Language of document : ECLI:EU:C:2019:1115

Byla C502/19

Baudžiamoji byla,

prieš

Oriol Junqueras Vies

(Tribunal Supremo prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

 2019 m. gruodžio 19 d. Teisingumo Teismo (didžioji kolegija) sprendimas

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Pagreitinta procedūra – Institucinė teisė – Baudžiamojoje byloje suimtas Europos Sąjungos pilietis, išrinktas į Europos Parlamentą – ESS 14 straipsnis – Sąvoka „Europos Parlamento narys“ – SESV 343 straipsnis – Sąjungos uždaviniams įvykdyti būtini imunitetai – Protokolas (Nr. 7) dėl Europos Sąjungos privilegijų ir imunitetų – 9 straipsnis – Europos Parlamento nariams galiojantys imunitetai – Kelionės imunitetas – Sesijos imunitetai – Šių įvairių imunitetų taikymo sritis ratione personae, ratione temporis ir ratione materiae – Europos Parlamento panaikinamas imunitetas – Nacionalinio teismo prašymas panaikinti imunitetą – Aktas dėl Europos Parlamento narių rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise – 5 straipsnis – Mandatas – 8 straipsnis – Rinkimų procesas – 12 straipsnis – Europos Parlamento narių įgaliojimų tikrinimas oficialiai paskelbus rinkimų rezultatus – Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija – 39 straipsnio 2 dalis – Europos Parlamento narių rinkimai remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise laisvu ir slaptu balsavimu – Teisė būti kandidatu“

1.        Prejudiciniai klausimai – Pagreitinta prejudicinio sprendimo priėmimo procedūra – Sąlygos – Pagreitintą procedūrą pagrindžiančios aplinkybės – Prašymas dėl išaiškinimo, pateiktas nagrinėjant apeliacinį skundą dėl nutarties atsisakyti panaikinti suėmimo priemonę pagrįstumo – Leistinumas taikyti šią procedūrą

(Teisingumo Teismo statuto 23a straipsnis; Teisingumo Teismo procedūros reglamento 105 straipsnio 1 dalis)

(žr. 43–45 punktus)

2.        Prejudiciniai klausimai – Priimtinumas – Ribos – Akivaizdžiai su byla nesusiję klausimai ir hipotetiniai klausimai, užduoti aplinkybėmis, kuriomis naudingas atsakymas yra neįmanomas – Ginčas pagrindinėje byloje dėl suėmimo priemonės taikymo – Apkaltinamasis nuosprendis, priimtas po prašymo priimti prejudicinį sprendimą pateikimo – Poveikio nebuvimas

(SESV 267 straipsnis)

(žr. 51–59 punktus)

3.        Europos Sąjungos privilegijos ir imunitetai – Europos Parlamento nariai – Sąvoka – Statusas, įgytas tuo momentu, kai paskelbiami oficialūs rinkimų rezultatai ir dėl šio paskelbimo

(SESV 343 straipsnis; Akto dėl Europos Parlamento narių rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise 6 straipsnis; Protokolo dėl Europos Sąjungos privilegijų ir imunitetų 9 straipsnis)

(žr. 62, 71, 75–77 punktus)

4.        Europos Parlamentas – Rinkimai – Valstybių narių kompetencija – Rinkimų procedūra ir oficialus rinkimų rezultatų paskelbimas – Ribos

(ESS 2 straipsnis, 10 straipsnio 1 dalis ir 14 straipsnio 3 dalis; SESV 223 straipsnio 1 dalis; Akto dėl Europos Parlamento narių rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise 8 ir 12 straipsniai)

(žr. 63–69 punktus)

5.        Europos Sąjungos privilegijos ir imunitetai – Europos Parlamento nariai – Sesijos imunitetas – Su nario statusu susijęs imunitetas – Taikymo apimtis laiko atžvilgiu – Imunitetas, taikomas vykstant Europos Parlamento sesijoms ir Parlamento narių kadencijai

(Akto dėl Europos Parlamento narių rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise 6 straipsnis; Protokolo dėl Europos Sąjungos privilegijų ir imunitetų 9 straipsnio pirma pastraipa)

