Language of document :

Návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Landesarbeitsgericht Düsseldorf (Nemecko) 13. decembra 2007 - Seda Kücükdeveci/Swedex GmbH & Co. KG

(vec C-555/07)

Jazyk konania: nemčina

Vnútroštátny súd, ktorý podal návrh na začatie prejudiciálneho konania

Landesarbeitsgericht Düsseldorf

Účastníci konania pred vnútroštátnym súdom

Žalobkyňa a odporkyňa v konaní o odvolaní: Seda Kücükdeveci

Žalovaná a odvolateľka: Swedex GmbH & Co. KG

Prejudiciálne otázky

a) Porušuje vnútroštátna zákonná úprava, podľa ktorej sa výpovedné doby, ktoré musí zamestnávateľ dodržať, s pribúdajúcou dobou zamestnania postupne predlžujú, avšak doby zamestnania zamestnanca dosiahnuté pred dovŕšením 25. roku života sa pritom nezohľadnia, zákaz diskriminácie na základe veku podľa práva Spoločenstva, a najmä primárne právo ES alebo smernicu 2000/78/ES z 27. novembra 2000?

b) Možno za odôvodnenie skutočnosti, že zamestnávateľ je pri výpovedi danej mladším zamestnancom povinný dodržať len základnú výpovednú dobu, považovať to, že zamestnávateľovi sa priznáva - dlhšími výpovednými dobami narušený - podnikový záujem na flexibilite v hospodárení v personálnej oblasti a mladším zamestnancom sa nepriznáva (prostredníctvom dlhších výpovedných dôb starším zamestnancom poskytnutá) ochrana súčasného stavu a ochrana dispozičnej voľnosti napríklad preto, že sa u nich vzhľadom na ich vek alebo menšie sociálne, rodinné a súkromné povinnosti predpokladá vyššia pracovná a osobná flexibilita a mobilita?

V prípade kladnej odpovede na otázku č. 1 a) a zápornej odpovede na otázku č. 1 b):

Je súd členského štátu v prípade právneho sporu medzi súkromnoprávnymi subjektami povinný nepoužiť zákonnú úpravu, ktorá je explicitne v rozpore s právom Spoločenstva, alebo musí zohľadniť dôveru, ktorú adresáti právnych noriem vkladajú do použitia platných vnútroštátnych zákonov, v tom zmysle, že dôsledok nepoužiteľnosti nastáva až po tom, keď existuje rozhodnutie Súdneho dvora Európskych spoločenstiev o inkriminovanej alebo o v zásade podobnej právnej úprave?

____________