Retslisten
Retslisten har alene vejledende karakter og offentligøres med forbehold for ændringer.
Sorteret efter : dato | retsinstans | retssal
Dato Sag Processprog Retssal
mandag 29/04/2019
15:00
Mundtlig forhandling
C-323/18
Fiskale bestemmelser
Tesco-Global Áruházak
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
09:30
Udtalelse
Avis 1/17
Regler for institutionerne
Accord ECG UE-Canada
Domstolen - Plenum
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-556/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Torubarov
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
tirsdag 30/04/2019
09:30
Dom
C-611/17
Fiskeripolitik
Italien mod Conseil (Quota de pêche de l’espadon méditerranéen)
Domstolen - Store afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-620/17
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Hochtief Solutions Magyarországi Fióktelepe
Domstolen - Fjerde Afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-708/17
C-725/17
EVN Bulgaria Toplofikatsia
Toplofikatsia Sofia
Domstolen - Fjerde Afdeling
BG Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-128/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Dorobantu
Domstolen - Store afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-198/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
CeDe Group
Domstolen - Fjerde Afdeling
SV Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-390/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
AIRBNB Ireland
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 30/04/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-414/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Iccrea Banca
Domstolen - Store afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-509/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
PF (Procureur général de Lituanie)
Domstolen - Store afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 30/04/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-82/19 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
PI (Parquet de Zwickau)
Domstolen - Store afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
Forenede sager T-516/16
T-536/16
Tjenestemandsvedtægten
Alvarez y Bejarano m.fl. mod Kommissionen
Retten - Ottende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
Forenede sager T-523/16
T-542/16
Tjenestemandsvedtægten
Ardalic m.fl. mod Rådet
Retten - Ottende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
T-737/17
Tjenestemandsvedtægten
Wattiau mod Parlamentet
Retten - Niende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
T-747/17
Statsstøtte
UPF mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
T-754/17
Statsstøtte
Chambre de commerce og d'industrie métropolitaine Bretagne-Ouest (port de Brest) mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
T-136/18
Immaterialrettigheder
Kuota International mod EUIPO - Sintema Sport (K)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
T-214/18
Regler for institutionerne
Briois mod Parlamentet
Retten - Syvende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Mundtlig forhandling
T-385/18
Immaterialrettigheder
Aldi mod EUIPO - Crone (CRONE)
Retten - Tredje Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 30/04/2019
15:30
Dom
T-558/18
Immaterialrettigheder
Lupu mod EUIPO - Et Djili Soy Dzhihangir Ibryam (Djili DS)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
09:00
Mundtlig forhandling
C-380/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
E.P. (Menace pour l’ordre public)
Domstolen - Første Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
09:00
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-381/18
C-382/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
G.S. (Menace pour l’ordre public)
V.G. (Menace pour l’ordre public)
Domstolen - Første Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-598/17
Statsstøtte
A-Fonds
Domstolen - Første Afdeling
NL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-614/17
Landbrug og fiskeri
Fundación Consejo Regulador de la Denominación de Origen Protegida Queso Manchego
Domstolen - Fjerde Afdeling
ES Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 02/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-683/17
Immaterialrettigheder
Cofemel
Domstolen - Tredje Afdeling
PT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 02/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-692/17
Fiskale bestemmelser
Paulo Nascimento Consulting
Domstolen - Anden Afdeling
PT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-694/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Pillar Securitisation
Domstolen - Tredje Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 02/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-28/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Verein für Konsumenteninformation
Domstolen - Femte Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 02/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-39/18 P
Konkurrence
Kommissionen mod Icap m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 02/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-42/18
Fiskale bestemmelser
Cardpoint
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
torsdag 02/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-70/18
Forbindelserne udadtil
A m.fl.
Domstolen - Første Afdeling
NL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-98/18
T. Boer & Zonen
Domstolen - Niende Afdeling
NL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-133/18
Fiskale bestemmelser
Sea Chefs Cruise Services
Domstolen - Tredje Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-224/18
Fiskale bestemmelser
Budimex
Domstolen - Syvende Afdeling
PL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-225/18
Fiskale bestemmelser
Grupa Lotos
Domstolen - Ottende Afdeling
PL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-250/18
Kommissionen mod Croatie (Décharge de Biljane Donje)
Domstolen - Ottende Afdeling
HR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-259/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Asendia Spain
Domstolen - Ottende Afdeling
ES Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-265/18
Fiskale bestemmelser
Jarmuškienė
Domstolen - Tiende Afdeling
LT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-268/18
Toldunion
Onlineshop
Domstolen - Tiende Afdeling
RO Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-294/18
Energipolitik
Oulun Sähkönmyynti
Domstolen - Tiende Afdeling
FI Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
C-309/18
Lavorgna
Domstolen - Niende Afdeling
IT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 02/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-360/18
Landbrug og fiskeri
Cargill Deutschland
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-395/18
Tim
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-399/16
Konkurrence
CK Telecoms UK Investments mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
09:30
Dom
T-748/16
Tjenestemandsvedtægten
QH mod Parlamentet
Retten - Første Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
11:00
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-398/18
C-428/18
Social sikring af vandrende arbejdstagere og selvstændige erhvervsdrivende
Bocero Torrico
Bode
Domstolen - Ottende Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 02/05/2019
14:30
Mundtlig forhandling
C-417/18
Industripolitik
AW e.a. (Appels au 112)
Domstolen - Fjerde Afdeling
LT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
fredag 03/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-399/16
Konkurrence
CK Telecoms UK Investments mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 06/05/2019
09:30
Dom
T-135/17
Statsstøtte
Scor mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 06/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-217/17
Statsstøtte
FVE Holýšov I m.fl. mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 06/05/2019
09:30
Dom
T-271/18
Tjenestemandsvedtægten
Mauritsch mod INEA
Retten - Fjerde Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 06/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-432/18
Tjenestemandsvedtægten
Palo mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 06/05/2019
14:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-64/18
C-140/18
C-146/18
C-148/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Maksimovic
Köfler m.fl.
