Retslisten
Retslisten har alene vejledende karakter og offentligøres med forbehold for ændringer.
Sorteret efter : dato | retsinstans | retssal
Dato Sag Processprog Retssal
mandag 27/05/2019
09:30
Dom
C-509/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
PF (Procureur général de Lituanie)
Domstolen - Store afdeling
EN Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
mandag 27/05/2019
09:30
Dom
C-82/19 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
PI (Parquet de Zwickau)
Domstolen - Store afdeling
EN Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 04/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-609/17
C-610/17
Socialpolitik
TSN
AKT
Domstolen - Store afdeling
FI Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
tirsdag 04/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-18/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Glawischnig-Piesczek
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 04/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-482/18
Fiskale bestemmelser
Google Ireland
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
C-38/17
GT
Domstolen - Syvende Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
onsdag 05/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-641/17
Frie kapitalbevægelser
College Pension Plan of British Columbia
Domstolen - Anden Afdeling
DE Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
C-142/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Skype Communications
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 05/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-189/18
Fiskale bestemmelser
Glencore Agriculture Hungary
Domstolen - Femte Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-234/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
„AGRO IN 2001“
Domstolen - Tredje Afdeling
BG Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-394/18
Etableringsfrihed
I.G.I.
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-544/18
Fri bevægelighed for personer
HM Revenue & Customs
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-433/15
Regler for institutionerne
Bank Saderat mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-616/17 RENV
Tjenestemandsvedtægten
Siragusa mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-14/18
Landbrug og fiskeri
Grækenland mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
EL Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-229/18
Immaterialrettigheder
Biolatte mod EUIPO (Biolatte)
Retten - Første Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-272/18
Immaterialrettigheder
EBM Technologies mod EUIPO (MobiPACS)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-273/18
Tjenestemandsvedtægten
Bernaldo de Quirós mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-659/17
Statsstøtte
Azienda Napoletana Mobilità
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-13/18
C-126/18
Fiskale bestemmelser
Sole-Mizo
Dalmandi Mezőgazdasági Zrt.
Domstolen - Anden Afdeling
HU Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-33/18
Social sikring af vandrende arbejdstagere og selvstændige erhvervsdrivende
V
Domstolen - Sjette Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-58/18
Schyns
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-223/18 P
Immaterialrettigheder
Deichmann mod EUIPO
Domstolen - Sjette Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 06/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-233/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Haqbin
Domstolen - Store afdeling
NL Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-264/18
P.M. m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 06/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-302/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
X (Résidents de longue durée – Ressources stables, régulières og suffisantes)
Domstolen - Tredje Afdeling
NL Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-341/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid (Enrôlement des marins dans le port de Rotterdam)
Domstolen - Femte Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-361/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Weil
Domstolen - Sjette Afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-503/18 P
Tjenestemandsvedtægten
Barnett mod CESE
Domstolen - Sjette Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-399/17
Regler for institutionerne
Dalli mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-539/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-540/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-541/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-542/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-543/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-588/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-589/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-590/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-591/17
Voldgiftsbestemmelse
Den Europæiske Investeringsbank mod Syrie
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-614/17
Tjenestemandsvedtægten
Bonnafous mod EACEA
Retten - Tredje Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-778/17
Statsstøtte
Autostrada Wielkopolska mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-43/18
Immaterialrettigheder
Rietze mod EUIPO - Volkswagen (Véhicule VW Bus T 5)
Retten - Ottende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-191/18
Immaterialrettigheder
Rietze mod EUIPO - Volkswagen (Véhicule VW Caddy Maxi)
Retten - Ottende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-192/18
Immaterialrettigheder
Rietze mod EUIPO - Volkswagen (Véhicule VW Caddy)
Retten - Ottende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-209/18
Immaterialrettigheder
Porsche mod EUIPO - Autec (Véhicules motorisés)
Retten - Tredje Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-210/18
Immaterialrettigheder
Porsche mod EUIPO - Autec (Voitures)
Retten - Tredje Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-220/18
Immaterialrettigheder
Torrefazione Caffè Michele Battista mod EUIPO - Battista Nino Caffè (Battistino)
Retten - Syvende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-221/18
Immaterialrettigheder
Torrefazione Caffè Michele Battista mod EUIPO - Battista Nino Caffè (BATTISTINO)
Retten - Syvende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-300/18
T-301/18
Yanukovych mod Rådet
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-301/18
Yanukovych mod Rådet
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-449/18
Immaterialrettigheder
Ortlieb Sportartikel mod EUIPO (Représentation d’un polygone octogonal)
Retten - Sjette Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-515/17 P
C-561/17 P
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Uniwersytet Wrocławski mod REA
