Retslisten
Retslisten har alene vejledende karakter og offentligøres med forbehold for ændringer.
Sorteret efter : dato | retsinstans | retssal
Dato Sag Processprog Retssal
mandag 09/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-194/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
État belge (Éléments postérieurs à la décision de transfert)
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 10/11/2020
09:30
Dom
C-644/18
Kommissionen mod Italie (Valeurs limites – PM10)
Domstolen - Store afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 10/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-401/19
Immaterialrettigheder
Polen mod Parlamentet og Rådet
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 10/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-578/19
Kuoni Travel
Domstolen - Tredje Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 10/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-177/19
Exxonmobil Petroleum & Chemical mod ECHA
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 10/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-185/19
Public.Resource.Org og Right to Know mod Kommissionen
Retten - Femte Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-809/18 P
Immaterialrettigheder
EUIPO mod John Mills
Domstolen - Femte Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-61/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Orange Romania
Domstolen - Anden Afdeling
RO Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-287/19
DenizBank
Domstolen - Første Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-300/19
Socialpolitik
Marclean Technologies
Domstolen - Første Afdeling
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 11/11/2020
09:30
Dom
C-433/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Ellmes Property Services
Domstolen - Første Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 11/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-585/19
Socialpolitik
Academia de Studii Economice din Bucureşti
Domstolen - Femte Afdeling
RO Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 11/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-414/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
MM
Domstolen - Tredje Afdeling
BG Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-119/17 RENV
Tjenestemandsvedtægten
Alba Aguilera m.fl. mod SEAE
Retten - Fjerde Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-15/20
Immaterialrettigheder
Skyliners mod EUIPO - Sky (SKYLINERS)
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-25/19
Tjenestemandsvedtægten
AD mod ECHA
Retten - Første Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-173/19
Tjenestemandsvedtægten
AV og AW mod Parlamentet
Retten - Syvende Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-820/19
Immaterialrettigheder
Totalizator Sportowy mod EUIPO - Lottoland Holdings (Lottoland)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 11/11/2020
11:00
Dom
T-25/20
Immaterialrettigheder
Deutsche Post mod EUIPO - Pošta Slovenije (Représentation d'un cor stylisé)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-42/19
Fiskale bestemmelser
Sonaecom
Domstolen - Første Afdeling
PT Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-382/19 P
Tjenestemandsvedtægten
Pethke mod EUIPO
Domstolen - Ottende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-400/19
Landbrug og fiskeri
Kommissionen mod Hongrie (Marges bénéficiaires)
Domstolen - Fjerde Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-427/19
Fri bevægelighed for personer
Bulstrad Vienna Insurance Group
Domstolen - Første Afdeling
BG Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-446/19 P
Tjenestemandsvedtægten
Fleig mod SEAE
Domstolen - Ottende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-515/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Eutelsat
Domstolen - Anden Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-676/19 P
Regler for institutionerne
Gollnisch mod Parlamentet
Domstolen - Syvende Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-703/19
Fiskale bestemmelser
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach
Domstolen - Første Afdeling
PL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-729/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Department of Justice for Northern Ireland
Domstolen - Tredje Afdeling
EN Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-734/19
Fiskale bestemmelser
ITH Comercial Timişoara
Domstolen - Ottende Afdeling
RO Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-796/19
Transport
Kommissionen mod Autriche (Autorité de sécurité ferroviaire)
Domstolen - Tiende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 12/11/2020
09:30
Dom
C-842/19
Frie kapitalbevægelser
Kommissionen mod Belgique (Revenus immobiliers étrangers)
Domstolen - Sjette Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 12/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-354/20 PPU
C-412/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Openbaar Ministerie (Indépendance de l’autorité judiciaire d’émission)
Domstolen - Store afdeling
NL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 12/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-56/20
Immaterialrettigheder
Bezos Family Foundation mod EUIPO - SNCF Mobilités (VROOM)
Retten - Tiende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 13/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-853/19
Immaterialrettigheder
Tehrani mod EUIPO - Blue Genes (Earnest Sewn)
Retten - Tiende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-718/19
Fri bevægelighed for personer
Ordre des barreaux francophones og germanophone e.a. (Mesures préventives en vue d’éloignement)
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-575/19
Tjenestemandsvedtægten
Hill Mansilla mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
FR Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-719/19
Unionsborgerskab
Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid (Effets d’une décision d’éloignement)
Domstolen - Store afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 16/11/2020
15:00
Mundtlig forhandling
T-252/19
Pech mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 17/11/2020
09:00
Mundtlig forhandling
C-741/19
Regler for institutionerne
République de Moldavie
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 17/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-678/19
Immaterialrettigheder
Health Product Group mod EUIPO - Bioline Pharmaceutical (Enterosgel)
Retten - Tredje Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-77/19
Fiskale bestemmelser
Kaplan International colleges UK
Domstolen - Anden Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-147/19
Immaterialrettigheder
Atresmedia Corporación de Medios de Comunicación
Domstolen - Femte Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-299/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Techbau
Domstolen - Niende Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-371/19
Fiskale bestemmelser
Kommissionen mod Allemagne (Remboursement de TVA – Factures)
Domstolen - Femte Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-463/19
Socialpolitik
Syndicat CFTC
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 18/11/2020
09:30
Dom
C-519/19
DelayFix
Domstolen - Første Afdeling
PL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 18/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-544/19
Fiskale bestemmelser
ECOTEX BULGARIA
Domstolen - Første Afdeling
BG Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-271/10 RENV II
Den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik
H mod Rådet
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-814/17
Konkurrence
Lietuvos geležinkeliai mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-735/18
Energipolitik
Aquind mod ACER
Retten - Anden Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-377/19
Immaterialrettigheder
Topcart mod EUIPO - Carl International (TC CARL)
Retten - Tredje Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-378/19
Immaterialrettigheder
Topcart mod EUIPO - Carl International (TC CARL)
Retten - Tredje Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-574/19
Immaterialrettigheder
Tinnus Enterprises mod EUIPO - Mystic Products og Koopman International (Installations pour la distribution de fluides)
Retten - Tiende Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-643/19
Immaterialrettigheder
Dermavita mod EUIPO - Allergan Holdings France (JUVEDERM ULTRA)
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-664/19
Immaterialrettigheder
Allergan Holdings France mod EUIPO - Dermavita (JUVEDERM ULTRA)
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
11:00
Dom
T-21/20
Immaterialrettigheder
LG Electronics mod EUIPO - Staszewski (K7)
Retten - Anden Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
14:00
Mundtlig forhandling
T-693/19
Immaterialrettigheder
Kerry Luxembourg mod EUIPO - Ornua (KERRYMAID)
Retten - Niende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 18/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-93/20
Immaterialrettigheder
Albert Darboven Holding mod EUIPO (WINDSOR-CASTLE)
Retten - Tiende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:00
Mundtlig forhandling
T-47/19
Statsstøtte
Dansk Erhverv mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-663/18
Frie varebevægelser
B S og C A [Commercialisation du cannabidiol (CBD)]
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-93/19 P
Tjenestemandsvedtægten
SEAE mod Hebberecht
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-238/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (Service militaire og asile)
Domstolen - Sjette Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-388/19
Frie kapitalbevægelser
Autoridade Tributária e Aduaneira (Impôt sur les plus-values immobilières)
Domstolen - Første Afdeling
PT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-454/19
Unionsborgerskab
Staatsanwaltschaft Heilbronn
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-480/19
Etableringsfrihed
Veronsaajien oikeudenvalvontayksikkö (Revenus versés par des OPCVM)
Domstolen - Anden Afdeling
FI Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-504/19
Etableringsfrihed
Banco de Portugal m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-505/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Bundesrepublik Deutschland (Notice rouge d’Interpol)
Domstolen - Store afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-511/19
Socialpolitik
Olympiako Athlitiko Kentro Athinon
Domstolen - Tredje Afdeling
EL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
torsdag 19/11/2020
09:30
Dom
C-775/19
Toldunion
5th AVENUE Products Trading
Domstolen - Tiende Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 19/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-900/19
