Förhandlingskalender
Kalendern är endast vägledande och publiceras med förbehåll för eventuella ändringar.
Sortera efter : datum | domstol | sal
Datum Mål Rättegångsspråk Sal
25/06/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-19/18
Jordbruk
Litauen / kommissionen
Tribunalen - Andra avdelningen
LT Blå rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-350/17
Konkurrens
Singapore Airlines och Singapore Airlines Cargo / kommissionen
Tribunalen - Fjärde avdelningen i utökad sammansättning
EN Blå rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
11:00
Muntlig förhandling
C-427/18 P
Tjänsteföreskrifterna
SEAE / Alba Aguilera m.fl.
Domstolen - Tionde avdelningen
FR Förhandlingssal II - Plan 8
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:00
Muntlig förhandling
C-228/18
Konkurrens
Budapest Bank m.fl.
Domstolen - Femte avdelningen
HU Förhandlingssal II - Plan 8
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-723/17
Craeynest m.fl.
Domstolen - Första avdelningen
NL Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Kokott
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-729/17
Fri rörlighet för personer
kommissionen / Grekland
Domstolen - Fjärde avdelningen
EL Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Saugmandsgaard Øe
onsdag 26/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
Förenade mål C-155/18 P
C-156/18 P
C-157/18 P
C-158/18 P
Immaterialrätt
Tulliallan Burlington / EUIPO
Domstolen - Fjärde avdelningen
EN Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Hogan
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-159/18
Transport
Moens
Domstolen - Fjärde avdelningen
FR Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Tanchev
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-247/18 P
Socialpolitik
Italien / Commission (Vérifications nécessaires)
Domstolen - Fjärde avdelningen
IT Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Tanchev
onsdag 26/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-255/18
Tillnärming av lagstiftning
State Street Bank International
Domstolen - Första avdelningen
IT Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Campos Sánchez-Bordona
onsdag 26/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-386/18
Fiskeripolitik
Coöperatieve Producentenorganisatie en Beheersgroep Texel
Domstolen - Andra avdelningen
NL Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Bobek
onsdag 26/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-396/18
Transport
Cafaro
Domstolen - Första avdelningen
IT Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Szpunar
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
C-407/18
Addiko Bank
Domstolen - Åttonde avdelningen
SL Förhandlingssal III - Plan 6
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Saugmandsgaard Øe
måndag 24/06/2019
14:30
Dom
C-573/17
Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa
Popławski
Domstolen - Stora avdelningen
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Campos Sánchez-Bordona
måndag 24/06/2019
14:30
Muntlig förhandling
C-66/18
Frihet att tillhandahålla tjänster
kommissionen / Hongrie (Enseignement supérieur)
Domstolen - Stora avdelningen
HU Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
måndag 24/06/2019
14:30
Dom
C-619/18
Gemenskapsrättsliga principer
kommissionen / Pologne (Indépendance de la Cour suprême)
Domstolen - Stora avdelningen
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Tanchev
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
C-597/17
Skatterätt
Belgisch Syndicaat van Chiropraxie m.fl.
