Language of document :

Odvolanie podané 22. januára 2013 Maďarskom proti rozsudku Všeobecného súdu (siedma komora) z 18. novembra 2012 vo veci T-194/10, Maďarsko/Komisia

(vec C-31/13 P)

Jazyk konania: maďarčina

Účastníci konania

Odvolateľ: Maďarsko (v zastúpení: M. Z. Fehér a K. Szíjjártó, splnomocnení zástupcovia)

Ďalší účastníci konania: Európska komisia, Slovenská republika

Návrhy odvolateľa

zrušiť napadnutý rozsudok Všeobecného súdu,

rozhodnúť s konečnou platnosťou spor na základe právomoci priznanej článkom 61 Štatútu Súdneho dvora,

zaviazať Komisiu na náhradu trov konania.

Odvolacie dôvody a hlavné tvrdenia

Maďarska vláda vo svojom odvolaním, po prvé uvádza, že Všeobecný súd v napadnutom rozsudku nesprávne uplatnil právo Únie, keď určil, že zápis v spornej databáze E-Bacchus nevyvoláva žiadne právne účinky, a preto nemá byť vyhovené žalobe podanej v tejto súvislosti. Na druhej strane sa maďarská vláda tiež domnieva, že odôvodnenie rozsudku Všeobecným súdom je nedostatočné, keďže vo viacerých prípadoch sa Všeobecný súd nezaoberal tvrdeniami, ktorými maďarská vláda spochybnila postoj Komisie a obmedzil sa iba na potvrdenie tohto postoja bez toho, aby rozhodol o podstate uvedených tvrdení. Po druhé, maďarská vláda v zásade zopakovala vecnú argumentáciu prednesenú v konaní pred Všeobecným súdom, na podporu jej návrhu, aby Súdny dvor vyhlásil jej odvolanie za prípustné a s konečnou platnosťou rozhodol vo veci na základe právomoci priznanej článkom 61 Štatútu Súdneho dvora.

Prostredníctvom vytvorenia databázy E-Bacchus zákonodarca Únie zaviedol register priemyselného vlastníctva pre chránené označenia pôvodu a chránené zemepisné označenia Európskej únie, ktorý potvrdzuje existenciu uvedenej ochrany na úrovni Únie. Keďže ide o jediný register, nemožno súhlasiť s tým, že iba zápis nových označení môže vyvolávať právne účinky: rovnaké účinky sa musia spájať s akýmkoľvek zápisom v uvedenej databáze.

Je nesprávny záver Všeobecného súdu, že v prípade už existujúcich označení je zápis v databáze E-Bacchus iba (formálnym) automatickým prechodom z jedného normatívneho režimu do druhého. Podľa maďarskej vlády tu ide o zásadnú transformáciu, ktorá povyšuje ochranu označení, dovtedy iba na národnej úrovni, na úroveň Únie.

Rozdielne posúdenie pre staršie a nové označenia v súvislosti s právnymi účinkami zápisu v databáze E-Bacchus porušuje zásadu rovnosti a nemožno s ním súhlasiť. Právne účinky vyplývajúce zo zápisu musia byť rovnaké bez ohľadu na označenie, a to dokonca aj v inom konaní o zápise, či už sa jedná o staršie alebo nové označenie.

Z právnych účinkov zápisu nevyhnutne vyplýva tiež presná kontrolná úloha Komisie pri vypracovaní a zmenách obsahu databázy E-Bacchus. Predovšetkým zo zásady riadnej správy veci verejných vyplýva, že Komisia mala preskúmať právny stav v Slovenskej republike v referenčnom okamihu (1. august 2009), a preskúmať tiež, či pôvodný zápis bol v skutočnosti nesprávny.

Všeobecný súd takisto nesplnil povinnosť odôvodnenia tým, že vo svojich meritórnych posúdeniach sa nezaoberal tvrdeniami, ktorými maďarská vláda spochybnila postoj Komisie a obmedzil sa iba na potvrdenie tohto postoja bez toho, aby rozhodol o podstate uvedených tvrdení.

Podľa názoru maďarskej vlády Komisia vykonanými zmenami zápisu porušila príslušné ustanovenia nariadenia Rady (ES) č. 1234/20072 a nariadenia Komisie (ES) č. 607/2009, keďže spornou opravou pôvodného zápisu v registri E-Bacchus zaručila automatickú ochranu podľa novej úpravy označeniu, ktoré nemožno považovať za "existujúci chránený názov vín" v súlade s článkom 118s nariadenia č. 1234/2007. Maďarská vláda tvrdí, že označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj" obsiahnuté v slovenskom zákone 313/2009, prijatom 30. júna 2009 a uverejnenom v Zbierke zákonov 30. júla 2009, je tým označením, ktoré má byť považované za existujúce a chránené.

Maďarská vláda rovnako tvrdí, že správou databázy E-Bacchus, najmä uskutočnením sporného zápisu, Komisia porušila základné zásady riadnej správy veci verejných, lojálnej spolupráce a právnej istoty, uznávané v práve Únie.

____________

1 - Nariadenie Rady (ES) č. 1234/2007 z 22. októbra 2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov) (Ú. v. EÚ L 299, s. 1).

2 - Nariadenie Komisie (ES) č. 607/2009 z 14. júla 2009 , ktorým sa ustanovujú určité podrobné pravidlá vykonávania nariadenia Rady (ES) č. 479/2008, pokiaľ ide o chránené označenia pôvodu a zemepisné označenia, tradičné pojmy, označovanie a obchodnú úpravu určitých vinárskych výrobkov (Ú. v. EÚ L 193, s. 60).