One Voice og Ligue pour la protection des oiseaux
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-901/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Bundesrepublik Deutschland (Notion de “menaces graves og individuelles”)
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-416/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Generalstaatsanwaltschaft Hamburg
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-317/19
Landbrug og fiskeri
AMVAC Netherlands mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 19/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-695/17
T-704/17
Regler for institutionerne
Italien mod Kommissionen
Spanien mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
ES Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 20/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-781/16
Handelspolitik
Puma m.fl. mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 20/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-455/17
Regler for institutionerne
Bateni mod Rådet
Retten - Første Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 20/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-132/18
Handelspolitik
Roland mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 23/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-821/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Kommissionen mod Hongrie (Incrimination de l’aide aux demandeurs d’asile)
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
C-59/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Wikingerhof
Domstolen - Store afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
Forenede sager C-225/19
C-226/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Minister van Buitenlandse Zaken
Domstolen - Store afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
tirsdag 24/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-341/19
Socialpolitik
MH Müller Handel
Domstolen - Store afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
C-445/19
Statsstøtte
Viasat Broadcasting UK
Domstolen - Store afdeling
DA Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
tirsdag 24/11/2020
09:30
Dom
C-510/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Openbaar Ministerie (Faux en écritures)
Domstolen - Store afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 24/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-24/19
Statsstøtte
INC og Consorzio Stabile Sis mod Kommissionen
Retten - Niende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-823/18 P
Konkurrence
Kommissionen mod GEA Group
Domstolen - Anden Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-49/19
Industripolitik
Kommissionen mod Portugal (Financement des obligations de service universel)
Domstolen - Femte Afdeling
PT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-269/19
Banca B.
Domstolen - Første Afdeling
RO Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-302/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (Prestations familiales pour les titulaires d’un permis unique)
Domstolen - Femte Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-303/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (Prestations familiales pour les résidents de longue durée)
Domstolen - Femte Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 25/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-361/19
Landbrug og fiskeri
De Ruiter
Domstolen - Fjerde Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-372/19
Konkurrence
SABAM
Domstolen - Femte Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 25/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-795/19
Socialpolitik
Tartu vangla
Domstolen - Anden Afdeling
ET Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 25/11/2020
09:30
Dom
C-799/19
Socialpolitik
Sociálna poist’ovňa
Domstolen - Ottende Afdeling
SK Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 25/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-830/19
Landbrug og fiskeri
Région wallonne (Aide aux jeunes agriculteurs)
Domstolen - Første Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-71/19
BMC mod Entreprise commune Clean Sky 2
Retten - Ottende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-107/19
Regler for institutionerne
ACRE mod Parlamentet
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-166/19
Bronckers mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-309/19
Immaterialrettigheder
BRF Singapore Foods mod EUIPO - Tipiak (Sadia)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-310/19
Immaterialrettigheder
BRF Singapore Foods mod EUIPO - Tipiak (SADIA)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-362/19
Tjenestemandsvedtægten
UI mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-802/19
Immaterialrettigheder
Kisscolor Living mod EUIPO - Teoxane (KISS COLOR)
Retten - Niende Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-862/19
Immaterialrettigheder
Brasserie St Avold mod EUIPO (Forme d'une bouteille foncée)
Retten - Tredje Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-874/19
Immaterialrettigheder
Impera mod EUIPO - Euro Games Technology (Flaming Forties)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-875/19
Immaterialrettigheder
Impera mod EUIPO - Euro Games Technology (Flaming Forties)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-882/19
Immaterialrettigheder
Kerangus mod EUIPO (ΑΠΛΑ!)
