Language of document :

Euroopa Kohtu (suurkoda) 2. mai 2012. aasta otsus (High Court of Justice (Chancery Division) - Ühendkuningriik eelotsusetaotlus) - SAS Institute Inc versus World Programming Ltd

(Kohtuasi C-406/10)

(Intellektuaalomand - Direktiiv 91/250/EMÜ - Arvutiprogrammide õiguskaitse - Artikli 1 lõige 2 ja artikli 5 lõige 3 - Kaitse ulatus - Otsene või muu protsessi teel loomine - Autoriõigusega kaitstud arvutiprogramm - Teise programmiga funktsioonide ülevõtmine ilma juurdepääsuta esimese programmi lähtekoodile - Esimese arvutiprogrammi objektkoodi dekompileerimine - Direktiiv 2001/29/EÜ - Autoriõigus ja sellega kaasnevad õigused infoühiskonnas - Artikli 2 punkt a - Arvutiprogrammi kasutusjuhend - Reprodutseerimine teises arvutiprogrammis - Autoriõiguse rikkumine - Tingimus - Kasutusjuhendi autori enda intellektuaalse loomingu väljendus)

Kohtumenetluse keel: inglise

Eelotsusetaotluse esitanud kohus

High Court of Justice (Chancery Division)

Põhikohtuasja pooled

Hageja: SAS Institute Inc

Kostja: World Programming Ltd

Ese

Eelotsusetaotlus - High Court of Justice (Chancery Division) - Nõukogu 14. mai 1991. aasta direktiivi 91/250/EMÜ arvutiprogrammide õiguskaitse kohta (ELT L 122, lk 42; ELT eriväljaanne 17/01, lk 114) artikli 2 lõike 1 ja artikli 5 lõike 3 tõlgendamine - Kaitse ulatus - Otse või mõne teise menetluse, näiteks objektkoodi dekompileerimise kaudu arvutiprogrammi loomine, milles korratakse mõne muu sellise programmi funktsioone, mis on kaitstud autoriõigusega ning mille lähtekoodile puudub juurdepääs.

Resolutsioon

1.    Nõukogu 14. mai 1991. aasta direktiivi 91/250/EMÜ arvutiprogrammide õiguskaitse kohta artikli 1 lõiget 2 tuleb tõlgendada nii, et arvutiprogrammi funktsionaalsus ega arvutiprogrammis selle teatavate funktsioonide käitamiseks kasutatav programmeerimiskeel ja andmefailide vorming ei kujuta endast selle programmi avaldumisvormi ega ole seetõttu selle direktiivi alusel kaitstud arvutiprogramme puudutava autoriõigusega.

2.    Direktiivi 91/250 artikli 5 lõiget 3 tuleb tõlgendada nii, et litsentsi alusel arvutiprogrammi koopia saanud isik võib ilma seda programmi puudutava autoriõiguse omaniku loata jälgida, uurida või katsetada programmi funktsioneerimist, et teha kindlaks programmi mis tahes elemendi aluseks olevad ideed ja põhimõtted, kui ta teeb litsentsiga lubatud tegevuste raamesse jäävaid toiminguid ning programmi kasutamiseks vajalikke laadimis- ja käivitamistoiminguid, tingimusel et sellised toimingud ei piira programmi puudutava autoriõiguse omaniku ainuõigust.

3.    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2001. aasta direktiivi 2001/29/EÜ autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teatavate aspektide ühtlustamise kohta infoühiskonnas artikli 2 punkti a tuleb tõlgendada nii, et see, kui arvutiprogrammis või kasutusjuhendis reprodutseeritakse teatavaid elemente, mis on kirjeldatud teise arvutiprogrammi kasutusjuhendis, mis on autoriõigusega kaitstud, kujutab endast viimati nimetatud kasutusjuhendit puudutava autoriõiguse rikkumist, kui nende elementide reprodutseerimine on autoriõigusega kaitstud arvutiprogrammi kasutusjuhendi autori enda intellektuaalse loomingu väljendus, mida peab kontrollima eelotsusetaotluse esitanud kohus.

____________

1 - ELT C 346, 18.12.2010.