvisiace práva v informačnej spoločnosti - Článok 2 písm. a) - Užívateľský manuál počítačového programu - Reprodukovanie v inom počítačovom programe - Porušenie autorského práva - Podmienka - Vyjadrenie vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora užívateľského manuálu)

Jazyk konania: angličtina

Vnútroštátny súd, ktorý podal návrh na začatie prejudiciálneho konania

High Court of Justice (Chancery Division)

Účastníci konania pred vnútroštátnym súdom

Žalobkyňa: SAS Institute Inc.

Žalovaná: World Programming Ltd

Predmet veci

Návrh na začatie prejudiciálneho konania - High Court of Justice (Chancery Division) - Výklad článku 2 ods. 1 a článku 5 ods. 3 smernice Rady 91/250/EHS zo 14. mája 1991 o právnej ochrane počítačových programov (Ú. v. ES L 122, s. 42; Mim. vyd. 17/001, s. 114) - Rozsah ochrany - Výtvor priamo alebo prostredníctvom iného procesu, akým je rozklad strojového kódu počítačového programu, ktorý reprodukuje funkcie iného počítačového programu už chráneného autorským právom, bez prístupu k zdrojovému kódu tohto programu

Výrok rozsudku

Článok 1 ods. 2 smernice Rady 91/250/EHS zo 14. mája 1991 o právnej ochrane počítačových programov sa má vykladať v tom zmysle, že ani funkcionalita počítačového programu, ani programovací jazyk a formát dátových súborov používaných v rámci počítačového programu na využívanie niektorých jeho funkcií nepredstavujú formu vyjadrenia tohto programu a z tohto dôvodu nie sú chránené autorským právom k počítačovým programom podľa uvedenej smernice.

Článok 5 ods. 3 smernice 91/250 sa má vykladať v tom zmysle, že osoba, ktorá získala rozmnoženinu počítačového programu na základe licencie, je oprávnená bez súhlasu nositeľa autorského práva uvedený program skúmať, študovať alebo skúšať jeho fungovanie na účely zistenia myšlienok a princípov, na ktorých je založený ktorýkoľvek prvok programu, ak vykonáva úkony, na ktoré sa vzťahuje daná licencia, alebo úkony potrebné na používanie počítačového programu, ktoré spočívajú v zavádzaní a prevádzke, a pod podmienkou, že tieto úkony neporušujú výlučné právo nositeľa autorského práva k danému programu.

Článok 2 písm. a) smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/29/ES z 22. mája 2001 o zosúladení niektorých aspektov autorských práv a s nimi súvisiacich práv v informačnej spoločnosti sa má vykladať v tom zmysle, že prebratie niektorých prvkov opísaných v užívateľskom manuáli počítačového programu chráneného autorským právom do iného počítačového programu alebo užívateľského manuálu k tomuto druhému programu môže predstavovať porušenie autorského práva k prvému uvedenému manuálu, ak - čo musí overiť vnútroštátny súd - sú takto prebraté prvky vyjadrením vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora užívateľského manuálu k počítačovému programu, ktorý je chránený autorským právom.

____________

1 - Ú. v. EÚ C 346, 18.12.2010.