Köfler
Köfler m.fl.
Domstolen - Sjette Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Dom
C-431/17
Fri bevægelighed for personer
Monachos Eirinaios
Domstolen - Store afdeling
EL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
tirsdag 07/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-285/18
Irgita
Domstolen - Fjerde Afdeling
LT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
tirsdag 07/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-347/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Salvoni
Domstolen - Første Afdeling
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
tirsdag 07/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-447/18
Fri bevægelighed for personer
Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Bratislava m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
SK Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Dom
T-49/17
Landbrug og fiskeri
Spanien mod Kommissionen
Retten - Femte Afdeling
ES Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Dom
T-239/17
Landbrug og fiskeri
Tyskland mod Kommissionen
Retten - Ottende Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-27/18 RENV
Tjenestemandsvedtægten
FV mod Rådet
Retten - Ottende Afdeling
FR Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Dom
Forenede sager T-152/18
T-153/18
T-154/18
T-155/18
Immaterialrettigheder
Sona Nutrition mod EUIPO - Solgar Holdings (SOLGAR Since 1947 MultiPlus WHOLEFOOD CONCENTRATE MULTIVITAMIN FORMULA)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-287/18
T-288/18
Immaterialrettigheder
M. I. Industries mod EUIPO - Natural Instinct (Nature's Variety Instinct)
M. I. Industries mod EUIPO - Natural Instinct (NATURE'S VARIETY INSTINCT)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-288/18
Immaterialrettigheder
M. I. Industries mod EUIPO - Natural Instinct (NATURE'S VARIETY INSTINCT)
Retten - Femte Afdeling
EN Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Dom
T-407/18
Tjenestemandsvedtægten
WP mod EUIPO
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Dom
T-423/18
Immaterialrettigheder
Fissler mod EUIPO (vita)
Retten - Ottende Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-501/18
Immaterialrettigheder
Currency One mod EUIPO - Cinkciarz.pl (CINKCIARZ)
Retten - Første Afdeling
PL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 07/05/2019
09:30
Dom
T-629/18
Immaterialrettigheder
mobile.de mod EUIPO (Représentation d’une voiture dans une infobulle)
Retten - Første Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-24/17
Socialpolitik
Österreichischer Gewerkschaftsbund
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-396/17
Socialpolitik
Leitner
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-450/17 P
Økonomisk politik
Landeskreditbank Baden-Württemberg mod BCE
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-494/17
Socialpolitik
Rossato og Conservatorio di Musica F.A. Bonporti
Domstolen - Første Afdeling
IT Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-566/17
Fiskale bestemmelser
Związek Gmin Zagłębia Miedziowego
Domstolen - Anden Afdeling
PL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-568/17
Fiskale bestemmelser
Geelen
Domstolen - Første Afdeling
NL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-580/17
Landbrug og fiskeri
Järvelaev
Domstolen - Tiende Afdeling
ET Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wathelet
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-631/17
Social sikring af vandrende arbejdstagere og selvstændige erhvervsdrivende
Inspecteur van de Belastingdienst
Domstolen - Tredje Afdeling
NL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 08/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-674/17
Luonnonsuojeluyhdistys Tapiola
Domstolen - Anden Afdeling
FI Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-712/17
Fiskale bestemmelser
EN.SA.
Domstolen - Første Afdeling
IT Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-25/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Kerr
Domstolen - Første Afdeling
BG Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-53/18
Etableringsfrihed
Mastromartino
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 08/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-80/18
C-81/18
C-82/18
C-83/18
UNESA
Endesa Generación
Iberdrola Generación Nuclear
Domstolen - Femte Afdeling
ES Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 08/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-105/18
C-106/18
C-107/18
C-108/18
C-109/18
C-110/18
C-111/18
C-112/18
C-113/18
UNESA
Engasa
Duerocanto
Acciona
Associació de Productors i Usuaris d’Energia Elèctrica
Burgos Pérez og Guinea Bueno
Endesa Generación
APPA
Parc del Segre m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
ES Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-127/18
Fiskale bestemmelser
A-PACK CZ
Domstolen - Første Afdeling
CS Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-161/18
Socialpolitik
Villar Láiz
Domstolen - Tredje Afdeling
ES Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 08/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-168/18
Socialpolitik
Pensions-Sicherungs-Verein
Domstolen - Femte Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-194/18
Socialpolitik
Dodič
Domstolen - Niende Afdeling
SL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-230/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
PI
Domstolen - Sjette Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-243/18 P
Tjenestemandsvedtægten
Entreprise commune Fusion for Energy mod Galocha
Domstolen - Første Afdeling
ES Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-253/18
Transport
Rhenus Veniro
Domstolen - Tiende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 08/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-267/18
Delta Antrepriză de Construcţii şi Montaj 93
Domstolen - Fjerde Afdeling
RO Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-305/18
"Verdi Ambiente e Società - Aps Onulu" m.fl.
Domstolen - Sjette Afdeling
IT Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 08/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-344/18
Socialpolitik
ISS Facility Services
Domstolen - Fjerde Afdeling
NL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-385/18
Statsstøtte
Arriva Italia m.fl.
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-460/18 P
Tjenestemandsvedtægten
HK mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
C-486/18
Socialpolitik
Praxair MRC
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-571/16
Tjenestemandsvedtægten
PT mod Den Europæiske Investeringsbank
Retten - Fjerde Afdeling
SV Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-690/16
Enrico Colombo og Corinti Giacomo mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
IT Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-48/17
Regler for institutionerne
ADDE mod Parlamentet
Retten - Ottende Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-37/18
Immaterialrettigheder
Stirlinx Arkadiusz Kamusiński mod EUIPO - Heinrich Bauer Verlag (Brave Paper)
Retten - Fjerde Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-99/18
Tjenestemandsvedtægten
Stamatopoulos mod ENISA
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-185/18
Konkurrence
Lucchini mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
IT Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-269/18
Immaterialrettigheder
Inditex mod EUIPO - Ffauf Italia (ZARA)
Retten - Niende Afdeling
ES Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-324/18
Immaterialrettigheder
VI.TO. mod EUIPO - Bottega (Forme d’une bouteille dorée)
Retten - Sjette Afdeling
IT Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-325/18
Immaterialrettigheder
VI.TO. mod EUIPO - Bottega (Forme d’une bouteille rose)
Retten - Sjette Afdeling
IT Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-358/18
Immaterialrettigheder
J. García Carrión mod EUIPO - Codorníu (JAUME CODORNÍU)
Retten - Niende Afdeling
ES Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-380/18
Immaterialrettigheder
Intas Pharmaceuticals mod EUIPO - Laboratorios Indas (INTAS)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
09:30
Dom
T-469/18
Immaterialrettigheder
Battelle Memorial Institute mod EUIPO (HEATCOAT)
Retten - Sjette Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Dom
T-434/15
Regler for institutionerne
Islamic Republic of Iran Shipping Lines m.fl. mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Dom
T-553/15
Regler for institutionerne
Export Development Bank of Iran mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Dom
T-749/16
Handelspolitik
Stemcor London og Samac Steel Supplies mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Dom
T-170/17
Tjenestemandsvedtægten
RW mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Mundtlig forhandling
T-828/17
Tjenestemandsvedtægten
Quadri di Cardano mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Dom
T-55/18
Immaterialrettigheder
Team Beverage mod EUIPO (LIEBLINGSWEIN)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Dom
T-56/18
Immaterialrettigheder
Team Beverage mod EUIPO (WEIN FÜR PROFIS)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 08/05/2019
14:00
Dom
T-57/18
Immaterialrettigheder
Team Beverage mod EUIPO (WEIN FÜR PROFIS)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 13/05/2019
15:00
Mundtlig forhandling
C-445/18
Landbrug og fiskeri
Vaselife International og Chrysal International
Domstolen - Første Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 13/05/2019
15:00
Mundtlig forhandling
C-632/18
Økonomisk politik
Fonds du Logement de la Région de Bruxelles-Capitale
Domstolen - Ottende Afdeling
FR Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:00
Dom
C-77/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
X (Révocation du statut de réfugié)
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wathelet
tirsdag 14/05/2019
09:00
Dom
C-55/18
Socialpolitik
CCOO
Domstolen - Store afdeling
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
tirsdag 14/05/2019
09:00
Forslag til afgørelse
C-260/18
Dziubak
Domstolen - Tredje Afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
tirsdag 14/05/2019
09:00
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-585/18
C-624/18
C-625/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Krajowa Rada Sądownictwa (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
CP (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
DO (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Dom
T-728/17
Statsstøtte
Marinvest og Porting mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
IT Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Dom
T-751/17
Commune de Fessenheim m.fl. mod Kommissionen
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Dom
T-795/17
Immaterialrettigheder
Moreira mod EUIPO - Da Silva Santos Júnior (NEYMAR)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Dom
T-12/18
Immaterialrettigheder
Zweirad-Center Stadler mod EUIPO - Triumph Designs (Triumph)
Retten - Første Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Dom
Forenede sager T-89/18
T-90/18
Immaterialrettigheder
Guiral Broto mod EUIPO - Gastro & Soul (Café del Sol)
Guiral Broto mod EUIPO - Gastro & Soul (CAFE DEL SOL)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-112/18
Immaterialrettigheder
Pink Lady America mod OCVV - WAAA (Cripps Pink)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-399/18
Immaterialrettigheder
TrekStor mod EUIPO (Theatre)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Dom
T-465/18
Immaterialrettigheder
Eurolamp mod EUIPO (EUROLAMP pioneers in new technology)
Retten - Tredje Afdeling
EL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
09:30
Dom
T-466/18
Immaterialrettigheder
Eurolamp mod EUIPO (EUROLAMP pioneers in new technology)
Retten - Tredje Afdeling
EL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 14/05/2019
14:30
Mundtlig forhandling
T-100/18
Tjenestemandsvedtægten
Wehrheim mod BCE
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-341/17 P
Landbrug og fiskeri
Grækenland mod Kommissionen
Domstolen - Ottende Afdeling
EL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 15/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-621/17
Kiss og CIB Bank
Domstolen - Tredje Afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-653/17 P
Immaterialrettigheder
VM Vermögens-Management mod EUIPO
Domstolen - Femte Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-677/17
Forbindelserne udadtil
Çoban
Domstolen - Første Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-706/17
Statsstøtte
Achema m.fl.
Domstolen - Fjerde Afdeling
LT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-715/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Kommissionen mod Pologne (Mécanisme temporaire de relocalisation de demandeurs de protection internationale)
Domstolen - Tredje Afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-718/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Kommissionen mod Hongrie (Mécanisme temporaire de relocalisation de demandeurs de protection internationale)
Domstolen - Tredje Afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-719/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Kommissionen mod République tchèque (Mécanisme temporaire de relocalisation de demandeurs de protection internationale)
Domstolen - Tredje Afdeling
CS Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-103/18
C-429/18
Socialpolitik
Sánchez Ruiz
Fernández Álvarez m.fl.
Domstolen - Anden Afdeling
ES Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-132/18 P
Tjenestemandsvedtægten
Kommissionen mod Tuerck
Domstolen - Ottende Afdeling
FR Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-170/18 P
Tjenestemandsvedtægten
CJ mod ECDC
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-235/18
Fiskale bestemmelser
Vega International Car Transport and Logistic
Domstolen - Ottende Afdeling
PL Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 15/05/2019
09:30
Dom
C-306/18
Toldunion
KORADO
Domstolen - Ottende Afdeling
CS Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
onsdag 15/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-378/18
Landbrug og fiskeri
Westphal
Domstolen - Ottende Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-402/18
Tedeschi og Consorzio Stabile Istant Service
Domstolen - Femte Afdeling
IT Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-433/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Aktiva Finants
Domstolen - Første Afdeling
FI Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-528/18
Tjenestemandsvedtægten
XI mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 15/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-716/18
Immaterialrettigheder
The Logistical Approach mod EUIPO - Idea Groupe (Idealogistic Compass Greatest care in getting it there)
Retten - Femte Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-479/17 P
Regler for institutionerne
Guardian Europe mod Union européenne
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
C-509/17
Socialpolitik
Plessers
Domstolen - Tredje Afdeling
NL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
C-689/17
Conti 11. Container Schiffahrt
Domstolen - Femte Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 16/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-31/18
Energipolitik
Elektrorazpredelenie Yug
Domstolen - Femte Afdeling
BG Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 16/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-68/18
Fiskale bestemmelser
Petrotel-Lukoil
Domstolen - Femte Afdeling
RO Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
C-138/18
Toldunion
Estron
Domstolen - Sjette Afdeling
DA Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
torsdag 16/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-175/18 P
PTC Therapeutics International mod EMA
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-176/18
Immaterialrettigheder
Club de Variedades Vegetales Protegidas
Domstolen - Syvende Afdeling
ES Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-178/18 P
MSD Animal Health Innovation og Intervet International mod EMA
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
C-204/18 P
Pebagua mod Kommissionen
Domstolen - Niende Afdeling
ES Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 16/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-281/18 P
Immaterialrettigheder
Repower mod EUIPO
Domstolen - Anden Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 16/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-314/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Openbaar Ministerie (Mandat d’arrêt européen – Garantie de renvoi dans l’État d'exécution)
Domstolen - Fjerde Afdeling
NL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 16/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-423/18
Landbrug og fiskeri
Südzucker
Domstolen - Ottende Afdeling
DE Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-435/18
Konkurrence
Otis Gesellschaft m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-484/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Spedidam
Domstolen - Femte Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
T-37/17
Regler for institutionerne
Bank Tejarat mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
T-624/17
Statsstøtte
Polen mod Kommissionen
Retten - Niende Udvidede Afdeling
PL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
T-733/17
GMPO mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
T-813/17
Tjenestemandsvedtægten
Nerantzaki mod Kommissionen
Retten - Syvende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
T-228/18
Transtec mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Dom
T-354/18
Immaterialrettigheder
KID-Systeme mod EUIPO - Sky (SKYFi)
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-356/18
Immaterialrettigheder
Volvo Trademark mod EUIPO - Paalupaikka (V V-wheels)
Retten - Syvende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 16/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-536/18
Immaterialrettigheder
Société des produits Nestlé mod EUIPO - European Food (fitness)
Retten - Ottende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 20/05/2019
14:30
Mundtlig forhandling
C-371/18
Immaterialrettigheder
Sky m.fl.
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 20/05/2019
14:30
Dom
T-104/18
Fundación Tecnalia Research & Innovation mod REA
Retten - Sjette Afdeling
ES Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 20/05/2019
14:30
Mundtlig forhandling
T-286/18
Azarov mod Rådet
Retten - Sjette Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 21/05/2019
09:30
Dom
C-235/17
Frie kapitalbevægelser
Kommissionen mod Hongrie (Usufruits sur terres agricoles)
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
tirsdag 21/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-94/18
Unionsborgerskab
Chenchooliah
Domstolen - Store afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 21/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-542/18 RX-II
Regler for institutionerne
Réexamen Simpson mod Rådet
Domstolen - Store afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 21/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-543/18 RX-II
Regler for institutionerne
Réexamen HG mod Kommissionen
Domstolen - Store afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 22/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-156/17
Frie kapitalbevægelser
Köln-Aktienfonds Deka
Domstolen - Syvende Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 22/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-10/18 P
Konkurrence
Marine Harvest mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 22/05/2019
09:30
Dom
C-226/18
Toldunion
Krohn & Schröder
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 22/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-236/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
GRDF
Domstolen - Anden Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 22/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-329/18
Fiskale bestemmelser
Altic
Domstolen - Tredje Afdeling
LV Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 22/05/2019
09:30
Dom
T-604/15
Regler for virksomhederne
Ertico - ITS Europe mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 22/05/2019
09:30
Dom
T-197/16
Immaterialrettigheder
Andrea Incontri mod EUIPO - Higicol (ANDREA INCONTRI)
Retten - Fjerde Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 22/05/2019
09:30
Dom
T-791/16
Statsstøtte
Real Madrid Club de Fútbol mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
ES Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 22/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-417/18
Regler for institutionerne
CdT mod EUIPO
Retten - Fjerde Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
C-634/17
ReFood
Domstolen - Femte Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
C-658/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
WB
Domstolen - Første Afdeling
PL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
torsdag 23/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-703/17
Fri bevægelighed for personer
Krah
Domstolen - Anden Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
C-720/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Bilali
Domstolen - Femte Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
C-52/18
Fülla
Domstolen - Første Afdeling
DE Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
torsdag 23/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-239/18
Landbrug og fiskeri
Saatgut-Treuhandverwaltung
Domstolen - Femte Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 23/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-270/18
Fiskale bestemmelser
UPM France
Domstolen - Femte Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 23/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-280/18
Flausch m.fl.
Domstolen - Første Afdeling
EL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 23/05/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-383/18
Lexitor
Domstolen - Første Afdeling
PL Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 23/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-384/18
Etableringsfrihed
Kommissionen mod Belgique (Comptables)
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-432/18
Landbrug og fiskeri
Consorzio Tutela Aceto Balsamico di Modena
Domstolen - Femte Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-631/16
Regler for institutionerne
Remag Metallhandel og Jaschinsky mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-107/17
Regler for institutionerne
Steinhoff m.fl. mod BCE
Retten - Tredje Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-222/17
Konkurrence
Recylex m.fl. mod Kommissionen
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-370/17
Konkurrence
KPN mod Kommissionen
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-837/17
Immaterialrettigheder
Negru mod EUIPO - Sky (SkyPrivate)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
Forenede sager T-3/18
T-4/18
Immaterialrettigheder
Holzer y Cia mod EUIPO - Annco (ANN TAYLOR)
Holzer y Cia mod EUIPO - Annco (AT ANN TAYLOR)
Retten - Femte Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-310/18
Socialpolitik
EPSU og Willem Goudriaan mod Kommissionen
Retten - Niende Udvidede Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-312/18
Immaterialrettigheder
Dentsply De Trey mod EUIPO - IDS (AQUAPRINT)
Retten - Femte Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-364/18
Immaterialrettigheder
Arçelik mod EUIPO (MicroGarden)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 23/05/2019
09:30
Dom
T-439/18
Immaterialrettigheder
Sintokogio mod EUIPO (ProAssist)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 27/05/2019
09:30
Dom
C-509/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
PF (Procureur général de Lituanie)
Domstolen - Store afdeling
EN Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
mandag 27/05/2019
09:30
Dom
C-82/19 PPU
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
PI (Parquet de Zwickau)
Domstolen - Store afdeling
EN Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
tirsdag 04/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-609/17
C-610/17
Socialpolitik
TSN
AKT
Domstolen - Store afdeling
FI Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
tirsdag 04/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-18/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Glawischnig-Piesczek
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
tirsdag 04/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-482/18
Fiskale bestemmelser
Google Ireland
Domstolen - Store afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
C-38/17
GT
Domstolen - Syvende Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
onsdag 05/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-641/17
Frie kapitalbevægelser
College Pension Plan of British Columbia
Domstolen - Anden Afdeling
DE Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
C-142/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Skype Communications
Domstolen - Fjerde Afdeling
FR Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 05/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-189/18
Fiskale bestemmelser
Glencore Agriculture Hungary
Domstolen - Femte Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-234/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
„AGRO IN 2001“
Domstolen - Tredje Afdeling
BG Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-394/18
Etableringsfrihed
I.G.I.
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-544/18
Fri bevægelighed for personer
HM Revenue & Customs
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN Retssal II - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-433/15
Regler for institutionerne
Bank Saderat mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-167/17
Tjenestemandsvedtægten
RV mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-616/17 RENV
Tjenestemandsvedtægten
Siragusa mod Rådet
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-14/18
Landbrug og fiskeri
Grækenland mod Kommissionen
Retten - Fjerde Afdeling
EL Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-229/18
Immaterialrettigheder
Biolatte mod EUIPO (Biolatte)
Retten - Første Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-272/18
Immaterialrettigheder
EBM Technologies mod EUIPO (MobiPACS)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-273/18
Tjenestemandsvedtægten
Bernaldo de Quirós mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 05/06/2019
09:30
Dom
T-291/18
Immaterialrettigheder
Biedermann Technologies mod EUIPO (Compliant Constructs)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-659/17
Statsstøtte
Azienda Napoletana Mobilità
Domstolen - Anden Afdeling
IT Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-13/18
C-126/18
Fiskale bestemmelser
Sole-Mizo
Dalmandi Mezőgazdasági Zrt.
Domstolen - Anden Afdeling
HU Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-33/18
Social sikring af vandrende arbejdstagere og selvstændige erhvervsdrivende
V
Domstolen - Sjette Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-58/18
Schyns
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-223/18 P
Immaterialrettigheder
Deichmann mod EUIPO
Domstolen - Sjette Afdeling
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 06/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-233/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Haqbin
Domstolen - Store afdeling
NL Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-264/18
P.M. m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 06/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-302/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
X (Résidents de longue durée – Ressources stables, régulières og suffisantes)
Domstolen - Tredje Afdeling
NL Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-341/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid (Enrôlement des marins dans le port de Rotterdam)
Domstolen - Femte Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-361/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Weil
Domstolen - Sjette Afdeling
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
C-503/18 P
Tjenestemandsvedtægten
Barnett mod CESE
Domstolen - Sjette Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-399/17
Regler for institutionerne
Dalli mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-778/17
Statsstøtte
Autostrada Wielkopolska mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-43/18
Immaterialrettigheder
Rietze mod EUIPO - Volkswagen (Véhicule VW Bus T 5)
Retten - Ottende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-191/18
Immaterialrettigheder
Rietze mod EUIPO - Volkswagen (Véhicule VW Caddy Maxi)
Retten - Ottende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-192/18
Immaterialrettigheder
Rietze mod EUIPO - Volkswagen (Véhicule VW Caddy)
Retten - Ottende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-209/18
Immaterialrettigheder
Porsche mod EUIPO - Autec ( Voitures)
Retten - Tredje Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-210/18
Immaterialrettigheder
Porsche mod EUIPO - Autec (Voitures)
Retten - Tredje Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-220/18
Immaterialrettigheder
Torrefazione Caffè Michele Battista mod EUIPO - Battista Nino Caffè (Battistino)
Retten - Syvende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Dom
T-221/18
Immaterialrettigheder
Torrefazione Caffè Michele Battista mod EUIPO - Battista Nino Caffè (BATTISTINO)
Retten - Syvende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 06/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-300/18
T-301/18
Yanukovych mod Rådet
Retten - Sjette Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-515/17 P
C-561/17 P
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Uniwersytet Wrocławski mod REA
Polen mod Uniwersytet Wrocławski og REA
Domstolen - Store afdeling
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-349/18
C-350/18
C-351/18
Kanyeba
Nijs
Dedroog
Domstolen - Femte Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
tirsdag 11/06/2019
09:30
Dom
T-478/16
Frank mod Kommissionen
Retten - Femte Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-492/18
Immaterialrettigheder
Zhadanov mod EUIPO (Scanner Pro)
Retten - Femte Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 11/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
T-404/18
Immaterialrettigheder
Zhadanov mod EUIPO (PDF Expert)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-628/17
Orange Polska
Domstolen - Femte Afdeling
PL Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-705/17
Immaterialrettigheder
Hansson
Domstolen - Femte Afdeling
SV Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-43/18
CFE
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-185/18
Fiskale bestemmelser
Oro Efectivo
Domstolen - Sjette Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 12/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-222/18
VIPA
Domstolen - Femte Afdeling
HU Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
C-321/18
Terre wallonne
Domstolen - Første Afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-405/18
Fri bevægelighed for personer
AURES Holdings
Domstolen - Fjerde Afdeling
CS Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-442/18 P
BCE mod Espírito Santo Financial (Portugal)
Domstolen - Første Afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-524/18
Dr. Willmar Schwabe
Domstolen - Anden Afdeling
DE Retssal I - 8. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-622/18
Immaterialrettigheder
Cooper International Spirits m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
FR Retssal IV - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-337/17
Konkurrence
Air France-KLM mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 12/06/2019
09:30
Dom
T-346/18
Immaterialrettigheder
Advance Magazine Publishers mod EUIPO - Enovation Brands (VOGUE)
Retten - Tredje Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-646/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Moro
Domstolen - Første Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-664/17
Socialpolitik
Ellinika Nafpigeia
Domstolen - Tredje Afdeling
EL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-22/18
Unionsborgerskab
TopFit og Biffi
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-75/18
Fiskale bestemmelser
Vodafone Magyarország
Domstolen - Store afdeling
HU Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-160/18
X (Recouvrement de droits additionnels à l’importation)
Domstolen - Fjerde Afdeling
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-193/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Google
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-203/18
C-374/18
Fri bevægelighed for personer
Deutsche Post og Leymann
UPS Deutschland m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pikamäe
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-261/18
Kommissionen mod Irlande (Parc éolien de Derrybrien)
Domstolen - Store afdeling
EN Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-317/18
Socialpolitik
Correia Moreira
Domstolen - Ottende Afdeling
PT Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-355/18
C-356/18
C-357/18
C-479/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Rust-Hackner
Gmoser
Plackner
UNIQA Österreich Versicherungen m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-363/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Organisation juive européenne og Vignoble Psagot
Domstolen - Store afdeling
FR Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-364/18
C-365/18
Energipolitik
Eni
Shell Italia
Domstolen - Niende Afdeling
IT Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 13/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-377/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
AH e.a. (Présomption d’innocence)
Domstolen - Anden Afdeling
BG Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-420/18
Fiskale bestemmelser
IO (TVA – Activité de membre d’un conseil de surveillance)
Domstolen - Anden Afdeling
NL Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-450/18
Socialpolitik
Instituto Nacional de la Seguridad Social
Domstolen - Første Afdeling
ES Retssal III - 6. niveau
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
C-505/18
Statsstøtte
COPEBI
Domstolen - Femte Afdeling
FR Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-523/18
Industripolitik
Engie Cartagena
Domstolen - Femte Afdeling
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-338/17
Konkurrence
Air France mod Kommissionen
Retten - Fjerde Udvidede Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-74/18
Immaterialrettigheder
Visi mod one / EUIPO - EasyFix (Porte-affichette pour véhicules)
Retten - Ottende Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-75/18
Immaterialrettigheder
MPM-Quality mod EUIPO - Elton Hodinářská (MANUFACTURE PRIM 1949)
Retten - Syvende Afdeling
CS Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-225/18
Tjenestemandsvedtægten
Manéa mod CdT
Retten - Syvende Afdeling
FR Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-244/18
Synergy Hellas mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
EL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-299/18
Strabag Belgium mod Parlamentet
Retten - Niende Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-357/18
Immaterialrettigheder
Luz Saúde mod EUIPO - Clínica La Luz (HOSPITAL DA LUZ)
Retten - Ottende Afdeling
PT Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-366/18
Immaterialrettigheder
Pet King Brands mod EUIPO - Virbac (SUIMOX)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-392/18
Immaterialrettigheder
Innocenti mod EUIPO - Gemelli (Innocenti)
Retten - Syvende Afdeling
IT Sal Fernando Pessoa
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-398/18
Immaterialrettigheder
Pielczyk mod EUIPO - Thalgo TCH (DERMÆPIL SUGAR EPIL SYSTEM)
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager T-453/18
T-454/18
Immaterialrettigheder
Biasotto mod EUIPO - Oofos (OOF)
Biasotto mod EUIPO - Oofos (OO)
Retten - Ottende Afdeling
EN Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-500/18
Immaterialrettigheder
Puma mod EUIPO - Destilerias MG (MG PUMA)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 13/06/2019
09:30
Dom
T-652/18
Immaterialrettigheder
Porus mod EUIPO (oral Dialysis)
Retten - Niende Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 17/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
C-211/18
Fiskale bestemmelser
Idealmed III
Domstolen - Sjette Afdeling
PT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
C-591/17
Unionsborgerskab
Østrig mod Tyskland
Domstolen - Store afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
tirsdag 18/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-152/18 P
C-153/18 P
Økonomisk politik
Crédit mutuel Arkéa mod BCE
Domstolen - Første Afdeling
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
tirsdag 18/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
Forenede sager C-558/18
C-563/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Miasto Łowicz
Prokuratura Okręgowa w Płocku
Domstolen - Store afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-607/15
Handelspolitik
Yieh United Steel mod Kommissionen
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
T-624/15
Statsstøtte
European Food m.fl. mod Kommissionen
Retten - Anden Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
T-694/15
Statsstøtte
Micula mod Kommissionen
Retten - Anden Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
T-704/15
Statsstøtte
Micula m.fl. mod Kommissionen
Retten - Anden Udvidede Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
T-305/17
Immaterialrettigheder
Red Bull mod EUIPO (Représentation d'un parallélogramme en deux couleurs)
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-434/18
Immaterialrettigheder
Vans mod EUIPO (ULTRARANGE)
Retten - Første Afdeling
DE Blå sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
09:30
Dom
T-569/18
Immaterialrettigheder
W. Kordes' Söhne Rosenschulen mod EUIPO (Kordes' Rose Monique)
Retten - Anden Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
tirsdag 18/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
T-81/18
Tjenestemandsvedtægten
Barata mod Parlamentet
Retten - Anden Afdeling
EN Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-612/16
Handelspolitik
C & J Clark International
Domstolen - Ottende Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-607/17
Etableringsfrihed
Memira Holding
Domstolen - Første Afdeling
SV null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-608/17
Etableringsfrihed
Holmen
Domstolen - Første Afdeling
SV null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-660/17 P
Konkurrence
RF mod Kommissionen
Domstolen - Første Afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
C-41/18
Meca
Domstolen - Fjerde Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 19/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-93/18
Unionsborgerskab
Bajratari
Domstolen - Første Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 19/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-532/18
Transport
Niki Luftfahrt
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-578/18
Energipolitik
Energiavirasto
Domstolen - Femte Afdeling
FI null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-353/15
Statsstøtte
NeXovation mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-373/15
Statsstøtte
Ja zum Nürburgring mod Kommissionen
Retten - Første Udvidede Afdeling
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-179/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER SMOKY)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-180/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER SHAPE)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-181/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER PRECISE)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-182/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER DUO)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-183/16 RENV
Immaterialrettigheder
L'Oréal mod EUIPO - Guinot (MASTER DRAMA)
Retten - Første Afdeling
FR Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-307/17
Immaterialrettigheder
adidas mod EUIPO - Shoe Branding Europe (Représentation de trois bandes parallèles)
Retten - Niende Udvidede Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 19/06/2019
09:30
Dom
T-479/18
Immaterialrettigheder
Multifit mod EUIPO (Premiere)
Retten - Én dommer
DE Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-458/15
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
K.P.
Domstolen - Femte Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Sharpston
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-682/17
ExxonMobil Production Deutschland
Domstolen - Femte Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-1/18
Toldunion
Oribalt Rīga
Domstolen - Femte Afdeling
LV null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Wahl
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-56/18 P
Statsstøtte
Kommissionen mod Gmina Miasto Gdynia og Port Lotniczy Gdynia Kosakowo
Domstolen - Femte Afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-72/18
Socialpolitik
Ustariz Aróstegui
Domstolen - Anden Afdeling
ES null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-100/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
Línea Directa Aseguradora
Domstolen - Anden Afdeling
ES null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bot
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-192/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Kommissionen mod Pologne (Indépendance des juridictions de droit commun)
Domstolen - Store afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-212/18
Prato Nevoso Termo Energy
Domstolen - Anden Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-213/18
Transport
Guaitoli m.fl.
Domstolen - Første Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 20/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-272/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Verein für Konsumenteninformation
Domstolen - Første Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
torsdag 20/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-276/18
Fiskale bestemmelser
KrakVet Marek Batko
Domstolen - Femte Afdeling
HU null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-291/18
Fiskale bestemmelser
Grup Servicii Petroliere
Domstolen - Tredje Afdeling
RO null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
C-404/18
Socialpolitik
Hakelbracht m.fl.
Domstolen - Tredje Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 20/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-454/18
Energipolitik
Baltic Cable
Domstolen - Tredje Afdeling
SV null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
T-389/18
Immaterialrettigheder
Nonnemacher mod EUIPO - Ingram (WKU)
Retten - Femte Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Dom
T-390/18
Immaterialrettigheder
Nonnemacher mod EUIPO - Ingram (WKU WORLD KICKBOXING AND KARATE UNION)
Retten - Femte Afdeling
DE Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-428/18
Immaterialrettigheder
McDreams Hotel mod EUIPO - McDonald's International Property (mc dreams hotels Träumen zum kleinen Preis!)
Retten - Niende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 20/06/2019
15:00
Mundtlig forhandling
T-424/18
Immaterialrettigheder
Puma mod EUIPO - Carrefour (Représentation de lignes croisées)
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 24/06/2019
14:30
Dom
C-573/17
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
Popławski
Domstolen - Store afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
mandag 24/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
C-66/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Kommissionen mod Hongrie (Enseignement supérieur)
Domstolen - Store afdeling
HU null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
mandag 24/06/2019
14:30
Dom
C-619/18
Grundlæggende fællesskabsretlige principper
Kommissionen mod Pologne (Indépendance de la Cour suprême)
Domstolen - Store afdeling
PL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-723/17
Craeynest m.fl.
Domstolen - Første Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-729/17
Fri bevægelighed for personer
Kommissionen mod Grækenland
Domstolen - Fjerde Afdeling
EL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-16/18
Fri udveksling af tjenesteydelser
Dobersberger
Domstolen - Store afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
Forenede sager C-155/18 P
C-156/18 P
C-157/18 P
C-158/18 P
Immaterialrettigheder
Tulliallan Burlington mod EUIPO
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-247/18 P
Socialpolitik
Italien mod Commission (Vérifications nécessaires)
Domstolen - Fjerde Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Tanchev
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-255/18
Tilnærmelse af lovgivningerne
State Street Bank International
Domstolen - Første Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-386/18
Fiskeripolitik
Coöperatieve Producentenorganisatie en Beheersgroep Texel
Domstolen - Anden Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Bobek
onsdag 26/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-396/18
Transport
Cafaro
Domstolen - Første Afdeling
IT null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Szpunar
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-407/18
Addiko Bank
Domstolen - Ottende Afdeling
SL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Saugmandsgaard Øe
onsdag 26/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
C-495/18
Et område med frihed, sikkerhed og retfærdighed
YX (Transmission d’un jugement à l’État membre de nationalité du condamné)
Domstolen - Fjerde Afdeling
SK null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-21/18
Landbrug og fiskeri
Polen mod Kommissionen
Retten - Sjette Afdeling
PL Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
Forenede sager T-117/18
T-118/18
T-119/18
T-120/18
T-121/18
Immaterialrettigheder
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (200 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (300 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (400 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO ( 500 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol mod EUIPO (1000 PANORAMICZNYCH)
Retten - Ottende Afdeling
PL Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Mundtlig forhandling
T-531/18
Konkurrence
LL-Carpenter mod Kommissionen
Retten - Niende Afdeling
CS Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
11:00
Mundtlig forhandling
C-427/18 P
Tjenestemandsvedtægten
SEAE mod Alba Aguilera m.fl.
Domstolen - Tiende Afdeling
FR null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
14:30
Mundtlig forhandling
T-689/18
Immaterialrettigheder
Executive Selling mod EUIPO (EXECUTIVE SELLING)
Retten - Anden Afdeling
FR Grande salle - Annexe "C"
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:00
Mundtlig forhandling
C-228/18
Konkurrence
Budapest Bank m.fl.
Domstolen - Femte Afdeling
HU null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-586/16 P
Konkurrence
Sun Pharmaceutical Industries og Ranbaxy (UK) mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-588/16 P
Konkurrence
Generics (UK) mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-591/16 P
Konkurrence
Lundbeck mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-601/16 P
Konkurrence
Arrow Group og Arrow Generics mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-611/16 P
Konkurrence
Xellia Pharmaceuticals og Alpharma mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-614/16 P
Konkurrence
Merck mod Kommissionen
Domstolen - Fjerde Afdeling
EN null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Kokott
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-274/18
Socialpolitik
Schuch-Ghannadan
Domstolen - Tredje Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Pitruzzella
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-379/18
Transport
Deutsche Lufthansa
Domstolen - Fjerde Afdeling
DE null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Campos Sánchez-Bordona
torsdag 27/06/2019
09:30
Forslag til afgørelse
C-445/18
Landbrug og fiskeri
Vaselife International og Chrysal International
Domstolen - Første Afdeling
NL null
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF
Generaladvokat : Hogan
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-268/18
Immaterialrettigheder
Luciano Sandrone mod EUIPO - J. García Carrión (Luciano Sandrone)
Retten - Syvende Afdeling
EN Grøn sal
Stævning (EUT/EFT) HTML / PDF