(žr. 74,77, 78 punktus)

6.        Europos Sąjungos privilegijos ir imunitetai – Europos Parlamento nariai – Kelionės imunitetas – Su nario statusu susijęs imunitetas – Taikymo apimtis laiko atžvilgiu – Imunitetas, taikomas nuo rinkimų rezultatų paskelbimo momento

(Akto dėl Europos Parlamento narių rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise 6 straipsnis; Protokolo dėl Europos Sąjungos privilegijų ir imunitetų 9 straipsnio antra pastraipa)

(žr. 79–81, 85–87 punktus)

7.        Europos Sąjungos privilegijos ir imunitetai – Europos Parlamento nariai – Kelionės imunitetas – Materialinė taikymo sritis – Dalyvavimas Europos Parlamento steigiamojoje sesijoje – Įtraukimas – Suėmimo priemonė, priimta iki oficialaus rinkimų rezultatų paskelbimo – Palikimas galioti su sąlyga, kad pateikiamas prašymas panaikinti imunitetą

(Akto dėl Europos Parlamento narių rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise 6 straipsnis; Protokolo dėl Europos Sąjungos privilegijų ir imunitetų 9 straipsnio antra ir trečia pastraipos)

(žr. 87–92 punktus)

Santrauka

Asmuo, išrinktas į Europos Parlamentą, įgyja šios institucijos nario statusą nuo oficialaus rinkimų rezultatų paskelbimo ir nuo to momento jam taikomi su šiuo statusu susiję imunitetai

2019 m. gruodžio 19 d. priimtame prejudiciniame Sprendime Junqueras Vies (C‑502/19) Teisingumo Teismas, posėdžiaudamas didžiosios kolegijos sudėties, patikslino Europos Parlamento nariams suteikiamų imunitetų taikymo sritį ratione personae, ratione temporis ir ratione materiae(1).

Šioje byloje Tribunal Supremo (Aukščiausiasis Teismas, Ispanija) pateikė Teisingumo Teismui kelis prejudicinius klausimus dėl Protokolo 9 straipsnio išaiškinimo. Šie klausimai buvo pateikti nagrinėjant politiko, kuris per 2019 m. gegužės 26 d. vykusius rinkimus buvo išrinktas į Europos Parlamentą, pateiktą apeliacinį skundą dėl nutarties, kuria atsisakyta jam išimties tvarka suteikti leidimą išvykti iš įkalinimo įstaigos. Suinteresuotasis asmuo buvo suimtas prieš šiuos rinkimus vykstant prieš jį pradėtai baudžiamajai bylai dėl dalyvavimo organizuojant referendumą dėl apsisprendimo, kuris buvo surengtas 2017 m. spalio mėn. 1 d. Katalonijos autonominiame regione. Jis paprašė pirma nurodyto leidimo, kad galėtų atlikti pagal Ispanijos teisę nustatytą formalumą, reikalaujamą įvykdyti po rezultatų paskelbimo, t. y. centrinėje rinkimų komisijoje duoti priesaiką arba pasižadėti laikytis Ispanijos Konstitucijos ir vėliau atvykti į Europos Parlamentą siekiant dalyvauti naujos Europos Parlamento kadencijos steigiamojoje sesijoje. Po to, kai buvo kreiptasi į Teisingumo Teismą, 2019 m. spalio 14 d. Tribunal Supremo apkaltinamuoju nuosprendžiu skyrė suinteresuotajam asmeniui trylikos metų laisvės atėmimo bausmę ir tam pačiam laikotarpiui pripažino jo visišką negalėjimą vykdyti viešas funkcijas ir eiti pareigas.

Teisingumo Teismas nusprendė, pirma, kad asmuo, išrinktas į Europos Parlamentą, įgyja Parlamento nario statusą nuo oficialaus rinkimų rezultatų paskelbimo momento ir dėl šio fakto, todėl jam taikomi pagal Protokolo 9 straipsnį garantuojami imunitetai.

Šiuo klausimu Teisingumo Teismas pažymėjo, kad nors pagal 1976 m. Rinkimų akto(2) 8 ir 12 straipsnius rinkimų procedūrą ir rezultatų paskelbimą iš esmės reglamentuoja valstybių narių teisės aktai, Europos Parlamento narių rinkimai remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise laisvu ir slaptu balsavimu(3) yra konstitucinio atstovaujamosios demokratijos principo, kurio taikymo sritis apibrėžta pačioje Sąjungos teisėje, išraiška. Iš sutarčių ir 1976 m. Rinkimų akto matyti, kad Europos Parlamento nario statuso įgijimą lemia tik suinteresuotojo asmens išrinkimas ir jis įgyjamas dėl valstybių narių oficialaus rinkimų rezultatų paskelbimo. Be to, iš SESV 343 straipsnio matyti, kad Sąjunga, taigi, ir jos institucijos bei jų nariai, naudojasi imunitetais, kurie yra būtini jų uždaviniams atlikti.

Antra, Teisingumo Teismas nusprendė, kad asmenys, kurie, kaip Junqueras Vies, yra išrinkti Europos Parlamento nariais, nuo rinkimų rezultatų paskelbimo turi kelionės imunitetą, susijusį su jų, kaip nario, statusu, ir numatytą Protokolo 9 straipsnio antroje pastraipoje. Šiuo imunitetu siekiama leisti jiems, be kita ko, atvykti ir dalyvauti naujos Europos Parlamento kadencijos steigiamojoje sesijoje. Iš tiesų, skirtingai nuo pirmoje pastraipoje numatyto sesijos imuniteto, kuris jiems suteikiamas tik nuo šios steigiamosios sesijos pradžios ir per visą Europos Parlamento sesijų laikotarpį, kelionės imunitetas taip pat apima narių keliones į Europos Parlamento susirinkimo vietą, įskaitant pirmąjį susirinkimą.

Šiuo klausimu Teisingumo Teismas priminė, kad Protokole numatytais imunitetais siekiama užtikrinti sklandžią institucijų veiklą ir jų nepriklausomumą. Šiomis aplinkybėmis šio Protokolo 9 straipsnio antroje pastraipoje numatytas kelionės imunitetas lemia Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 39 straipsnio 2 dalimi užtikrinamą teisę būti kandidatu, taip leisdamas kiekvienam nariui, kai tik jis paskelbtas išrinktu ir neatsižvelgiant į tai, ar jis įvykdė vidaus teisėje numatytus formalumus, dalyvauti Europos Parlamento steigiamojoje sesijoje, nesudarant jam kliūčių atvykti.

Galiausiai, trečia, Teisingumo Teismas nusprendė, kad bet kuriam Europos Parlamento nariui suteiktas kelionės imunitetas reiškia, kad turi būti panaikinta bet kuri suėmimo priemonė, kuri buvo nustatyta iki paskelbiant apie jo išrinkimą, kad jis galėtų atvykti ir dalyvauti Europos Parlamento steigiamojoje sesijoje. Todėl, jei kompetentingas nacionalinis teismas nuspręstų, kad būtina toliau taikyti tokią priemonę, jis turėtų kuo skubiau paprašyti Europos Parlamento panaikinti šį imunitetą, remiantis Protokolo 9 straipsnio trečia pastraipa.


1      Imunitetai, numatyti SESV 343 straipsnyje ir Protokolo (Nr. 7) dėl Europos Sąjungos privilegijų ir imunitetų (OL C 326, 2012, p. 266, toliau – Protokolas) 9 straipsnyje.


2      Prie 1976 m. rugsėjo 20 d. Tarybos sprendimo 76/787/EAPB, EEB, Euratomas pridėtas Aktas dėl atstovų į Europos Parlamentą rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise (OL L 278, 1976, p. 1) paskutinį kartą buvo iš dalies pakeistas 2002 m. birželio 25 d. ir rugsėjo 23 d. Tarybos sprendimu 2002/772/EB, Euratomas (OL L 283, 2002, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 1 sk., 4 t., p. 137).


3      ESS 14 straipsnio 3 dalis.