Language of document :

Tožba, vložena 8. februarja 2018 – Evropska komisija/Helenska republika

(Zadeva C-91/18)

Jezik postopka: grščina

Stranki

Tožeča stranka: Evropska komisija (zastopnika: A. Kyratsou in F. Tomat)

Tožena stranka: Helenska republika

Predloga tožeče stranke

Ugotovi naj se, da Helenska republika s tem, da je sprejela in ohranila v veljavi zakonodajo, v skladu s katero se za:

proizvod tsipouro/tsikoudià [žganje iz grozdnih tropin grških vinskih trt], ki ga proizvajajo „sistematične destilarne“, uporablja za 50 % znižana stopnja trošarine v primerjavi z nacionalno standardno stopnjo, medtem ko se za alkoholne pijače, uvožene iz drugih držav članic, uporablja standardna trošarinska stopnja, ni izpolnila obveznosti na podlagi členov 19 in 21 v povezavi s členom 23(2) Direktive 92/83/EGS1 ter člena 110 PDEU;

proizvod tsipouro/tsikoudià, ki ga proizvajajo „priložnostne“ destilarne, uporablja še dodatno znižana stopnja trošarine, medtem ko se za alkoholne pijače, uvožene iz drugih držav članic, uporablja standardna trošarinska stopnja, ni izpolnila obveznosti na podlagi členov 19 in 21 v povezavi s členom 22(1) Direktive 92/93/EGS in s členom 3(1) Direktive 92/84/EGS 2 ter na podlagi člena 110 PDEU;

Helenski republiki naj se naloži plačilo stroškov.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Komisija je grškim organom 24. septembra 2015 poslala obrazloženo mnenje, v katerem je navedla, da Grčija, prvič, s tem, da je določila, da se za proizvod tsipouro/tsikoudià, ki ga proizvajajo „sistematične destilarne“, uporablja za 50 % znižana stopnja trošarine v primerjavi z nacionalno standardno stopnjo, medtem ko se za alkoholne pijače, uvožene iz drugih držav članic, uporablja standardna trošarinska stopnja, ni izpolnila obveznosti na podlagi členov 19 in 21 v povezavi s členom 23(2) Direktive 92/83/EGS ter na podlagi člena 110 Pogodbe o delovanju Evropske unije, in drugič, s tem, da je v skladu s pogoji nacionalnega prava določila, da se za proizvod tsipouro/tsikoudià, ki ga proizvajajo male tako imenovane „priložnostne“ destilarne, uporablja še dodatno znižana stopnja trošarine, medtem ko se za alkoholne pijače, uvožene iz drugih držav članic, uporablja standardna trošarinska stopnja, ni izpolnila obveznosti na podlagi členov 19 in 21 v povezavi s členom 22(1) Direktive 92/83/EGS in s členom 3(1) Direktive 92/84/EGS ter na podlagi člena 110 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Določbe prava Unije, ki urejajo uskladitev struktur trošarin za alkohol in alkoholne pijače, ne določajo možnosti uporabe znižane stopnje trošarine za proizvod tsipouro/tsikoudià. Poleg tega je naložitev dodatno znižane stopnje trošarine za proizvod tsipouro/tsikoudià, ki ga proizvajajo male, tako imenovane „priložnostne“ destilarne, v nasprotju z veljavnimi določbami Direktive 92/84/EGS v povezavi z upoštevnimi predpisi Direktive 92/84/EGS. Zato sta z grško zakonodajo kar zadeva ta ukrep kršeni ti direktivi. Hkrati je z njo kršen prvi odstavek člena 110 PDEU, ker je za uvožene izdelke, podobne proizvodu „tsipouro/tsikoudià“, naložen višji davek, kršen pa je tudi drugi odstavek člena 110 PDEU, ker proizvodu tsipouro/tsikoudià zagotavlja posredno varstvo, za razliko od alkoholnih pijač, ki se večinoma uvažajo iz drugih držav članic in ki konkurirajo temu lokalnemu proizvodu.

____________

1 Direktiva Sveta 92/83/EGS z dne 19. oktobra 1992 o uskladitvi strukture trošarin za alkohol in alkoholne pijače (posebna izdaja v slovenščini, poglavje 9, zvezek 1, str. 206).

2 Direktiva Sveta 92/84/EGS z dne 19. oktobra 1992 o približevanju trošarinskih stopenj za alkohol in alkoholne pijače (posebna izdaja v slovenščini, poglavje 9, zvezek 1, str. 213).