Language of document :

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Labour Court, Irlandia, w dniu 20 maja 2020 r. – MG / Dublin City Council

(Sprawa C-214/20)

Język postępowania: angielski

Sąd odsyłający

Labour Court, Irlandia

Strony w postępowaniu głównym

Strona powodowa: MG

Strona pozwana: Dublin City Council

Pytania prejudycjalne

Czy art. 2 dyrektywy1 należy interpretować w ten sposób, że dla pracownika pozostającego „w stanie gotowości” − który przebywa w wybranym przez siebie miejscu lub miejscach, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do informowania pracodawcy o miejscu, w którym przebywa kiedy znajduje się w stanie gotowości, będąc natomiast zobowiązanym wyłącznie do odpowiedzi na wezwanie w optymalnym czasie 5 minut i maksymalnym czasie 10 minut − czas takiego stanu gotowości stanowi czas pracy?

2.    W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze, czy czas spędzony „w stanie gotowości” przez pracownika, na którym nie ciążą inne ograniczenia niż wymóg odpowiedzi na wezwanie w optymalnym czasie 5 minut i maksymalnym czasie 10 minut, a który będąc „w stanie gotowości” może bez ograniczeń podejmować równoczesne zatrudnienie u innego pracodawcy lub prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek − należy uznać za „czas pracy” na rzecz pracodawcy, dla którego pozostaje „w stanie gotowości”?

3.    W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie drugie, czy czas, w którym pracownik pozostając „w stanie gotowości” faktycznie świadczy pracę na rzecz drugiego pracodawcy − który w razie wezwania przez pierwszego pracodawcę jest zobowiązany zwolnić go z obowiązków − należy uznać za czas pracy świadczonej w ramach stosunku pracy z pierwszym pracodawcą?

4.    W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie trzecie czy pracownikowi, który świadczy pracę na rzecz drugiego pracodawcy, pozostając „w stanie gotowości” w stosunku do pierwszego pracodawcy nalicza się czas pracy jednocześnie u pierwszego i drugiego pracodawcy?

____________

1 Dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. 2003, L 299, s. 9).