Language of document :

3. detsembril 2015 esitatud hagi – Austria Vabariik versus Saksamaa Liitvabariik

(kohtuasi C-648/15)

Kohtumenetluse keel: saksa

Pooled

Hageja: Austria Vabariik (esindaja: C. Pesendorfer)

Kostja: Saksamaa Liitvabariik

Hageja nõuded

Hagi, mille alus on Austria Vabariigi ja Saksamaa Liitvabariigi vaheline topeltmaksustamise vältimise leping tulu- ja varamaksude valdkonnas, öBGBl III 182/2002 ja dBGBl II 2002, 735, dBStBl I 2002, 584 (edaspidi „DBA-D/Ö”) artikli 25 lõige 5 koostoimes ELTL artikliga 273, kuna Austria Vabariik ja Saksamaa Liitvabariik on erinevatel arvamustel DBA-D/Ö artikli 11 tõlgendamise ja kohaldamise osas.

Hageja palub Euroopa Kohtul:

tuvastada, et hagi esemeks olev väärtpaberitulu ei ole „nõuded koos kasumi jagamisega” DBA-D/Ö artikli 11 lõike 2 tähenduses. Seetõttu on DBA-D/Ö artikli 11 lõike 1 kohaselt Austrial kui Bank Austria asukohariigil ainuõigus maksustada nendelt väärtpaberitelt saadavat tulu;

tuvastada, et Saksamaa Liitvabariik peab seega mitte maksustama hagi esemeks olevat ja Bank Austria väärtpaberitest saadavat tulu ning tagasi maksma sellelt tulult juba kogutud maksu;

mõista kohtukulud välja Saksamaa Liitvabariigilt.

Väited ja peamised argumendid

Austria Vabariik heidab Saksamaa Liitvabariigile ette, et viimane luges vaidlusaluse tulu intressiks „koos kasumi jagamisega” DBA-D/Ö artikli 11 lõike 2 tähenduses. Saksamaa Liitvabariigi hinnangul arvutatakse tulu küll üldjuhul kindla protsendimäära alusel. Selleks peab aga olema piisav raamatupidamislik kasum.

Austria Vabariik on vastupidi seisukohal, et kõnealused väärtpaberid annavad vaid õiguse intressile, mis arvutatakse kindla protsendimäära alusel nimiväärtusest. Vastav tõlgendus tuleneb juba üldisest keelekasutusest; seda kinnitab võrdlus DBA-D/Ö artikli 11 lõikes 2 näidetena nimetatud finantseerimisvormidega.

Austria Vabariigi sõnul on käesoleval juhul tegemist pelga edasilükkamisega võlausaldaja poolt, kuna väärtpaber annab eelkõige selle kestuse ajal üldjuhul õiguse maksete tegemiseks järgnevatel aastatel. Väärtpaberid vastavad seega lõppkokkuvõttes kindla intressiga väärtpaberitele, mis on teatud määral kahjumist sõltuvad.

____________