Language of document :

Sodba Sodišča (veliki senat) z dne 2. maja 2012 (predlog za sprejetje predhodne odločbe High Court of Justice (Chancery Division) - Združeno kraljestvo) - SAS Institute Inc. proti World Programming Ltd

(Zadeva C-406/10)

(Intelektualna lastnina - Direktiva 91/250/EGS - Pravno varstvo računalniških programov - Člena 1(2) in 5(3) - Obseg varstva - Neposredno ustvarjanje ali ustvarjanje z drugim postopkom - Računalniški program, ki je varovan z avtorsko pravico - Povzemanje funkcionalnosti enega programa brez dostopa do izvirne kode drugega - Dekompiliranje strojne kode prvega računalniškega programa - Direktiva 2001/29/ES - Avtorska in sorodne pravice v informacijski družbi - Člen 2(a) - Uporabniški priročnik za računalniški program - Reproduciranje v drugem računalniškem programu - Kršitev avtorske pravice - Pogoj - Izraz lastne intelektualne stvaritve avtorja uporabniškega priročnika)

Jezik postopka: angleščina

Predložitveno sodišče

High Court of Justice (Chancery Division)

Stranki v postopku v glavni stvari

Tožeča stranka: SAS Institute Inc.

Tožena stranka: World Programming Ltd

Predmet

Predlog za sprejetje predhodne odločbe - High Court of Justice (Chancery Division) - Razlaga členov 1(2) in 5(3) Direktive Sveta 91/250/EGS z dne 14. maja 1991 o pravnem varstvu računalniških programov (UL, posebna izdaja v slovenščini, poglavje 17, zvezek 1, str. 114) - Obseg varstva - Neposredno ustvarjanje ali ustvarjanje z drugim postopkom, kot je dekompiliranje strojne kode, enega računalniškega programa, ki povzema funkcionalnosti drugega programa, ki je že varovan z avtorsko pravico, brez dostopa do izvirne kode tega drugega programa

Izrek

1.    Člen 1(2) Direktive Sveta z dne 14. maja 1991 o pravnem varstvu računalniških programov (91/250/EGS) je treba razlagati tako, da niti funkcionalnost računalniškega programa niti programski jezik in format podatkovnih datotek, uporabljenih v računalniškem programu, da bi se izkoristile nekatere njegove funkcije, ne štejejo za izraz tega programa in na tej podlagi niso varovani z avtorsko pravico na računalniških programih v smislu te direktive.

2.    Člen 5(3) Direktive 91/250 je treba razlagati tako, da je oseba, ki je na podlagi licence pridobila kopijo računalniškega programa, upravičena, da brez dovoljenja imetnika avtorske pravice opazuje, proučuje ali testira delovanje tega programa zato, da dožene ideje in načela, ki so osnova kateremu koli elementu tega programa, če izvršuje dejanja, ki jih ta licenca dovoljuje, in dejanja nalaganja in izvajanja, ki so potrebna za uporabo računalniškega programa, in če ne krši izključnih pravic imetnika avtorske pravice na tem programu.

3.    Člen 2(a) Direktive 2001/29/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2001 o usklajevanju določenih vidikov avtorske in sorodnih pravic v informacijski družbi je treba razlagati tako, da se reproduciranje - v računalniškem programu ali uporabniškem priročniku za ta program - nekaterih elementov, opisanih v uporabniškem priročniku drugega računalniškega programa, ki je varovan z avtorsko pravico, lahko šteje za kršitev avtorske pravice na zadnjem priročniku, če - kar pa mora preveriti predložitveno sodišče - to reproduciranje pomeni izraz lastne intelektualne stvaritve avtorja uporabniškega priročnika za računalniški program, ki je varovan z avtorsko pravico.

____________

1 - UL C 346, 18.12.2010.