Language of document :

Az Oberverwaltungsgerichts für das Land Nordrhein-Westfalen (Németország) által 2018. március 19-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – Google LLC kontra Németországi Szövetségi Köztársaság

(C-193/18. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: német

A kérdést előterjesztő bíróság

Oberverwaltungsgericht für das Land Nordrhein-Westfalen

Az alapeljárás felei

Felperes: Google LLC

Alperes: Németországi Szövetségi Köztársaság

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

Úgy kell-e értelmezni a 2002/21/EK keretirányelv1 2. cikke c) pontjának „szolgáltatás, amely teljes egészében vagy nagyrészt elektronikus hírközlő hálózaton történő jelátvitelből áll” fogalmi ismérvét, hogy az olyan internetalapú e-mail szolgáltatásokra is vonatkozik vagy vonatkozhat, amelyeket a nyílt interneten keresztül nyújtanak, és nem foglalják magukban az internet-hozzáférést?

a)    Különösen, úgy kell-e értelmezni ezt a fogalmi ismérvet, hogy már azt az informatikai feldolgozási szolgáltatást is „jelátvitelnek” kell tekinteni, amelyet az ilyen e-mail szolgáltatás nyújtója a levelezési szerverein keresztül nyújt azáltal, hogy az e-mail címekhez az érintett fizikai csatlakozások IP-címét hozzárendeli, és az adatcsomagokra szétbontott elektronikus leveleket az internetprotokoll-család különböző protokolljai alapján a nyílt internetbe betáplálja, illetve – fordított esetben – fogadja, vagy csak ezen adatcsomagoknak az interneten történő, Internet (Access) Provider (internetszolgáltató) általi továbbítása minősül „jelátvitelnek”?

b)    Különösen, úgy kell-e értelmezni ezt a fogalmi ismérvet, hogy az adatcsomagokra szétbontott elektronikus levelek nyílt interneten keresztül történő, Internet (Access) Provider általi továbbítása, az ilyen e-mail szolgáltatás nyújtójának tudható be, ily módon ez utóbbi is ennyiben olyan szolgáltatást nyújt, amely „jelátvitelben” áll? Adott esetben mely feltételekkel lehetséges ezt az ilyen szolgáltatónak betudni?

c)    Abban az esetben, ha az ilyen e-mail szolgáltatás nyújtója vagy maga továbbít jeleket, vagy legalábbis az Internet (Access) Provider jeltovábbítási szolgáltatása neki tudható be: különösen, lehet-e úgy értelmezni ezt a fogalmi ismérvet, hogy ez az e-mail szolgáltatás az olyan esetleges kiegészítő funkciók ellenére, mint az elektronikus levelek szerkesztése, tárolása és rendszerezése vagy a kapcsolattartási adatok kezelése, és a szolgáltató által, az egyes funkciók vonatkozásában végrehajtott műszaki ráfordítás ellenére „teljes egészében vagy nagyrészt” is jelátvitelben áll, mivel funkcionálisan szemlélve a felhasználó szemszögéből a szolgáltatás hírközlési funkciója áll a középpontban?

Abban az esetben, ha az 1. pontban említett fogalmi ismérvet úgy kell értelmezni, hogy az főszabály szerint nem vonatkozik az olyan internetalapú e-mail szolgáltatásokra, amelyeket a nyílt interneten keresztül nyújtanak, és nem foglalják magukban az internet-hozzáférést: kiterjedhet-e ez a fogalmi ismérv kivételesen arra az esetre is, ha az ilyen szolgáltatás nyújtója egyúttal néhány saját, az internettel összekapcsolt elektronikus hírközlő hálózatot is üzemeltet, amelyeket mindenesetre az e-mail szolgáltatás céljaira is fel lehet használni? Adott esetben mely feltételekkel lehetséges ez?

Hogyan kell a 2002/21/EK keretirányelv 2. cikke c) pontjának „általában díjazás ellenében nyújtott” fogalmi ismérvét értelmezni?

a)    Különösen ez a fogalmi ismérv megköveteli-e a díj felhasználók általi megfizetését, vagy a díjazás a felhasználók általi más ellenszolgáltatás nyújtásából is állhat, amelyhez a szolgáltatás nyújtójának gazdasági érdeke fűződik, például azáltal, hogy a felhasználók személyes vagy egyéb adatokat tevőlegesen rendelkezésre bocsátanak, vagy ezekre az adatokra a szolgáltatás nyújtója a szolgáltatás használatakor más módon szert tesz?

b)    Különösen ez a fogalmi ismérv megköveteli-e azt, hogy a díjazást szükségszerűen az nyújtsa, akinek a szolgáltatást teljesítik, vagy elegendő lehet a harmadik személyek általi arányos vagy teljes mértékű finanszírozás is, például a szolgáltatásnyújtó weboldalán közzétett reklámmal?

c)    Ebben az összefüggésben az „általában” szó különösen azokra a körülményekre vonatkozik-e, amelyek között a konkrét szolgáltatás nyújtója ezt a szolgáltatást nyújtja, vagy azokra a körülményekre, amelyek között az azonos vagy hasonló szolgáltatásokat általában nyújtják?

____________

1     Az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások közös keretszabályozásáról, szóló 2002. március 7-i 2002/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv („Keretirányelv”) (HL 2002. L 108., 33. o.; magyar nyelvű különkiadás 13. fejezet, 29. kötet, 349. o.)