Förhandlingskalender
Kalendern är endast vägledande och publiceras med förbehåll för eventuella ändringar.
Sortera efter : datum | domstol | sal
Datum Mål Rättegångsspråk Sal
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-465/16 P
Handelspolitik
rådet / Growth Energy och Renewable Fuels Association
Domstolen - Tredje avdelningen
EN Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Mengozzi
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-466/16 P
Handelspolitik
rådet / Marquis Energy
Domstolen - Tredje avdelningen
EN Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Mengozzi
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-377/17
Frihet att tillhandahålla tjänster
kommissionen / Tyskland
Domstolen - Fjärde avdelningen
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Szpunar
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-388/17
SJ
Domstolen - Nionde avdelningen
SV Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Campos Sánchez-Bordona
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-505/17 P
Immaterialrätt
Groupe Léa Nature / EUIPO
Domstolen - Nionde avdelningen
EN Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Tanchev
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-567/17
Skatterätt
Bene Factum
Domstolen - Tredje avdelningen
LT Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Campos Sánchez-Bordona
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-579/17
Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa
GRADBENIŠTVO KORANA
Domstolen - Andra avdelningen
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Bot
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
Förenade mål C-612/17
C-613/17
Tillnärming av lagstiftning
FIG
FISE
Domstolen - Andra avdelningen
IT Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Hogan
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-622/17
Frihet att tillhandahålla tjänster
Baltic Media Alliance
Domstolen - Andra avdelningen
LT Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Saugmandsgaard Øe
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-624/17
Tronex
Domstolen - Andra avdelningen
NL Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Kokott
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-644/17
Handelspolitik
Eurobolt
Domstolen - Fjärde avdelningen
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Hogan
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-649/17
Amazon EU
Domstolen - Första avdelningen
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Pitruzzella
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-658/17
Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa
WB
Domstolen - Första avdelningen
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Bot
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-673/17
Industripolitik
Planet49
Domstolen - Stora avdelningen
DE Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Szpunar
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-677/17
Yttre förbindelser
Çoban
Domstolen - Första avdelningen
NL Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Sharpston
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-682/17
ExxonMobil Production Deutschland
Domstolen - Femte avdelningen
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Saugmandsgaard Øe
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-723/17
Craeynest m.fl.
Domstolen - Första avdelningen
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Kokott
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-729/17
Fri rörlighet för personer
kommissionen / Grekland
Domstolen - Fjärde avdelningen
EL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Saugmandsgaard Øe
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-9/18
Transport
Meyn
Domstolen - Sjunde avdelningen
DE Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Bobek
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-14/18 P
Skiljedomsklausul
Alfamicro / kommissionen
Domstolen - Sjätte avdelningen
PT Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Kokott
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-100/18
Tillnärming av lagstiftning
Línea Directa Aseguradora
Domstolen - Andra avdelningen
ES Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Bot
torsdag 28/02/2019
09:30
Muntlig förhandling
Förenade mål C-105/18
C-106/18
C-107/18
C-108/18
C-109/18
C-110/18
C-111/18
C-112/18
C-113/18
UNESA
Engasa
Duerocanto
Acciona
Associació de Productors i Usuaris d’Energia Elèctrica
Burgos Pérez och Guinea Bueno
Endesa Generación
APPA
Parc del Segre m.fl.
Domstolen - Femte avdelningen
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Muntlig förhandling
C-177/18
Socialpolitik
Baldonedo Martín
Domstolen - Andra avdelningen
ES Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-254/18
Socialpolitik
Syndicat des cadres de la sécurité intérieure
Domstolen - Andra avdelningen
FR Förhandlingssal IV - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Pitruzzella
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
C-278/18
Skatterätt
Sequeira Mesquita
Domstolen - Åttonde avdelningen
PT Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Bot
torsdag 28/02/2019
09:30
Muntlig förhandling
C-306/18
Tullunion
KORADO
Domstolen - Åttonde avdelningen
CS Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
T-414/16
Drex Technologies / rådet
Tribunalen - Femte avdelningen
FR Blå rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
T-415/16
Almashreq Investment Fund / rådet
Tribunalen - Femte avdelningen
FR Blå rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
T-440/16
Souruh / rådet
Tribunalen - Femte avdelningen
FR Blå rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-466/16
Ekonomisk politik
NRW. Bank / CRU
Tribunalen - Åttonde avdelningen i utökad sammansättning
DE Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-54/18
Immaterialrätt
Fashion Energy / EUIPO - Retail Royalty (1st AMERICAN)
Tribunalen - Femte avdelningen
EN Blå rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
T-216/18
Tjänsteföreskrifterna
Pozza / parlamentet
Tribunalen - Åttonde avdelningen
FR Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-268/18
Immaterialrätt
Sandrone / EUIPO - J. Garcia Carrion (Luciano Sandrone)
Tribunalen - Sjunde avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
09:30
Dom
T-459/18
Immaterialrätt
Lotte / EUIPO - Générale Biscuit-Glico France (PEPERO original)
Tribunalen - Nionde avdelningen
FR Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
14:30
Muntlig förhandling
Förenade mål C-80/18
C-81/18
C-82/18
C-83/18
UNESA
Endesa Generación
Iberdrola Generación Nuclear
Domstolen - Femte avdelningen
ES Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
15:30
Dom
T-69/16
Skiljedomsklausul
Ateknea Solutions Catalonia / kommissionen
Tribunalen - Tredje avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 28/02/2019
15:30
Muntlig förhandling
T-376/17
Jordbruk
Polen / kommissionen
Tribunalen - Tredje avdelningen
PL Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF