Language of document : ECLI:EU:F:2015:49

EUROPOS SĄJUNGOS
TARNAUTOJŲ TEISMO (antroji kolegija) SPRENDIMAS

2015 m. gegužės 18 d.

Byla F‑79/13

Valéria Anna Gyarmathy

prieš

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centrą (ENNSC)

„Viešoji tarnyba – ENNSC darbuotojai – Laikinasis tarnautojas – Darbo sutarties nepratęsimas – Psichologinis priekabiavimas – Pagalbos prašymas – Administracinis tyrimas – Sprendimas už akių – Ieškinio priimtinumo nagrinėjimas – Asmens nenaudai priimtas aktas – Nepriimtinumas – Bylinėjimosi išlaidų paskirstymas“

Dalykas:      Pagal SESV 270 straipsnį pareikštas ieškinys, kuriuo V. A. Gyarmathy prašo panaikinti kelis Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) priimtus sprendimus dėl pagalbos prašymo dėl tariamų psichologinio priekabiavimo veiksmų ir dėl jos laikinosios tarnautojos sutarties nepratęsimo. Be to, ieškovė prašo atlyginti neturtinę ir turtinę žalą, kurią ji teigia patyrusi dėl ginčijamų sprendimų.

Sprendimas:      Atmesti ieškinį. Kiekviena šalis padengia savo bylinėjimosi išlaidas.

Santrauka

1.      Pareigūnai – Administracijos pareiga padėti – Pagalbos prašymas – Sąvoka – Prašymas priimti sprendimą arba atlyginti žalą pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų 24 straipsnį – Administracijos pareiga išnagrinėti skundus dėl psichologinio priekabiavimo ir informuoti pareiškėją apie jos tolesnius veiksmus dėl skundo – Sąlyga – Ikiteisminės skundo pateikimo procedūros laikymasis

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 24 straipsnis ir 90 straipsnio 1 dalis)

2.      Pareigūnų ieškiniai – Asmens nenaudai priimtas aktas – Sąvoka – Raštas laikinajam tarnautojui, kuriame primenama jo sutarties pasibaigimo data – Neįtraukimas – Sprendimas nepratęsti sutarties – Įtraukimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 straipsnio 2 dalis)

3.      Pareigūnų ieškiniai – Asmens nenaudai priimtas aktas – Sąvoka – Sprendimas nutraukti tyrimą, pradėtą pagal pagalbos prašymą – Įtraukimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 ir 91 straipsniai)

1.      Pagalbos prašymu pripažintinas ne tik prašymas, pateiktas pareigūno ar tarnautojo, teigiančio, kad dėl savo statuso ar pareigų jis ar jo šeimos nariai šiuo metu patiria grasinimų, užgaulių, įžeidimų, šmeižtą arba kėsinimąsi į jų asmenybę ar turtą, bet ir bet koks pareigūno prašymas paskyrimų tarnybai priimti sprendimą arba atlyginti žalą dėl su Pareigūnų tarnybos nuostatų 24 straipsniu susijusio motyvo, net jei veiksmai, kuriais kaltinama, buvo nutraukti.

Šiuo tikslu savo institucijos apsaugos siekiančiam pareigūnui ar tarnautojui pakanka pateikti prašymą pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų 24 straipsnį, kaip tai numatyta Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 straipsnio 1 dalyje, kuriame būtų pateikta pradinių išpuolių, nuo kurių teigia nukentėjęs, realumą patvirtinančių įrodymų. Turėdama tokią informaciją atitinkama institucija turi imtis tinkamų priemonių ir visų pirma atlikti skunde nurodytoms aplinkybėms nustatyti skirtą tyrimą bendradarbiaudama su pareiškėju. Pareiga padėti pirmiausia apima administracijos pareigą rimtai, greitai ir visiškai konfidencialiai išnagrinėti skundus dėl psichologinio priekabiavimo ir informuoti pareiškėją apie tolesnius veiksmus dėl jo skundo.

(žr. 31 ir 32 punktus)

Nuoroda:

Tarnautojų teismo praktika: Sprendimo Klug / EMEA, F‑35/07, EU:F:2008:150, 74 punktas ir jame nurodyta teismo praktika ir Sprendimo Faita / EESRK, F‑92/11, EU:F:2013:130, 48 punktas.

2.      Pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 straipsnio 2 dalį asmens nenaudai priimtais laikomi tik aktai arba priemonės, sukeliantys privalomų teisinių pasekmių, kurios gali paveikti pareigūno ar tarnautojo interesus ir iš esmės pakeisti jo teisinę padėtį. Dėl tarnautojo, kuriam taikomos Kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, tokius aktus turi priimti sudaryti tarnybos sutartis įgaliota tarnyba ir jie turi būti sprendimų pobūdžio. Be to, aktas, kuriame, palyginti su ankstesniu aktu, nėra pateikta jokios naujos informacijos, tėra jį patvirtinantis aktas ir dėl jo negali būti pradėtas skaičiuoti naujas terminas ieškiniui pareikšti.

Šiuo aspektu institucijos raštas, kuriuo tarnautojui tik primenamos jo sutarties nuostatos, kuriose nurodyta šios sutarties galiojimo termino pabaigos data, tačiau nenurodyta jokia nauja informacija, palyginti su minėtomis nuostatomis, nėra asmens nenaudai priimtas aktas. Tačiau jeigu sutartis gali būti pratęsta, administracijos sprendimas jos nepratęsti yra asmens nenaudai priimtas aktas, kuris skiriasi nuo aptariamos sutarties, ir dėl jo gali būti pateiktas skundas arba ieškinys per Pareigūnų tarnybos nuostatuose numatytus terminus. Iš tiesų tokiame sprendime, kuris priimamas iš naujo įvertinus tarnybos interesą ir suinteresuotojo asmens situaciją, yra naujos informacijos, palyginti su pirmine darbo sutartimi, ir jo negalima vertinti tik kaip patvirtinančio šią sutartį.

(žr. 44 ir 46 punktus)

Nuoroda:

Tarnautojų teismo praktika: Sprendimo Bennett ir kt. / VRDT, F‑102/09, EU:F:2011:138, 57–59 punktai ir Sprendimo Solberg / ENNSC, F‑124/12, EU:F:2013:157, 16–18 punktai ir juose nurodyta teismo praktika.

3.      Aktai ar sprendimai, dėl kurių gali būti pareikštas ieškinys dėl panaikinimo, gali būti priemonės, dėl kurių būtinai atsiranda teisinių pasekmių, tiesiogiai ir iškart veikiančių ieškovo interesus, nes jais konkrečiai pakeičiama jo teisinė padėtis.

Sprendimas nutraukti tyrimą, pradėtą pagal pagalbos prašymą, yra pareiškėjo nenaudai priimtas sprendimas, nes juo nutraukiamas pagalbos prašymo nagrinėjimas.

(žr. 54 ir 55 punktus)

Nuoroda:

Tarnautojų teismo praktika: Sprendimo Labiri /EESRK, F‑124/10, EU:F:2013:21, 42 ir 53 punktai ir juose nurodyta teismo praktika.