Polen mod Uniwersytet Wrocławski og REA
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-349/18
C-350/18
C-351/18
Kanyeba
Nijs
Dedroog
Domstolen - Femte Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
tirsdag 11/06/2019
09:30
Dom
T-478/16
Frank mod Kommissionen
Retten - Femte Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Dom
T-462/17
Tjenestemandsvedtægten
TO mod AEE
Retten - Femte Afdeling
FR Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Dom
T-138/18
Tjenestemandsvedtægten
De Esteban Alonso mod Kommissionen
Retten - Femte Afdeling
FR Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-492/18
Immaterialrettigheder
Zhadanov mod EUIPO (Scanner Pro)
Retten - Femte Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
T-404/18
Immaterialrettigheder
Zhadanov mod EUIPO (PDF Expert)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-628/17
Orange Polska
Domstolen - Femte Afdeling
PL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-705/17
Immaterialrettigheder
Hansson
Domstolen - Femte Afdeling
SV Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-43/18
CFE
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-185/18
Fiskale bestemmelser
Oro Efectivo
Domstolen - Sjette Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 12/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-222/18
VIPA
Domstolen - Femte Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-321/18
Terre wallonne
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-405/18
Fri bevægelighed for personer
AURES Holdings
Domstolen - Fjerde Afdeling
CS Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-442/18 P
BCE mod Espírito Santo Financial (Portugal)
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-524/18
Dr. Willmar Schwabe
Domstolen - Anden Afdeling
DE Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-622/18
Immaterialrettigheder
Cooper International Spirits m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
T-167/17
Tjenestemandsvedtægten
RV mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-337/17
Konkurrence
Air France-KLM mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
T-583/17
Immaterialrettigheder
EOS Deutscher Inkasso-Dienst mod EUIPO - IOS Finance EFC (IOS FINANCE)
Retten - Sjette Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
T-291/18
Immaterialrettigheder
Biedermann Technologies mod EUIPO (Compliant Constructs)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
T-346/18
Immaterialrettigheder
Advance Magazine Publishers mod EUIPO - Enovation Brands (VOGUE)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-664/17
Socialpolitik
Ellinika Nafpigeia
Domstolen - Tredje Afdeling
EL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-22/18
Unionsborgerskab
TopFit og Biffi
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-75/18
Fiskale bestemmelser
Vodafone Magyarország
Domstolen - Store afdeling
HU Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-160/18
X (Recouvrement de droits additionnels à l’importation)
Domstolen - Fjerde Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-193/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Google
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-203/18
C-374/18
Fri bevægelighed for personer
Deutsche Post og Leymann
UPS Deutschland m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-261/18
Kommissionen mod Irlande (Parc éolien de Derrybrien)
Domstolen - Store afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-317/18
Socialpolitik
Correia Moreira
Domstolen - Ottende Afdeling
PT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-363/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Organisation juive européenne og Vignoble Psagot
Domstolen - Store afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-364/18
C-365/18
Energipolitik
Eni
Shell Italia
Domstolen - Niende Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-377/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
AH e.a. (Présomption d’innocence)
Domstolen - Anden Afdeling
BG Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-420/18
Fiskale bestemmelser
IO (TVA – Activité de membre d’un conseil de surveillance)
Domstolen - Anden Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-450/18
Socialpolitik
Instituto Nacional de la Seguridad Social
Domstolen - Første Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-505/18
Statsstøtte
COPEBI
Domstolen - Femte Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-523/18
Industripolitik
Engie Cartagena
Domstolen - Femte Afdeling
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-248/17 RENV
Tjenestemandsvedtægten
CC mod Parlamentet
Retten - Ottende Afdeling
FR Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-338/17
Konkurrence
Air France mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-74/18
Immaterialrettigheder
Visi mod one / EUIPO - EasyFix (Porte-affichette pour véhicules)
Retten - Ottende Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-75/18
Immaterialrettigheder
MPM-Quality mod EUIPO - Elton Hodinářská (MANUFACTURE PRIM 1949)
Retten - Syvende Afdeling
CS Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-225/18
Tjenestemandsvedtægten
Manéa mod CdT
Retten - Syvende Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-244/18
Synergy Hellas mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
EL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-299/18
Strabag Belgium mod Parlamentet
Retten - Niende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-357/18
Immaterialrettigheder
Luz Saúde mod EUIPO - Clínica La Luz (HOSPITAL DA LUZ)
Retten - Ottende Afdeling
PT Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-366/18
Immaterialrettigheder
Pet King Brands mod EUIPO - Virbac (SUIMOX)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-392/18
Immaterialrettigheder
Innocenti mod EUIPO - Gemelli (Innocenti)
Retten - Syvende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-398/18
Immaterialrettigheder
Pielczyk mod EUIPO - Thalgo TCH (DERMÆPIL SUGAR EPIL SYSTEM)
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-453/18
T-454/18
Immaterialrettigheder
Biasotto mod EUIPO - Oofos (OOF)
Biasotto mod EUIPO - Oofos (OO)
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-500/18
Immaterialrettigheder
Puma mod EUIPO - Destilerias MG (MG PUMA)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-652/18
Immaterialrettigheder
Porus mod EUIPO (oral Dialysis)
Retten - Niende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 17/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
C-211/18
Fiskale bestemmelser
Idealmed III
Domstolen - Sjette Afdeling
PT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
C-591/17
Unionsborgerskab
Østrig mod Tyskland
Domstolen - Store afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
tirsdag 18/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-152/18 P