Retten - Anden Afdeling
EL Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 25/11/2020
11:00
Dom
T-57/20
Immaterialrettigheder
Group mod EUIPO - Iliev (GROUP Company TOURISM & TRAVEL)
Retten - Anden Afdeling
BG Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-572/18 P
Toldunion
thyssenkrupp Electrical Steel og thyssenkrupp Electrical Steel Ugo mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 26/11/2020
09:30
Dom
C-787/18
Fiskale bestemmelser
Sögård Fastigheter
Domstolen - Syvende Afdeling
SV Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 26/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-174/19 P
C-175/19 P
Statsstøtte
Scandlines Danmark og Scandlines Deutschland mod Kommissionen
Stena Line Scandinavia mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-307/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Obala i lučice
Domstolen - Første Afdeling
HR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 26/11/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-851/19 P
Tjenestemandsvedtægten
DK mod SEAE
Domstolen - Anden Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 26/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-517/19
Homoki mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
HU Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-586/19
Tjenestemandsvedtægten
PL mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 26/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-854/19
T-855/19
T-856/19
Immaterialrettigheder
Franz Schröder mod EUIPO - RDS Design (MONTANA)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 27/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-378/20
Statsstøtte
Ryanair mod Kommissionen
Retten - Tiende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 27/11/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-379/20
Statsstøtte
Ryanair mod Kommissionen
Retten - Tiende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 30/11/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-282/19
Immaterialrettigheder
Foundation for the Protection of the Traditional Cheese of Cyprus named Halloumi mod EUIPO-Filotas Bellas & Yios (Halloumi)
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 30/11/2020
15:00
Mundtlig forhandling
T-70/20
Immaterialrettigheder
Metamorfoza mod EUIPO - Tiesios kreivės (MUSEUM OF ILLUSIONS)
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 01/12/2020
09:00
Dom
C-815/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Federatie Nederlandse Vakbeweging
Domstolen - Store afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
tirsdag 01/12/2020
09:00
Mundtlig forhandling
C-791/19
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Kommissionen mod Pologne (Régime disciplinaire des juges)
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-178/19
Kalai mod Rådet
Retten - Fjerde Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-247/19
Tjenestemandsvedtægten
Thunus m.fl. mod Den Europæiske Investeringsbank
Retten - Første Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-318/19
Tjenestemandsvedtægten
Thunus m.fl. mod Den Europæiske Investeringsbank
Retten - Første Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-639/19
Immaterialrettigheder
Sánchez Romero Carvajal Jabugo mod EUIPO - Embutidos Monells (5MS MMMMM)
Retten - Femte Afdeling
ES Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-687/19
Immaterialrettigheder
inMusic Brands mod EUIPO - Equipson (Marq)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-26/20
Immaterialrettigheder
Forex Bank mod EUIPO - Coino UK (FOREX)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-35/20
Immaterialrettigheder
Monster Energy mod EUIPO - Nanjing aisiyou Clothing (Représentation d'une griffure)
Retten - Anden Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
11:00
Dom
T-152/20
Immaterialrettigheder
BSH Hausgeräte mod EUIPO (Home Connect)
Retten - Tiende Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 02/12/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-178/20
Immaterialrettigheder
Bavaria Weed mod EUIPO (BavariaWeed)
Retten - Tiende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-461/18 P
Handelspolitik
Changmao Biochemical Engineering mod Distillerie Bonollo m.fl.
Domstolen - Anden Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-650/18
Regler for institutionerne
Ungarn mod Parlamentet
Domstolen - Store afdeling
HU Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-44/19
Fiskale bestemmelser
Repsol Petróleo
Domstolen - Femte Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-62/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
Star Taxi App
Domstolen - Fjerde Afdeling
RO Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-72/19 P
Den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik
Saleh Thabet m.fl. mod Rådet
Domstolen - Syvende Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-145/19 P
Den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik
Mubarak mod Rådet
Domstolen - Syvende Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-311/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
BONVER WIN
Domstolen - Fjerde Afdeling
CS Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-320/19
Ingredion Germany
Domstolen - Femte Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-337/19 P
Statsstøtte
Kommissionen mod Belgien og Magnetrol International
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-352/19 P
Landbrug og fiskeri
Région de Bruxelles-Capitale mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-470/19
Friends of the Irish Environment
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-559/19
Kommissionen mod Espagne (Détérioration de l’espace naturel de Doñana)
Domstolen - Første Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-705/19
Frie varebevægelser
Axpo Trading
Domstolen - Tredje Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-739/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
An Bord Pleanála
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 03/12/2020
09:30
Dom
C-767/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
Kommissionen mod Belgique (Marchés de l’électricité og du gaz naturel)
Domstolen - Tiende Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 03/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-826/19
Transport
Austrian Airlines
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 03/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-8/20
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
L.R. (Demande d’asile rejetée par la Norvège)
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 03/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-355/18
T-554/19
Regler for institutionerne
Spanien mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
ES Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 03/12/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-580/19
Borborudi mod Rådet
Retten - Fjerde Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 04/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-388/20
Statsstøtte
Ryanair mod Kommissionen
Retten - Tiende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 07/12/2020
14:30
Mundtlig forhandling
C-930/19
Unionsborgerskab
État belge (Droit de séjour en cas de violence domestique)
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 07/12/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-644/19
Immaterialrettigheder
Linde Material Handling mod EUIPO - Verti Aseguradora (VertiLight)
Retten - Femte Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 07/12/2020
15:00
Mundtlig forhandling
T-504/19
Økonomisk politik
Crédit lyonnais mod BCE
Retten - Anden Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 08/12/2020
09:00
Dom
C-620/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Ungarn mod Parlamentet og Rådet
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 08/12/2020
09:00
Dom
C-626/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Polen mod Parlamentet og Rådet
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 08/12/2020
09:00
Mundtlig forhandling
C-213/19
Kommissionen mod Royaume-Uni (Lutte contre la fraude à la sous-évaluation)
Domstolen - Store afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 08/12/2020
09:00
Forslag til afgørelse
C-383/19
Fri udveksling af tjenesteydelser
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Domstolen - Femte Afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
tirsdag 08/12/2020
09:00
Dom
C-584/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Staatsanwaltschaft Wien (Ordres de virement falsifiés)
Domstolen - Store afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 08/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-52/19
T-630/19
Tjenestemandsvedtægten
AH mod Eurofound
Retten - Første Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 08/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-302/19
T-303/19
Yanukovych mod Rådet
Retten - Femte Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
09:30
Dom
C-132/19 P
Konkurrence
Groupe Canal + mod Kommissionen
Domstolen - Anden Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 09/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-815/19
Natumi
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 09/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-414/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
MM
Domstolen - Tredje Afdeling
BG Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-714/18
Voldgiftsbestemmelse
Adraces mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
PT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-722/18
Immaterialrettigheder
Repsol mod EUIPO - Basic (BASIC)
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-620/19
Immaterialrettigheder
Ace of spades mod EUIPO - Krupp og Borrmann (JC JEAN CALL Champagne ROSÉ)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-621/19
Immaterialrettigheder
Ace of spades mod EUIPO - Krupp og Borrmann (JC JEAN CALL Champagne GRANDE RÉSERVE)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-622/19
Immaterialrettigheder
Ace of spades mod EUIPO - Krupp og Borrmann (JC JEAN CALL Champagne PRESTIGE)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-705/19
Tjenestemandsvedtægten
GV mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-819/19
Immaterialrettigheder
Man and Machine mod EUIPO - Bim Freelance (bim ready)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-858/19
Immaterialrettigheder
easyCosmetic Swiss mod EUIPO - UWI Unternehmensberatungs- und Wirtschaftsinformations (easycosmetic)
Retten - Én dommer
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-30/20
Immaterialrettigheder
Promed mod EUIPO - Centrumelektroniki (Promed)
Retten - Niende Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
11:00
Dom
T-190/20
Immaterialrettigheder
Almea mod EUIPO - Sanacorp Pharmahandel (Almea)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 09/12/2020
14:00
Mundtlig forhandling
T-465/20
Statsstøtte
Ryanair mod Kommissionen
Retten - Tiende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 10/12/2020
09:30
Dom
C-488/18
Fiskale bestemmelser
Golfclub Schloss Igling
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 10/12/2020
09:30
Dom
C-160/19 P
Statsstøtte
Comune di Milano mod Kommissionen
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 10/12/2020
09:30
Dom
C-347/19
Kommissionen mod Espagne (Efficacité énergétique)
Domstolen - Syvende Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 10/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-458/19 P
ClientEarth mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 10/12/2020
09:30
Dom
C-616/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Minister for Justice and Equality (Demande de protection internationale en Irlande)
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 10/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-617/19
Granarolo
Domstolen - Femte Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 10/12/2020
09:30
Dom
C-620/19
Tilnærmelse af lovgivningerne
J & S Service
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 10/12/2020
09:30
Dom
C-735/19
Regler for virksomhederne
Euromin Holdings (Cyprus)
Domstolen - Fjerde Afdeling
LV Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 10/12/2020
09:30
Dom
C-774/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Personal Exchange International
Domstolen - Sjette Afdeling
SL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 10/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-784/19
Fri bevægelighed for personer
TEAM POWER EUROPE
Domstolen - Store afdeling
BG Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 10/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-950/19
Etableringsfrihed
Patentti- ja rekisterihallituksen tilintarkastuslautakunta
Domstolen - Femte Afdeling
FI Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 10/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-416/20 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Generalstaatsanwaltschaft Hamburg
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 10/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-611/19
Regler for institutionerne
Iniciativa-Derecho de la UE, derechos de las minorías y democratización de las instituciones españolas mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
ES Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 10/12/2020
14:30
Mundtlig forhandling
T-355/19
Tjenestemandsvedtægten
CE mod Regionsudvalget
Retten - Syvende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
09:30
Dom
Forenede sager C-597/18 P
C-598/18 P
C-603/18 P
C-604/18 P
Regler for institutionerne
Rådet mod K. Chrysostomides & Co. m.fl.
Rådet mod Bourdouvali m.fl.
K. Chrysostomides & Co. m.fl. mod Rådet
Bourdouvali m.fl. mod Rådet
Domstolen - Store afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 16/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-28/20
Transport
Airhelp
Domstolen - Store afdeling
SV null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
Forenede sager T-236/17
T-596/17
Balti Gaas mod Kommissionen og INEA
Balti Gaas mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-93/18
Konkurrence
International Skating Union mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-187/18
Tjenestemandsvedtægten
VP mod Cedefop
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-207/18
PlasticsEurope mod ECHA
Retten - Ottende Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-430/18
Konkurrence
American Airlines mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-438/18
Immaterialrettigheder
Pareto Trading mod EUIPO - Bikor og Bikor Professional Color Cosmetics (BIKOR EGYPTIAN EARTH)
Retten - Niende Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-515/18
Konkurrence
Fakro mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
PL Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-541/18
Handelspolitik
Changmao Biochemical Engineering mod Kommissionen
Retten - Tredje Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-635/18
Regler for institutionerne
Industrial Química del Nalón mod Kommissionen
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-636/18
Regler for institutionerne
Tokai erftcarbon mod Kommissionen
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-637/18
Regler for institutionerne
Bawtry Carbon International mod Kommissionen
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-638/18
Regler for institutionerne
Deza mod Kommissionen
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-639/18
Regler for institutionerne
SGL Carbon mod Kommissionen
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-645/18
Regler for institutionerne
Bilbaína de Alquitranes mod Kommissionen
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-176/19
3V Sigma mod ECHA
Retten - Syvende Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-189/19
Haikal mod Rådet
Retten - Fjerde Afdeling
BG Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-286/19
Azarov mod Rådet
Retten - Femte Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-535/19
Immaterialrettigheder
H.R. Participations mod EUIPO - Hottinger Investment Management (JCE HOTTINGUER)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-665/19
Immaterialrettigheder
Cinkciarz.pl mod EUIPO (€$)
Retten - Niende Afdeling
PL Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-736/19
Tjenestemandsvedtægten
HA mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-859/19
Immaterialrettigheder
Alkemie Group mod EUIPO - Mann & Schröder (ALKEMIE)
Retten - Sjette Afdeling
PL Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-860/19
Immaterialrettigheder
Alkemie Group mod EUIPO - Mann & Schröder (ALKEMIE)
Retten - Sjette Afdeling
PL Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-883/19
Immaterialrettigheder
Gustopharma Consumer Health mod EUIPO - Helixor Heilmittel (HELIX ELIXIR)
Retten - Sjette Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-3/20
Immaterialrettigheder
Forbo Financial Services mod EUIPO - Windmöller (Canoleum)
Retten - Tredje Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 16/12/2020
11:00
Dom
T-118/20
Immaterialrettigheder
Voco mod EUIPO (Forme d’un emballage)
Retten - Anden Afdeling
DE Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-808/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Kommissionen mod Hongrie (Accueil des demandeurs de protection internationale)
Domstolen - Store afdeling
HU null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-824/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
A.B. e.a. (Nomination des juges à la Cour suprême – Recours)
Domstolen - Store afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-128/19
Statsstøtte
Azienda Sanitaria Provinciale di Catania
Domstolen - Fjerde Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-130/19
Regler for institutionerne
mod Pinxten
Domstolen - Plenum
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-216/19
Landbrug og fiskeri
Land Berlin (Droits au paiement liés à la PAC)
Domstolen - Sjette Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-316/19
Privilegier og immuniteter
Kommissionen mod Slovénie (Archives de la BCE)
Domstolen - Store afdeling
SL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-336/19
Landbrug og fiskeri
Centraal Israëlitisch Consistorie van België m.fl.
Domstolen - Store afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-342/19 P
De Masi og Varoufakis mod BCE
Domstolen - Første Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-346/19
Fiskale bestemmelser
Bundeszentralamt für Steuern
Domstolen - Tiende Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-398/19
Unionsborgerskab
Generalstaatsanwaltschaft Berlin (Extradition vers l'Ukraine)
Domstolen - Store afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-404/19 P
Landbrug og fiskeri
Frankrig mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-410/19
Fri bevægelighed for personer
The Software Incubator
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
Forenede sager C-431/19 P
C-432/19 P
Statsstøtte
Inpost Paczkomaty mod Kommissionen
Inpost mod Kommissionen
Domstolen - Tiende Afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-439/19
Latvijas Republikas Saeima (Points de pénalité)
Domstolen - Store afdeling
LV null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-449/19
Fiskale bestemmelser
WEG Tevesstraße
Domstolen - Tredje Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
Forenede sager C-475/19 P
C-688/19 P
Tilnærmelse af lovgivningerne
Tyskland mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-490/19
Landbrug og fiskeri
Syndicat interprofessionnel de défense du fromage Morbier
Domstolen - Femte Afdeling
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-570/19
Transport
Irish Ferries
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-597/19
Immaterialrettigheder
M.I.C.M.
Domstolen - Femte Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-601/19 P
Tjenestemandsvedtægten
BP mod FRA
Domstolen - Ottende Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-656/19
Fiskale bestemmelser
BAKATI PLUS
Domstolen - Femte Afdeling
HU null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-667/19
Industripolitik
A.M. (Étiquetage des produits cosmétiques)
Domstolen - Tredje Afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-709/19
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Vereniging van Effectenbezitters
Domstolen - Første Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-742/19
Socialpolitik
Ministrstvo za obrambo
Domstolen - Store afdeling
SL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-801/19
Fiskale bestemmelser
Franck
Domstolen - Ottende Afdeling
HR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Richard de la Tour
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-844/19
Fiskale bestemmelser
technoRent International m.fl.
Domstolen - Anden Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 17/12/2020
09:30
Dom
C-849/19
Kommissionen mod Grèce (Habitats dans la région biogéographique méditerranéenne)
Domstolen - Sjette Afdeling
EL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 17/12/2020
09:30
Forslag til afgørelse
C-896/19
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Repubblika
Domstolen - Store afdeling
MT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 17/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
C-30/20
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Volvo m.fl.
Domstolen - Første Afdeling
ES null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 17/12/2020
09:30
Mundtlig forhandling
T-716/19
Handelspolitik
Interpipe Niko Tube og Interpipe Nizhnedneprovsky Tube Rolling Plant mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF