Language of document :

15. novembril 2010 esitatud hagi - Euroopa Komisjon versus Kreeka Vabariik

(kohtuasi C-528/10)

Kohtumenetluse keel: kreeka

Pooled

Hageja: Euroopa Komisjon (esindajad: G. Zavvos ja H. Støvlbæk)

Kostja: Kreeka Vabariik

Hageja nõuded

Hageja palub Euroopa Liidu Kohtul:

tuvastada, et kuna Kreeka Vabariik on jätnud võtmata esimese raudteepaketi rakendamiseks vajalikud meetmed, siis on ta rikkunud direktiivi 2001/14/EÜ1 artikli 6 lõigetest 2-5 ja artiklist 11 ning artikli 30 lõigetest 1, 4 ja 5 tulenevaid kohustusi;

mõista kohtukulud välja Kreeka Vabariigilt.

Väited ja peamised argumendid

i) Infrastruktuuri käigushoidmise kulude ja kasutustasude vähendamist stimuleeriva süsteemi rakendamata jätmine

Komisjon leiab, et kuna Kreeka Vabariik on mõjuvaid põhjendusi esitamata jätnud võtmata meetmed, mis on vajalikud infrastruktuuri käigushoidmise kulude ja kasutustasude vähendamist stimuleeriva süsteemi tegelikuks rakendamiseks raudteeinfrastruktuuri-ettevõtjate suhtes, siis on ta rikkunud direktiivi 2001/14/EÜ artikli 6 lõigetest 2-5 tulenevaid kohustusi.

ii) Toimivusskeemi kehtestamata jätmine

Lisaks leiab komisjon, et mõjuvaid põhjendusi esitamata on Kreeka Vabariik jätnud võtmata vajalikud meetmed ega ole võtnud ametlikult kasutusele mehhanismide kompleksi, mis tagaks häirete minimeerimist ja Kreekas raudteevõrgu toimivust parandava toimivusskeemi kehtestamise ja kohaldamise, ning on järelikult rikkunud direktiivi 2001/14/EÜ artiklist 11 tulenevaid kohustusi.

iii) Sõltumatu reguleeriva organi ja tagatiste puudumine, et see organ saaks rakendada sanktsioone

Komisjon leiab ühtlasi, et mõjuvaid põhjendusi esitamata ei ole Kreeka Vabariik taganud sellise transpordivaldkonnas pädeva reguleeriva organi loomist, mis oleks organisatsiooniliselt, rahastamisotsuste osas, õigusliku struktuuri poolest ning otsustes sõltumatu raudteeinfrastruktuuri-ettevõtjatest, maksustavast organist, jaotavast organist ja taotlejatest. Nimelt tegutseb pädev riiklik raudteenõukogu transpordi- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas, kes teatavasti avaldab otsustavat mõju raudtee-ettevõtjale TRAINOSE. On ilmselge, et selline olukord tekitab huvide konflikti, kui arvestada riigiametnike seisundit reguleeriva organi liikmetena, kes peavad tagama, et ei esineks riikliku raudtee-ettevõtja konkurentide diskrimineerimist, olles samal ajal reguleeriva organi ülesannetes kohustatud võtma arvesse sellesama ministeeriumi haldusalas tegutseva raudtee-ettevõtja ärihuve. Eeltoodust lähtudes leiab komisjon, et Kreeka Vabariik on rikkunud direktiivi 2001/14/EÜ artikli 30 lõikest 1 tulenevaid kohustusi.

Lisaks leiab komisjon, et mõjuvaid põhjendusi esitamata on Kreeka Vabariik jätnud võtmata vajalikud meetmed, mis tagaksid reguleeriva organi võimaluse määrata sanktsioone, juhul kui keeldutakse andmete esitamisest, või teatud olukordade lahendamiseks. Kreeka Vabariik ei ole nimelt võtnud vastu otsust, mis määratleks sanktsioonide liigi, trahvimäärad ning nende kohaldamise ja sissenõudmise korra, mistõttu ta on rikkunud direktiivi 2001/14/EÜ artikli 30 lõigetest 1, 4 ja 5 tulenevaid kohustusi.

____________

1 - EÜT L 75, 15.3.2001, lk 29, ELT eriväljaanne 07/05, lk 404.