C-153/18 P
Økonomisk politik
Crédit mutuel Arkéa mod BCE
Domstolen - Første Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
tirsdag 18/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-558/18
C-563/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Miasto Łowicz
Prokuratura Okręgowa w Płocku
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-607/15
Handelspolitik
Yieh United Steel mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
Forenede sager T-624/15
T-694/15
T-704/15
Statsstøtte
European Food m.fl. mod Kommissionen
Micula mod Kommissionen
Micula m.fl. mod Kommissionen
Retten - Anden Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
T-828/17
Tjenestemandsvedtægten
Quadri di Cardano mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-434/18
Immaterialrettigheder
Vans mod EUIPO (ULTRARANGE)
Retten - Første Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
T-569/18
Immaterialrettigheder
W. Kordes' Söhne Rosenschulen mod EUIPO (Kordes' Rose Monique)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-612/16
Handelspolitik
C & J Clark International
Domstolen - Ottende Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-607/17
Etableringsfrihed
Memira Holding
Domstolen - Første Afdeling
SV Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-608/17
Etableringsfrihed
Holmen
Domstolen - Første Afdeling
SV Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-660/17 P
Konkurrence
RF mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
PL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-41/18
Meca
Domstolen - Fjerde Afdeling
IT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 19/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-93/18
Unionsborgerskab
Bajratari
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 19/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-532/18
Transport
Niki Luftfahrt
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-578/18
Energipolitik
Energiavirasto
Domstolen - Femte Afdeling
FI Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-353/15
Statsstøtte
NeXovation mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-373/15
Statsstøtte
Ja zum Nürburgring mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-179/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER SMOKY)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-180/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER SHAPE)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-181/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER PRECISE)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-182/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER DUO)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-183/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER DRAMA)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-307/17
Immaterialrettigheder
adidas mod EUIPO - Shoe Branding Europe (Représentation de trois bandes parallèles)
Retten - Niende Udvidede Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-326/17
Konkurrence
Air Canada mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-28/18
Immaterialrettigheder
Marriott Worldwide mod EUIPO - AC Milan (AC MILAN)
Retten - Fjerde Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-213/18
Immaterialrettigheder
Brita mod EUIPO (Forme d'un robinet)
Retten - Fjerde Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-479/18
Immaterialrettigheder
Multifit mod EUIPO (Premiere)
Retten - Én dommer
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-458/15
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
K.P.
Domstolen - Femte Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-682/17
ExxonMobil Production Deutschland
Domstolen - Femte Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-1/18
Toldunion
Oribalt Rīga
Domstolen - Femte Afdeling
LV Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-72/18
Socialpolitik
Ustariz Aróstegui
Domstolen - Anden Afdeling
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-100/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Línea Directa Aseguradora
Domstolen - Anden Afdeling
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-192/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Kommissionen mod Pologne (Indépendance des juridictions de droit commun)
Domstolen - Store afdeling
PL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-212/18
Prato Nevoso Termo Energy
Domstolen - Anden Afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-213/18
Transport
Guaitoli m.fl.
Domstolen - Første Afdeling
IT Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 20/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-276/18
Fiskale bestemmelser
KrakVet Marek Batko
Domstolen - Femte Afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-291/18
Fiskale bestemmelser
Grup Servicii Petroliere
Domstolen - Tredje Afdeling
RO Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-404/18
Socialpolitik
Hakelbracht m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
NL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 20/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-454/18
Energipolitik
Baltic Cable
Domstolen - Tredje Afdeling
SV Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
T-578/17
Statsstøtte
a&o hostel and hotel Berlin mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
T-389/18
Immaterialrettigheder
Nonnemacher mod EUIPO - Ingram (WKU)
Retten - Femte Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
T-390/18
Immaterialrettigheder
Nonnemacher mod EUIPO - Ingram (WKU WORLD KICKBOXING AND KARATE UNION)
Retten - Femte Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-428/18
Immaterialrettigheder
McDreams Hotel mod EUIPO - McDonald's International Property (mc dreams hotels Träumen zum kleinen Preis!)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 21/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-67/18
Landbrug og fiskeri
Probelte mod Kommissionen
Retten - Femte Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 24/06/2019
14:30
Dom
C-573/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Popławski
Domstolen - Store afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
mandag 24/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
C-66/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Kommissionen mod Hongrie (Enseignement supérieur)
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 24/06/2019
14:30
Dom
C-619/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Kommissionen mod Pologne (Indépendance de la Cour suprême)
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
tirsdag 25/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-19/18
Landbrug og fiskeri
Litauen mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
LT Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-723/17
Craeynest m.fl.
Domstolen - Første Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-729/17
Fri bevægelighed for personer
Kommissionen mod Grækenland
Domstolen - Fjerde Afdeling
EL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-155/18 P
C-156/18 P
C-157/18 P
C-158/18 P
Immaterialrettigheder
Tulliallan Burlington mod EUIPO
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-159/18
Transport
Moens
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-247/18 P
Socialpolitik
Italien mod Commission (Vérifications nécessaires)
Domstolen - Fjerde Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-255/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
State Street Bank International
Domstolen - Første Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-386/18
Fiskeripolitik
Coöperatieve Producentenorganisatie en Beheersgroep Texel
Domstolen - Anden Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-396/18
Transport
Cafaro
Domstolen - Første Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-407/18
Addiko Bank
Domstolen - Ottende Afdeling
SL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-466/16
Økonomisk politik
NRW. Bank mod CRU
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-350/17
Konkurrence
Singapore Airlines og Singapore Airlines Cargo mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-474/17
Landbrug og fiskeri
Portugal mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
PT Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-617/17
Regler for institutionerne
Vialto Consulting mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
EL Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-21/18
Landbrug og fiskeri
Polen mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
PL Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
Forenede sager T-117/18
T-118/18
T-119/18
T-120/18
T-121/18
Immaterialrettigheder
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (200 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (300 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (400 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO ( 500 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (1000 PANORAMICZNYCH)
Retten - Ottende Afdeling
PL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-651/18
Immaterialrettigheder
Balani Balani m.fl. mod EUIPO - Play Hawkers (HAWKERS)
Retten - Ottende Afdeling
ES Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
11:00
Mundtlig forhandling
C-427/18 P
Tjenestemandsvedtægten
SEAE mod Alba Aguilera m.fl.
Domstolen - Tiende Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
T-689/18
Immaterialrettigheder
Executive Selling mod EUIPO (EXECUTIVE SELLING)
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:00
Mundtlig forhandling
C-228/18
Konkurrence
Budapest Bank m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
HU Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
C-597/17
Fiskale bestemmelser
Belgisch Syndicaat van Chiropraxie m.fl.
Domstolen - Sjette Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 27/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-114/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Sandoz og Hexal
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-274/18
Socialpolitik
Schuch-Ghannadan
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
C-348/18
Landbrug og fiskeri
Azienda Agricola Barausse Antonio e Gabriele
Domstolen - Syvende Afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-379/18
Transport
Deutsche Lufthansa
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-445/18
Landbrug og fiskeri
Vaselife International og Chrysal International
Domstolen - Første Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
C-518/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
RD (Certification en tant que titre exécutoire européen)
Domstolen - Sjette Afdeling
CS Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-585/18
C-624/18
C-625/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Krajowa Rada Sądownictwa (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
CP (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
DO (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-20/17
Statsstøtte
Ungarn mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
HU Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-135/18
Regler for institutionerne
Szegedi mod Parlamentet
Retten - Sjette Afdeling
HU Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-268/18
Immaterialrettigheder
Luciano Sandrone mod EUIPO - J. García Carrión (Luciano Sandrone)
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-334/18
Immaterialrettigheder
Bodegas Altún mod EUIPO - Codorníu (ANA DE ALTUN)
Retten - Sjette Afdeling
ES Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-385/18
Immaterialrettigheder
Aldi mod EUIPO - Crone (CRONE)
Retten - Tredje Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-700/18
Immaterialrettigheder
Kalypso Media Group mod EUIPO - Wizards of the Coast (DUNGEONS)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-741/16
Handelspolitik
Changmao Biochemical Engineering mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-334/17
Konkurrence
Cargolux Airlines mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-64/18
Regler for institutionerne
Alfamicro mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
PT Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-340/18
Immaterialrettigheder
Gibson Brands mod EUIPO - Wilfer (Forme d’un corps de guitare)
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-361/18
Immaterialrettigheder
APEDA mod EUIPO - Burraq Travel & Tours General Tourism Office (SIR BASMATI RICE)
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-377/18
Intercept Pharma og Intercept Pharmaceuticals mod EMA
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF