Language of document :

Žaloba podaná 28. apríla 2010 - Maďarská republika/Komisia

(vec T-194/10)

Jazyk konania: maďarčina

Účastníci konania

Žalobkyňa: Maďarská republika (v zastúpení: J. Fazekas, M. Fehér, K. Szíjjártó, splnomocnení zástupcovia)

Žalovaná: Európska komisia

Návrhy žalobkyne

zrušiť zápis Komisie týkajúci sa chráneného zemepisného označenia "Vinohradnícka oblasť Tokaj", ktorý nahrádza skoršie chránené zemepisné označenie "Tokajská vinohradnícka oblasť", do databázy "E-Bacchus", a

zaviazať Komisiu na náhradu trov konania.

Žalobné dôvody a hlavné tvrdenia

Žalobkyňa napáda zápis slovenského chráneného zemepisného označenia "Vinohradnícka oblasť Tokaj" do elektronickej databázy chránených označení pôvodu a zemepisných označení vín (ďalej len "register E-Bacchus") uskutočnený Komisiou podľa nariadenia (ES) č. 1234/20071.

Prvým žalobným dôvodom uplatňuje, že Komisia zmenou zápisu porušila príslušné ustanovenia nariadenia č. 1234/2007 a nariadenia (ES) č. 607/20092, pretože sporná zmena pôvodného zápisu do registra E-Bacchus podľa novej právnej úpravy automaticky chráni označenie, ktoré nie je možné považovať za "existujúce chránené" označenie v zmysle článku 118s nariadenia č. 1234/2007.

Dňa 1. augusta 2009, t. j. v deň účinnosti novej právnej úpravy trhu s vínom v Únii, bolo v rámci Spoločenstva chránené označenie "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblasť", ako vyplýva najmä zo zoznamu stolových vín so zemepisným označením3 a zo zoznamu akostných vín4.

Žalobkyňa uvádza, že analýza slovenských predpisov vedie k rovnakému záveru, keďže 30. júna 2009 bol prijatý nový zákon o vinohradníctve a vinárstve, v ktorom je zahrnuté nové označenie "Tokajská vinohradnícka oblasť". Okrem toho, ak by sa platné nariadenia mali vykladať tak, že aj deň účinnosti vnútroštátneho zákona (1. september 2009) je relevantný pri určovaní existujúcej ochrany, musel by sa v tomto prípade uplatniť článok 73 ods. 2 nariadenia č. 607/2009, t. j. aj v tomto prípade by označenie prijaté v novom zákone bolo považované za existujúce chránené označenie v zmysle článku 118s nariadenia č. 1234/2007.

V druhom žalobnom dôvode žalobkyňa uvádza, že Komisia pri vedení registra E-Bacchus, konkrétne pri uskutočnení sporného zápisu v danom prípade, porušila základné zásady práva Únie, a to zásadu riadnej správy vecí verejných, zásadu lojálnej spolupráce a zásadu právnej istoty.

Žalobkyňa sa domnieva, že vzhľadom na zásadu riadnej správy vecí verejných a najmä vzhľadom na veľký význam spomínaného registra, je povinnosťou Komisie zabezpečiť správnosť, dôveryhodnosť a presnosť údajov obsiahnutých v tomto registri. Musí najmä s ohľadom na okamih nadobudnutia účinnosti novej právnej úpravy trhu s vínom zistiť, ktoré vnútroštátne ustanovenia platili a ktoré označenia bolo treba uznať za chránené a existujúce v zmysle týchto ustanovení. Ďalej Komisia porušila zásadu lojálnej spolupráce, pretože vôbec neinformovala Maďarskú republiku o zmene zápisov v registri E-Bacchus týkajúcich sa Slovenska, a to ani pred vykonaním zmeny a ani po nej, hoci musela vedieť, že by sa mohlo zasiahnuť do záujmov Maďarska. Napokon Komisia porušila aj zásadu právnej istoty tým, že spravovala a viedla register takým spôsobom, že zápisy mohli byť kedykoľvek retroaktívne menené bez toho, aby bolo možné zistiť konkrétny dátum zmeny.

____________

1 - Nariadenie Rady z 22. októbra 2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov) (Ú. v. EÚ L 299, s. 1).

2 - Nariadenie Komisie zo 14. júla 2009, ktorým sa ustanovujú určité podrobné pravidlá vykonávania nariadenia Rady (ES) č. 479/2008, pokiaľ ide o chránené označenia pôvodu a zemepisné označenia, tradičné pojmy, označovanie a obchodnú úpravu určitých vinárskych výrobkov (Ú. v. EÚ L 193, s. 60).

3 - Zoznam názvov zemepisných jednotiek menších, ako je členský štát, uvedených v článku 51 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1493/1999 (stolové vína so zemepisným označením) (Ú. v. EÚ C 187, s. 67).

4 - Zoznam akostných vín vymedzených vinohradníckych oblastí (Ú. v. EÚ C 187, s. 1).