Language of document : ECLI:EU:F:2016:12

EUROPOS SĄJUNGOS
TARNAUTOJŲ TEISMO (trečioji kolegija) SPRENDIMAS

2016 m. vasario 5 d.

Byla F‑62/15

Svend Leon Clausen

ir

Niels Kristoffersen

prieš

Europos Parlamentą

„Viešoji tarnyba – Į pensiją išėję pareigūnai – Ištarnauto laiko pensijos – Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnis – Korekciniai koeficientai – Kasmetinis korekcinių koeficientų atnaujinimas – Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalis – Tarpinis atnaujinimas – Pareigūnų tarnybos nuostatų XI priedo 3, 4 ir 8 straipsniai – Ribinė vertė – Pragyvenimo išlaidų kitimas – Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnio 4 dalis – Teisės aktų leidėjo sprendimas neatlikti atnaujinimo 2013 ir 2014 m. – Apimtis – Reglamentas Nr. 1416/2013 – Per didelio korekcinio koeficiento nustatymas Danijai – Korekcinio koeficiento sumažinimas taikant tarpinio atnaujinimo mechanizmą – Piktnaudžiavimas įgaliojimais“

Dalykas:      Pagal SESV 270, taikomą EAEB sutarčiai pagal jos 106a straipsnį, pareikštas ieškinys, kuriuo S. L. Clausen ir N. Kristoffersen prašo panaikinti Europos Parlamento paskyrimų tarnybos sprendimus, išdėstytus kiekvieno jų pensijų lapeliuose už 2014 m. birželio mėn., kuriais jų senatvės pensijos dydis sumažintas nuo 2014 m. sausio 1 d. taikant 126,3 % korekcinį koeficientą, numatytą į pensiją išėjusiems pareigūnams, gyvenantiems Danijoje.

Sprendimas:      Atmesti ieškinį. S. L. Clausen ir N. Kristoffersen padengia savo bylinėjimosi išlaidas ir iš jų priteisiamos Europos Parlamento patirtos bylinėjimosi išlaidos.

Santrauka

1.      Pareigūnai – Atlyginimas – Korekciniai koeficientai – Nustatymas – Komisijos atliekamas tarpinis atnaujinimas priimant sprendimą – Taikymas ištarnauto laiko pensijoms – Leistinumas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 1 ir 2 dalys, 82 straipsnio 2 dalis, XI priedo 3 straipsnio 5 dalies trečia pastraipa, 6 dalis ir 8 straipsnis, XIII priedo 20 straipsnis; Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1023/2013)

2.      Pareigūnai – Atlyginimas – Korekciniai koeficientai – Nustatymas – Komisijos atliekamas tarpinis atnaujinimas priimant sprendimą – Sąjungos teisės aktų leidėjo sprendimas atsisakyti galimybės atnaujinti atlyginimus 2013 ir 2014 m. – Poveikio tarpiniam korekcinių koeficientų atnaujinimui nebuvimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnis, 65 straipsnio 1, 2 ir 4 dalys; Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1023/2013)

3.      Pareigūnai – Atlyginimas – Kasmetinis atnaujinimas – Pareigūnų tarnybos nuostatų XI priede numatytos procedūros – Dalykas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnis ir 65 straipsnio 1 dalis; Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1023/2013)

4.      Pareigūnai – Atlyginimas – Korekciniai koeficientai – Nustatymas – Komisijos atliekamas tarpinis atnaujinimas priimant sprendimą – Tikslas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalis ir XI priedo 6 straipsnio 2 dalies b punktas; Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1023/2013)

5.      Pareigūnai – Atlyginimas – Korekciniai koeficientai – Nustatymas – Komisijos atliekamas tarpinis atnaujinimas priimant sprendimą – Per ankstesnį kasmetinį atnaujinimą klaidingai apskaičiuoto korekcinio koeficiento persvarstymas – Leistinumas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 1 ir 2 dalys; Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1023/2013; Tarybos reglamentas Nr. 1416/2013)

1.      Negalima pagrįstai teigti, kad po Reglamento Nr. 1023/2013, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, įsigaliojimo priimtas Komisijos sprendimas dėl pareigūnų atlyginimams ir pensijoms taikomų korekcinių koeficientų tarpinio atnaujinimo neturi teisinio pagrindo. Iš tiesų iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 82 straipsnio 2 dalis, kurioje nustatyta, kad jeigu pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų, iš dalies pakeistų Reglamentu Nr. 1023/2013, 65 straipsnio 1 dalį atnaujinami atlyginimai, taip pat atnaujinamos ir pensijos, aiškiai susijusi tik su klausimu dėl senatvės pensijų, kurias numatyta atnaujinti tiek pat, kiek ir pareigūnų atlyginimus, nominalaus dydžio atnaujinimo. Siekiant užtikrinti šį teisės aktų leidėjo nustatytą lygiagretų atnaujinimo taikymą, šioje nuostatoje daroma nuoroda į atlyginimų atnaujinimo mechanizmą, numatytą iš dalies pakeistuose Pareigūnų tarnybos nuostatuose, o šiuo atveju – į jų 65 straipsnio 1 dalį.

Vis dėlto tai, kad iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 82 straipsnio 2 dalyje nieko nepasakyta apie galimybę taikyti kasmetinio ar tarpinio atnaujinimo mechanizmą atnaujinant korekcinius koeficientus, taikomus tam tikroms pensijoms ar jų daliai, neleidžia daryti išvados, kad pagal šią nuostatą būtų draudžiamas tarpinis korekcinių koeficientų atnaujinimas.

Iš tiesų iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalyje, turinčioje tokią pačią norminę galią kaip ir 82 straipsnio 2 dalis, tarpinis atnaujinimas aiškiai numatytas ne tik atlyginimams, bet ir atlyginimams taikomiems korekciniams koeficientams, numatytiems iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnyje ir tam tikrais atvejais taip pat taikomiems pensijoms, remiantis iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų XIII priedo 20 straipsniu, konkrečiu atveju nukrypstant nuo iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 82 straipsnio 1 dalies antros pastraipos.

Dėl tarpinio atnaujinimo tvarkos pažymėtina, kad nors iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalyje bendrai nurodytas korekcinių koeficientų tarpinis atnaujinimas iš esmės pasikeitus pragyvenimo išlaidoms, iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų XI priedo 3 straipsnio 5 dalies trečia pastraipa ir 6 dalis susijusios su visoms pensijoms ar jų daliai taikomų korekcinių koeficientų atnaujinimu. Šiose nuostatose, be kita ko, numatyta, kad korekciniai koeficientai taikomi nuo jų įsigaliojimo datos iki kito kasmetinio atnaujinimo įsigaliojimo, o iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų XI priedo 3 skyriuje esančiame 8 straipsnyje, kuris susijęs su tarpiniu atnaujinimu ir į kurį pateikta nuoroda to paties priedo 3 straipsnio 5 dalies trečioje pastraipoje, numatyta, kad ši įsigaliojimo data gali būti ankstesnė nei sausio 1 d., o tai neišvengiamai reiškia, kad Sąjungos teisės aktų leidėjas turėjo omenyje, jog tarpinio atnaujinimo mechanizmas be apribojimų gali būti naudojamas pensijoms taikomiems korekciniams koeficientams.

Be to, iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų XI priedo 2 skyrius kaip tik skirtas tarpiniams atlyginimų ir pensijų atnaujinimams (iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalis). Vadovaujantis iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalimi, kurioje aiškiai minimi korekciniai koeficientai, šis 2 skyrius mutatis mutandis taikomas tarpiniam korekcinių koeficientų atnaujinimui.

(žr. 34–39 punktus)

2.      Nors tiesa, kad iš Pareigūnų tarnybos nuostatų, iš dalies pakeistų Reglamentu Nr. 1023/2013, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, 65 straipsnio 4 dalies formuluotės matyti, kad teisės aktų leidėjas nusprendė, jog 2013 ir 2014 m. nebus daromas joks šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytas atnaujinimas, tai nekliudo Komisijai priimti sprendimo dėl pareigūnų atlyginimams ir pensijoms taikomų korekcinių koeficientų tarpinio atnaujinimo nurodytais metais, remiantis iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalimi.

Iš tiesų, nors iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 1 dalis susijusi su atlyginimų ir kitų piniginių išmokų nominalių dydžių kasmetiniu atnaujinimu, šio straipsnio 2 dalis skirta ne tik 1 dalyje numatytų atlyginimų ir piniginių išmokų nominalių dydžių, bet ir iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnyje numatytų korekcinių koeficientų, taikomų pensijoms tik jei teisės į jas įgytos iki 2004 m. gegužės 1 d., vadinamajam tarpiniam atnaujinimui iš esmės pasikeitus pragyvenimo išlaidoms.

Be to, kiekvieną Sąjungos teisės nuostatą reikia aiškinti atsižvelgiant į teisės akto, kuriame ji įtvirtinta, bendrą struktūrą ir tikslą, taip pat remiantis tikrąja jos autoriaus valia ir siekiamu tikslu.

Šiuo klausimu iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 4 dalyje pateiktą nuorodą į to paties straipsnio 1 ir 2 dalyse numatytą atnaujinimą reikia suprasti kaip reiškiančią tik atlyginimų, pensijų ir išmokų nominalių dydžių atnaujinimą, neįskaitant korekcinių koeficientų tarpinio atnaujinimo pagal iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalį ir jų kasmetinio atnaujinimo pagal iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnį.

(žr. 50–52 ir 60 punktus)

Nuoroda:

Teisingumo Teismo praktika: 1969 m. lapkričio 12 d. Sprendimo Stauder, 29/69, EU:C:1969:57, 3 punktas; 1988 m. liepos 7 d. Sprendimo Moksel Import und Export, 55/87, EU:C:1988:377, 15 punktas ir 2004 m. balandžio 29 d. Sprendimo Plato Plastik Robert Frank, C‑341/01, EU:C:2004:254, 64 punktas ir jame nurodyta teismo praktika.

3.      Pareigūnų tarnybos nuostatų redakcijos po Reglamento Nr. 1023/2013, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, įsigaliojimo 65 straipsnio 1 dalyje numatytu atlyginimų ir pensijų automatinio atnaujinimo mechanizmu, kuriuo buvo pakeistas atlyginimų ir pensijų atnaujinimo Tarybos reglamentais mechanizmas, numatytas Pareigūnų tarnybos nuostatų redakcijoje, galiojusioje nuo 2004 m. gegužės 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d., siekiama užtikrinti tam tikrą paralelizmą tarp, pirma, Sąjungos pareigūnų ir tarnautojų, įskaitant išėjusius į pensiją, perkamosios galios kitimo ir nacionalinės viešosios tarnybos personalo perkamosios galios kitimo.

Vis dėlto šis paralelizmo siekis aiškiai skiriasi nuo pačiai Europos Sąjungos viešajai tarnybai būdingo principo, pagal kurį Sąjungos pareigūnams užtikrinama vienoda perkamoji galia ir kuris išplaukia iš Reglamentu Nr. 1023/2013 iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 64 straipsnio; šis principas taip pat taikomas į pensiją išėjusiems pareigūnams ir tarnautojams, įgijusiems visas pensines teises ar jų dalį iki 2004 m. gegužės 1 d.

Iš tiesų šis principas, pagrįstas didelių ekonominės padėties įvairiose paskyrimo vietose ar – pensininkų atveju – gyvenamosios vietos valstybėse narėse ir kai kuriose trečiosiose valstybėse, skirtumų konstatavimu, reiškia, kad Sąjungos pareigūnų ir tarnautojų bei kai kurių pensininkų, kurių profesinė ir šeiminė padėtis analogiška, piniginės teisės turi suteikti vienodą perkamąją galią, neatsižvelgiant į paskyrimo ar gyvenamąją vietą. Šis principas, kildinamas iš vienodo požiūrio principo, įgyvendinamas nominaliam atlyginimo arba tam tikrų pensijų ar pensijų dalies dydžiui taikant korekcinį koeficientą, išreiškiantį santykį tarp pragyvenimo išlaidų Briuselyje (Belgija) ir Liuksemburge (Liuksemburgas), t. y. referenciniuose miestuose, ir šių išlaidų paskyrimo ar gyvenamojoje vietoje.

(žr. 56–58 punktus)

Nuoroda:

Pirmosios instancijos teismo praktika: 2002 m. rugsėjo 25 d. Sprendimo Ajour ir kt. / Komisija, T‑201/00 ir T‑384/00, EU:T:2002:224, 45 punktas.

Tarnautojų teismo praktika: 2013 m. kovo 21 d. Sprendimo van der Aat ir kt. / Komisija, F‑111/11, EU:F:2013:42, 42 punktas.

4.      Pareigūnų tarnybos nuostatų redakcijos po Reglamento Nr. 1023/2013, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, įsigaliojimo 65 straipsnio 2 dalyje įtvirtinto korekcinių koeficientų tarpinio atnaujinimo mechanizmo tikslas – nustatyti ir taikyti pareigūnų atlyginimams ir kai kurių pensininkų pensijoms koeficientus, ekonomiškai ir laiko atžvilgiu geriausiai atspindinčius tikrąsias pragyvenimo išlaidas jų paskyrimo ar gyvenamosiose vietose.
Taigi, kai šis mechanizmas įgyvendinamas, per kasmetinį atnaujinimą praėjusių metų liepos 1 d. nustatytas korekcinis koeficientas nustoja būti taikomas ir pakeičiamas nauju korekciniu koeficientu, galiojančiu iš esmės nuo kitų metų sausio 1 d., siekiant maksimaliai sumažinti suinteresuotųjų pareigūnų ir pensininkų galimą perkamosios galios padidėjimą ar sumažėjimą jų paskyrimo ar gyvenamojoje vietoje per pirmąjį metų pusmetį, nelaukiant naujo kasmetinio atnaujinimo, įsigaliosiančio kitų metų liepos 1 d.

Kadangi būtų brangu ir sudėtinga bandyti kas mėnesį atnaujinti korekcinius koeficientus siekiant atspindėti pragyvenimo išlaidų mėnesio kitimus kiekvienoje paskyrimo ar gyvenamosios vietos valstybėje narėje ar trečiosiose valstybėse, teisės aktų leidėjas nustatė ribinę vertę, kurią viršijus Eurostatas ir Komisija turi išnagrinėti, ar taikomas korekcinis koeficientas, nustatytas per paskutinį kasmetinį atnaujinimą, vis dar atspindi tikrąją ekonominę padėtį, ir, jei taip nėra, nustatyti naują korekcinį koeficientą atlikus tarpinį atnaujinimą. Vis dėlto, atsižvelgiant į Reglamentu Nr. 1023/2013 iš dalies pakeistuose Pareigūnų tarnybos nuostatuose numatytus skaičiavimo veiksnius, kaip antai pragyvenimo išlaidų kitimo prognozę, pažymėtina, jog konstatavimas, kad pragyvenimo išlaidų kitimo procentinė išraiška viršijo ribinę vertę, nebūtinai lemia atlyginimų ar pensijų dydžio arba korekcinio koeficiento pakeitimą tokiu pat procentu.

Todėl, jeigu nuo paskutinio kasmetinio atnaujinimo pragyvenimo išlaidų kitimas yra mažesnis už ribinę vertę, iš dalies pakeistuose Pareigūnų tarnybos nuostatuose nenumatyta pareigos atnaujinti atlyginimų, pensijų arba korekcinių koeficientų, nustatytų praėjusių metų liepos 1 d. atlikus kasmetinį atnaujinimą, net jei kasdieniame gyvenime suinteresuotųjų pareigūnų ir pensininkų perkamoji galia gali laikinai, t. y. iki kitų metų liepos 1 d. įvyksiančio kasmetinio atnaujinimo, sumažėti arba padidėti, palyginti su jų kolegomis, t. y. kitose valstybėse narėse dirbančiais ar gyvenančiais suinteresuotais pareigūnais ir pensininkais. Taigi teisės aktų leidėjas numatė nuokrypio ribą, kiek tai susiję su pareigūnų ir pensininkų galimu perkamosios galios sumažėjimu ar padidėjimu dėl skirtumo tarp, pirma, per kasmetinį atnaujinimą nustatyto ir nuo liepos 1 d. taikomo korekcinio koeficiento ir, antra, korekcinio koeficiento, galinčio atspindėti tikrosios ekonominės padėties pokytį po paskutinio kasmetinio atnaujinimo.

Tiesa, iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų XI priedo 6 straipsnio 2 dalies b punkte numatytas ribinės vertės viršijimas sukelia pareigą atlikti tarpinį korekcinių koeficientų atnaujinimą, todėl duomenys, į kuriuos šiuo tikslu atsižvelgiama, turi būti Eurostato nustatyti faktiniai duomenys.

Tačiau, viena vertus, ribinė vertė lemia tai, kad tarpinio atnaujinimo imamasi tik jeigu jį atlikus būtų nustatytas korekcinis koeficientas, kuris pakankamai skirtųsi nuo nustatytojo per kasmetinį atnaujinimą. Kitaip tariant, teisės aktų leidėjas neįtvirtino pareigos atlikti per paskutinį kasmetinį atnaujinimą nustatyto korekcinio koeficiento tarpinę peržiūrą, kai pragyvenimo išlaidos pasikeičia nežymiai ir šie pokyčiai gali lemti tik labai nedidelį korekcinio koeficiento pakeitimą.

Kita vertus, iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų XI priedo 6 straipsnio 2 dalies b punkto įgyvendinimas lyginant faktinius duomenis neišvengiamai reiškia, kad duomenys, kuriais buvo grindžiamas kasmetinis atnaujinimas, įsigaliojęs praėjusių metų liepos 1 d., iš tiesų atspindėjo tikrąsias pragyvenimo išlaidas tą dieną.

(žr. 77–82 punktus)

5.      Kadangi Reglamente Nr. 1416/2013, kuriuo nuo 2013 m. liepos 1 d. patikslinami Europos Sąjungos pareigūnų ir kitų tarnautojų darbo užmokesčiui ir pensijoms taikomi korekciniai koeficientai, buvo atsižvelgta į klaidingus ekonominius duomenis dėl Danijos, Eurostatas, remdamasis jam suteikta plačia diskrecija vertinti ekonominius duomenis, ir Komisija, remdamasi savo plačia diskrecija priimti sprendimus, pagrįstai palygino, pirma, teisingus ir atnaujintus duomenis dėl pragyvenimo išlaidų Danijoje kitimo per 2013 m. antrąjį pusmetį ir, antra, duomenis, kuriais buvo remtasi Reglamente Nr. 1416/2013, kurie jame buvo pripažinti atitinkančiais tikrąją ekonominę padėtį 2013 m. liepos 1 d. ir kuriais buvo, nors ir klaidingai, pagrįstas šiai valstybei narei taikomo korekcinio koeficiento padidinimas.

Iš tiesų Pareigūnų tarnybos nuostatų redakcijos po Reglamento Nr. 1023/2013, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, įsigaliojimo 65 straipsnio 1 dalyje numatyto korekcinių koeficientų atnaujinimo mechanizmo tikslui – nustatyti ir taikyti pareigūnų atlyginimams ir kai kurių pensininkų pensijoms koeficientus, ekonominiu ir laiko atžvilgiu geriausiai atspindinčius tikrąsias pragyvenimo išlaidas paskyrimo ar gyvenamojoje vietoje – prieštarautų Eurostato ir Komisijos įpareigojimas lyginti, pirma, teisingus duomenis, kuriais turėjo būti remiamasi Reglamente Nr. 1416/2013, t. y. duomenis, atspindinčius tikrąsias pragyvenimo išlaidas Danijoje 2013 m. liepos 1 d., neatsižvelgiant į klaidingą elementą, ir, antra, faktinius 2013 m. antrojo pusmečio duomenis. Tarpinis korekcinių koeficientų atnaujinimas pagal iš dalies pakeistų Pareigūnų tarnybos nuostatų 65 straipsnio 2 dalį pagal šiuos nuostatus pateisinamas, kai per kasmetinį atnaujinimą nustatytas korekcinis koeficientas iš esmės nebeatitinka tikrųjų pragyvenimo išlaidų, todėl turi būti persvarstytas; reikia turėti omenyje, kad pareiga persvarstyti kyla, kai tas persvarstymas gali lemti atitinkamo korekcinio koeficiento esminį padidinimą ar sumažinimą.

(žr. 85–87 punktus)