Domstolen - Sjätte avdelningen
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Tanchev
torsdag 27/06/2019
09:30
Muntlig förhandling
C-114/18
Tillnärming av lagstiftning
Sandoz och Hexal
Domstolen - Fjärde avdelningen
EN Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-274/18
Socialpolitik
Schuch-Ghannadan
Domstolen - Tredje avdelningen
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Pitruzzella
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
C-348/18
Jordbruk
Azienda Agricola Barausse Antonio e Gabriele
Domstolen - Sjunde avdelningen
IT Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Szpunar
torsdag 27/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-379/18
Transport
Deutsche Lufthansa
Domstolen - Fjärde avdelningen
DE Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Campos Sánchez-Bordona
torsdag 27/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
C-445/18
Jordbruk
Vaselife International och Chrysal International
Domstolen - Första avdelningen
NL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Hogan
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
C-518/18
Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa
RD (Certification en tant que titre exécutoire européen)
Domstolen - Sjätte avdelningen
CS Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Pitruzzella
torsdag 27/06/2019
09:30
Föredragningar av förslag till avgörande
Förenade mål C-585/18
C-624/18
C-625/18
Gemenskapsrättsliga principer
Krajowa Rada Sądownictwa (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
CP (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
DO (Indépendance de la chambre disciplinaire de la Cour suprême)
Domstolen - Stora avdelningen
PL Grande Salle Palais - Niveau 2
Ansökan (EUT) HTML / PDF
Generaladvokat: Tanchev
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-474/17
Jordbruk
Portugal / kommissionen
Tribunalen - Första avdelningen
PT Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-617/17
Institutionell rätt
Vialto Consulting / kommissionen
Tribunalen - Första avdelningen
EL Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-21/18
Jordbruk
Polen / kommissionen
Tribunalen - Sjätte avdelningen
PL Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
14:30
Muntlig förhandling
T-689/18
Immaterialrätt
Executive Selling / EUIPO (EXECUTIVE SELLING)
Tribunalen - Andra avdelningen
FR Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-334/17
Konkurrens
Cargolux Airlines / kommissionen
Tribunalen - Fjärde avdelningen i utökad sammansättning
EN Grande salle - Annexe "C"
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-466/16
Ekonomisk politik
NRW. Bank / CRU
Tribunalen - Åttonde avdelningen i utökad sammansättning
DE Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
Förenade mål T-117/18
T-118/18
T-119/18
T-120/18
T-121/18
Immaterialrätt
Agencja Wydawnicza Technopol / EUIPO (200 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol / EUIPO (300 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol / EUIPO (400 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol / EUIPO ( 500 PANORAMICZNYCH)
Agencja Wydawnicza Technopol / EUIPO (1000 PANORAMICZNYCH)
Tribunalen - Åttonde avdelningen
PL Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
onsdag 26/06/2019
09:30
Dom
T-651/18
Immaterialrätt
Balani Balani m.fl. / EUIPO - Play Hawkers (HAWKERS)
Tribunalen - Åttonde avdelningen
ES Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-20/17
Statligt stöd
Ungern / kommissionen
Tribunalen - Nionde avdelningen
HU Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-135/18
Institutionell rätt
Szegedi / parlamentet
Tribunalen - Sjätte avdelningen
HU Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-268/18
Immaterialrätt
Luciano Sandrone / EUIPO - J. García Carrión (Luciano Sandrone)
Tribunalen - Sjunde avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-334/18
Immaterialrätt
Bodegas Altún / EUIPO - Codorníu (ANA DE ALTUN)
Tribunalen - Sjätte avdelningen
ES Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Dom
T-385/18
Immaterialrätt
Aldi / EUIPO - Crone (CRONE)
Tribunalen - Tredje avdelningen
DE Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
torsdag 27/06/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-700/18
Immaterialrätt
Kalypso Media Group / EUIPO - Wizards of the Coast (DUNGEONS)
Tribunalen - Nionde avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-741/16
Handelspolitik
Changmao Biochemical Engineering / kommissionen
Tribunalen - Andra avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-64/18
Institutionell rätt
Alfamicro / kommissionen
Tribunalen - Andra avdelningen
PT Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-340/18
Immaterialrätt
Gibson Brands / EUIPO - Wilfer (Forme d’un corps de guitare)
Tribunalen - Andra avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Muntlig förhandling
T-361/18
Immaterialrätt
APEDA / EUIPO - Burraq Travel & Tours General Tourism Office (SIR BASMATI RICE)
Tribunalen - Andra avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF
fredag 28/06/2019
09:30
Dom
T-377/18
Intercept Pharma och Intercept Pharmaceuticals / EMA
Tribunalen - Andra avdelningen
EN Gröna rummet
Ansökan (EUT) HTML / PDF