Retslisten
Retslisten har alene vejledende karakter og offentligøres med forbehold for ændringer.
Sorteret efter : dato | retsinstans | retssal
Dato Sag Processprog Retssal
mandag 26/10/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-928/19 P
Socialpolitik
EPSU mod Kommissionen
Domstolen - Store afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 27/10/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-453/19 P
Statsstøtte
Deutsche Lufthansa mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 27/10/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-481/19
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Consob
Domstolen - Store afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
tirsdag 27/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-896/19
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Repubblika
Domstolen - Store afdeling
MT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 27/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-153/19
Landbrug og fiskeri
European Union Copper Task Force mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 27/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-809/19
Immaterialrettigheder
Liga Nacional de Fútbol Profesional mod EUIPO (El Clasico)
Retten - Anden Afdeling
ES Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
09:30
Dom
C-611/18 P
Konkurrence
Pirelli & C. mod Kommissionen
Domstolen - Syvende Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 28/10/2020
09:30
Dom
C-313/19 P
Associazione GranoSalus mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 28/10/2020
09:30
Dom
C-321/19
Transport
Bundesrepublik Deutschland (Détermination des taux des péages pour l'utilisation d'autoroutes)
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 28/10/2020
09:30
Dom
C-608/19
Statsstøtte
INAIL
Domstolen - Ottende Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 28/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-609/19
BNP Paribas Personal Finance
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-776/19
C-777/19
C-778/19
C-779/19
C-780/19
C-781/19
C-782/19
BNP Paribas Personal Finance
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-834/17
Regler for institutionerne
United Parcel Service mod Kommissionen
Retten - Syvende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-540/19
Sharif mod Rådet
Retten - Fjerde Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-637/19
T-638/19
Immaterialrettigheder
Sun Stars & Sons mod EUIPO - Carpathian Springs (Forme d'une bouteille)
Sun Stars & Sons mod EUIPO - Valvis Holding (Forme d'une bouteille)
Retten - Femte Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
11:00
Dom
T-151/18
Ben Ali mod Rådet
Retten - Niende Udvidede Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
11:00
Dom
T-594/18
Pharma Mar mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
11:00
Dom
T-273/19
Immaterialrettigheder
Target Ventures Group mod EUIPO - Target Partners (TARGET VENTURES)
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
11:00
Dom
T-583/19
Immaterialrettigheder
Electrolux Home Products mod EUIPO - D. Consult (FRIGIDAIRE)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 28/10/2020
11:00
Dom
T-857/19
Dehousse mod Cour de justice de l'Union européenne
Retten - Niende Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 29/10/2020
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-798/18
C-799/18
Federazione nazionale delle imprese elettrotecniche ed elettroniche (Anie) m.fl.
Athesia Energy m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 29/10/2020
09:30
Dom
C-243/19
Fri bevægelighed for personer
Veselības ministrija
Domstolen - Anden Afdeling
LV Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 29/10/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-389/19 P
Kommissionen mod Sverige
Domstolen - Første Afdeling
SV Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 29/10/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-425/19 P
Statsstøtte
Kommissionen mod Italien m.fl.
Domstolen - Store afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 29/10/2020
09:30
Dom
C-576/19 P
Intercept Pharma og Intercept Pharmaceuticals mod EMA
Domstolen - Niende Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 29/10/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-804/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Markt24
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 29/10/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-862/19 P
Økonomisk, social og territorial samhørighed
Den Tjekkiske Republik mod Kommissionen
Domstolen - Femte Afdeling
CS Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 29/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-745/18
Statsstøtte
Covestro Deutschland mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 29/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-824/19
Tjenestemandsvedtægten
RY mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 29/10/2020
14:00
Mundtlig forhandling
T-540/18
Regler for institutionerne
ASL Aviation Holdings og ASL Airlines (Ireland) mod Kommissionen
Retten - Syvende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 29/10/2020
14:00
Mundtlig forhandling
T-863/19
Immaterialrettigheder
Production Christian Gallimard mod EUIPO - Éditions Gallimard (PCG CALLIGRAM CHRISTIAN GALLIMARD)
Retten - Niende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 29/10/2020
15:00
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-233/19
T-234/19
Statsstøtte
Infineon Technologies Dresden mod Kommissionen
Infineon Technologies mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 30/10/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-196/19
Statsstøtte
AZ mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 30/10/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-238/19
Statsstøtte
Wepa Hygieneprodukte m.fl. mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 09/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-194/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
État belge (Éléments postérieurs à la décision de transfert)
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 10/11/2020
09:30
Dom
C-644/18
Kommissionen mod Italie (Valeurs limites − PM10)
Domstolen - Store afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 10/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-401/19
Immaterialrettigheder
Polen mod Parlamentet og Rådet
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 10/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-578/19
Kuoni Travel
Domstolen - Tredje Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 10/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-177/19
Exxonmobil Petroleum & Chemical mod ECHA
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 10/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-185/19
Public.Resource.Org og Right to Know mod Kommissionen
Retten - Femte Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 10/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-641/19
Tjenestemandsvedtægten
FD mod Entreprise commune Fusion for Energy
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-809/18 P
Immaterialrettigheder
EUIPO mod John Mills
Domstolen - Femte Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-61/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Orange Romania
Domstolen - Anden Afdeling
RO Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-287/19
DenizBank
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-300/19
Socialpolitik
Marclean Technologies
Domstolen - Første Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-433/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Ellmes Property Services
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 11/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-585/19
Socialpolitik
Academia de Studii Economice din Bucureşti
Domstolen - Femte Afdeling
RO Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 11/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-37/20
Tilnærmelse af lovgivningerne
Luxembourg Business Registers
Domstolen - Anden Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-414/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
MM
Domstolen - Tredje Afdeling
BG Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-119/17 RENV
Tjenestemandsvedtægten
Alba Aguilera m.fl. mod SEAE
Retten - Fjerde Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-15/20
Immaterialrettigheder
Skyliners mod EUIPO - Sky (SKYLINERS)
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-25/19
Tjenestemandsvedtægten
AD mod ECHA
Retten - Første Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-173/19
Tjenestemandsvedtægten
AV og AW mod Parlamentet
Retten - Syvende Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-820/19
Immaterialrettigheder
Totalizator Sportowy mod EUIPO - Lottoland Holdings (Lottoland)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-25/20
Immaterialrettigheder
Deutsche Post mod EUIPO - Pošta Slovenije (Représentation d'un dispositif à corne)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-520/19
Immaterialrettigheder
Heitec mod EUIPO - Hetec Datensysteme (HEITEC)
Retten - Niende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-42/19
Fiskale bestemmelser
Sonaecom
Domstolen - Første Afdeling
PT Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-382/19 P
Tjenestemandsvedtægten
Pethke mod EUIPO
Domstolen - Ottende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-400/19
Landbrug og fiskeri
Kommissionen mod Hongrie (Marges bénéficiaires)
Domstolen - Fjerde Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-427/19
Fri bevægelighed for personer
Bulstrad Vienna Insurance Group
Domstolen - Første Afdeling
BG Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-446/19 P
Tjenestemandsvedtægten
Fleig mod SEAE
Domstolen - Ottende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-515/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Eutelsat
Domstolen - Anden Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-676/19 P
Regler for institutionerne
Gollnisch mod Parlamentet
Domstolen - Syvende Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-703/19
Fiskale bestemmelser
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach
Domstolen - Første Afdeling
PL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-729/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Department of Justice for Northern Ireland
Domstolen - Tredje Afdeling
EN Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-734/19
Fiskale bestemmelser
ITH Comercial Timişoara
Domstolen - Ottende Afdeling
RO Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-796/19
Transport
Kommissionen mod Autriche (Autorité de sécurité ferroviaire)
Domstolen - Tiende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-842/19
Frie kapitalbevægelser
Kommissionen mod Belgique (Revenus immobiliers étrangers)
Domstolen - Sjette Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 12/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-13/20
Immaterialrettigheder
Top System
Domstolen - Femte Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-354/20 PPU
C-412/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Openbaar Ministerie (Indépendance de l’autorité judiciaire d’émission)
Domstolen - Store afdeling
NL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 12/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-164/19
Tjenestemandsvedtægten
AQ mod eu-LISA
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 12/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-56/20
Immaterialrettigheder
Bezos Family Foundation mod EUIPO - SNCF Mobilités (VROOM)
Retten - Tiende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 13/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-321/17
Økonomisk politik
Niemelä m.fl. mod BCE
Retten - Niende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 13/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-853/19
Immaterialrettigheder
Tehrani mod EUIPO - Blue Genes (Earnest Sewn)
Retten - Tiende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-718/19
Fri bevægelighed for personer
Ordre des barreaux francophones og germanophone e.a. (Mesures préventives en vue d’éloignement)
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-575/19
Tjenestemandsvedtægten
Hill Mansilla mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
FR Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-719/19
Unionsborgerskab
Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid (Effets d’une décision d’éloignement)
Domstolen - Store afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
15:00
Mundtlig forhandling
T-252/19
Pech mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 17/11/2020
09:00
Mundtlig forhandling
C-741/19
Regler for institutionerne
République de Moldavie
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 17/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-678/19
Immaterialrettigheder
Health Product Group mod EUIPO - Bioline Pharmaceutical (Enterosgel)
Retten - Tredje Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-147/19
Immaterialrettigheder
Atresmedia Corporación de Medios de Comunicación
Domstolen - Femte Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-299/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Techbau
Domstolen - Niende Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-371/19
Fiskale bestemmelser
Kommissionen mod Allemagne (Remboursement de TVA – Factures)
Domstolen - Femte Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-463/19
Socialpolitik
Syndicat CFTC
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-519/19
DelayFix
Domstolen - Første Afdeling
PL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 18/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-544/19
Fiskale bestemmelser
ECOTEX BULGARIA
Domstolen - Første Afdeling
BG Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-271/10 RENV II
Den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik
H mod Rådet
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-814/17
Konkurrence
Lietuvos geležinkeliai mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-735/18
Energipolitik
Aquind mod ACER
Retten - Anden Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-377/19
Immaterialrettigheder
Topcart mod EUIPO - Carl International (TC CARL)
Retten - Tredje Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-378/19
Immaterialrettigheder
Topcart mod EUIPO - Carl International (TC CARL)
Retten - Tredje Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-574/19
Immaterialrettigheder
Tinnus Enterprises mod EUIPO - Mystic Products og Koopman International (Installations pour la distribution de fluides)
Retten - Tiende Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-643/19
Immaterialrettigheder
Dermavita mod EUIPO - Allergan Holdings France (JUVEDERM ULTRA)
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-664/19
Immaterialrettigheder
Allergan Holdings France mod EUIPO - Dermavita (JUVEDERM ULTRA)
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-21/20
Immaterialrettigheder
LG Electronics mod EUIPO - Staszewski (K7)
Retten - Anden Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
14:00
Mundtlig forhandling
T-693/19
Immaterialrettigheder
Kerry Luxembourg mod EUIPO - Ornua (KERRYMAID)
Retten - Niende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-93/20
Immaterialrettigheder
Albert Darboven Holding mod EUIPO (WINDSOR-CASTLE)
Retten - Tiende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-663/18
Frie varebevægelser
B S og C A [Commercialisation du cannabidiol (CBD)]
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-93/19 P
Tjenestemandsvedtægten
SEAE mod Hebberecht
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-238/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (Service militaire og asile)
Domstolen - Sjette Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-388/19
Frie kapitalbevægelser
Autoridade Tributária e Aduaneira (Impôt sur les plus-values immobilières)
Domstolen - Første Afdeling
PT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-454/19
Unionsborgerskab
Staatsanwaltschaft Heilbronn
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-480/19
Etableringsfrihed
Veronsaajien oikeudenvalvontayksikkö (Revenus versés par des OPCVM)
Domstolen - Anden Afdeling
FI Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-504/19
Etableringsfrihed
Banco de Portugal m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-505/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Bundesrepublik Deutschland (Notice rouge d’Interpol)
Domstolen - Store afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-511/19
Socialpolitik
Olympiako Athlitiko Kentro Athinon
Domstolen - Tredje Afdeling
EL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-775/19
Toldunion
5th AVENUE Products Trading
Domstolen - Tiende Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-900/19
One Voice og Ligue pour la protection des oiseaux
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-901/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Bundesrepublik Deutschland (Notion de “menaces graves og individuelles”)
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-416/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Generalstaatsanwaltschaft Hamburg
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-695/17
T-704/17
Regler for institutionerne
Italien mod Kommissionen
Spanien mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
IT Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-47/19
Statsstøtte
Dansk Erhverv mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-317/19
Landbrug og fiskeri
AMVAC Netherlands mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 23/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-821/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Kommissionen mod Hongrie (Incrimination de l’aide aux demandeurs d’asile)
Domstolen - Store afdeling
HU null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
C-59/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Wikingerhof
Domstolen - Store afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
Forenede sager C-225/19
C-226/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Minister van Buitenlandse Zaken
Domstolen - Store afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
tirsdag 24/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-341/19
Socialpolitik
MH Müller Handel
Domstolen - Store afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
C-445/19
Statsstøtte
Viasat Broadcasting UK
Domstolen - Store afdeling
DA null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
C-510/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Openbaar Ministerie (Faux en écritures)
Domstolen - Store afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 24/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-24/19
Statsstøtte
INC og Consorzio Stabile Sis mod Kommissionen
Retten - Niende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-823/18 P
Konkurrence
Kommissionen mod GEA Group
Domstolen - Anden Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-269/19
Banca B.
Domstolen - Første Afdeling
RO null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-302/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (Prestations familiales pour les titulaires d’un permis unique)
Domstolen - Femte Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-303/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (Prestations familiales pour les résidents de longue durée)
Domstolen - Femte Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 25/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-361/19
Landbrug og fiskeri
De Ruiter
Domstolen - Fjerde Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-372/19
Konkurrence
SABAM
Domstolen - Femte Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 25/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-545/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
Allianzgi-Fonds Aevn
Domstolen - Anden Afdeling
PT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-795/19
Socialpolitik
Tartu vangla
Domstolen - Anden Afdeling
ET null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-799/19
Socialpolitik
Sociálna poisťovňa
Domstolen - Ottende Afdeling
SK null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 25/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-830/19
Landbrug og fiskeri
Région wallonne (Aide aux jeunes agriculteurs)
Domstolen - Første Afdeling
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-648/19
Statsstøtte
Nike European Operations Netherlands og Converse Netherlands mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-71/19
BMC mod Entreprise commune Clean Sky 2
Retten - Ottende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-107/19
Regler for institutionerne
ACRE mod Parlamentet
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-309/19
Immaterialrettigheder
BRF Singapore Foods mod EUIPO - Tipiak (Sadia)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-310/19
Immaterialrettigheder
BRF Singapore Foods mod EUIPO - Tipiak (SADIA)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-802/19
Immaterialrettigheder
Kisscolor Living mod EUIPO - Teoxane (KISS COLOR)
Retten - Niende Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-874/19
Immaterialrettigheder
Impera mod EUIPO - Euro Games Technology (Flaming Forties)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-875/19
Immaterialrettigheder
Impera mod EUIPO - Euro Games Technology (FLAMING FORTIES)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
14:00
Mundtlig forhandling
T-65/20
Immaterialrettigheder
Kneissl Holding mod EUIPO - LS 9 (KNEISSL)
Retten - Niende Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-572/18 P
Toldunion
thyssenkrupp Electrical Steel og thyssenkrupp Electrical Steel Ugo mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 26/11/2020
09:30
Dom
C-787/18
Fiskale bestemmelser
Sögård Fastigheter
Domstolen - Syvende Afdeling
SV null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 26/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-174/19 P
C-175/19 P
Statsstøtte
Scandlines Danmark og Scandlines Deutschland mod Kommissionen
Stena Line Scandinavia mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-307/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Obala i lučice
Domstolen - Første Afdeling
HR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 26/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-383/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Domstolen - Femte Afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 26/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-851/19 P
Tjenestemandsvedtægten
DK mod SEAE
Domstolen - Anden Afdeling
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 26/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-517/19
Homoki mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
HU Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-586/19
Tjenestemandsvedtægten
PL mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-854/19
T-855/19
T-856/19
Immaterialrettigheder
Franz Schröder mod EUIPO - RDS Design (MONTANA)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-16/20
Immaterialrettigheder
Hub Culture mod EUIPO - PayPal (VEN)
Retten - Tiende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 01/12/2020
09:30
Dom
C-815/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Federatie Nederlandse Vakbeweging
Domstolen - Store afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 02/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-705/19
Frie varebevægelser
Axpo Trading
Domstolen - Tredje Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 02/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-739/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
An Bord Pleanála
Domstolen - Første Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
onsdag 02/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-826/19
Transport
Austrian Airlines
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-461/18 P
Handelspolitik
Changmao Biochemical Engineering mod Distillerie Bonollo e.a. og Rådet
Domstolen - Anden Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-650/18
Regler for institutionerne
Ungarn mod Parlamentet
Domstolen - Store afdeling
HU null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-62/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
Star Taxi App
Domstolen - Fjerde Afdeling
RO null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-320/19
Ingredion Germany
Domstolen - Femte Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-337/19 P
Statsstøtte
Kommissionen mod Belgien og Magnetrol International
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-559/19
Kommissionen mod Espagne (Détérioration de l’espace naturel de Doñana)
Domstolen - Første Afdeling
ES null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-767/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Kommissionen mod Belgique (Marchés de l’électricité og du gaz naturel)
Domstolen - Tiende Afdeling
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 03/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-8/20
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
L.R. (Demande d’asile rejetée par la Norvège)
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF