Стажове

Като млад висшист или национален магистрат имате възможност да участвате в стажантска програма в Съда на Европейския съюз — съдебната институция на Европейския съюз, осигуряваща спазването на правото на Съюза за 450 милиона граждани. Тази програма ще ви даде възможност да обогатите знанията и уменията си, като същевременно допринесете за дейностите на Съда в стимулираща, европейска и многоезична среда. Ще срещнете други стажанти — млади висшисти или магистрати, които споделят общите ценности на Съюза, основани на демокрацията, правовата държава и зачитането на основните права.

stage new page image 1

Стажове за млади висшисти

Стажът има за цел обучение на стажанта относно дейностите на институцията, както и изпълнение от негова страна на задачи в полза на институцията.

Предлагат се ограничен брой стажове, около 200 годишно. Те могат да се осъществят или в кабинетите на членовете (съдии и генерални адвокати) с продължителност от 3 до 5 месеца, или в службите на институцията с продължителност 5 месеца.

Стажантът има задължение за дискретност по време и след стажа си, що се отнася до всички вътрешни за институцията обстоятелства и документи, с които се е запознал. Затова той не може да публикува или да предостави за публикуване нищо, свързано със стажа му, без да е уведомил предварително съответния член на Съда/Общия съд или ръководителя на службата, която го е приела. Преди началото на стажа стажантът се ангажира да изпълнява това задължение.

Стажове в кабинетите на членовете (съдии и генерални адвокати)

Стажовете в кабинетите са предназначени по-специално за млади хора с висше юридическо образование, преминали за предпочитане обучение по право на Европейския съюз. В рамките на задълженията си стажантът ще трябва да участва в дейността на кабинета, като изпълнява разнородни задачи във връзка с делата, които все още не са на етапа на разискванията и които се разглеждат от члена на Съда/Общия съд, в чийто кабинет е приет стажантът.

Стажове в службите

В службите на институцията, приемащи стажанти, последните имат възможност да се запознаят със специфичните функции, които се изпълняват там, и да приложат придобитите с образованието им знания. Те участват активно в изпълнението на поверените им в тази рамка задачи, под надзора на опитни длъжностни лица.

Службите, които приемат стажанти, са следните:

  1. Дирекция „Човешки ресурси“
  2. Дирекция „Бюджет и финансови въпроси“
  3. Дирекция „Многоезичие“ (писмени правни преводи и устни преводи)
  4. Дирекция „Библиотека“
  5. Дирекция „Изследвания и документация“
  6. Отдел „Терминологични проекти и координация“
  7. Дирекция „Протокол и посещения“
  8. Дирекция „Комуникация“
  9. Правен съветник по административните въпроси
  10. Секретариат на Общия съд на Европейския съюз

Стажовете в службата за устни преводи

Стажовете в службата за устни преводи с продължителност от десет до дванадесет седмици са предназначени по-специално за млади хора с дипломи за конферентен преводач. Целта е да се позволи на младите преводачи да бъдат подпомагани в своето усъвършенстване в устния превод, в частност юридически, което включва едновременно подготовка на делата, подготвителна работа по терминологични проучвания и практически упражнения в „няма кабина“. Кандидатите трябва да имат поне два пасивни езика или поне втори активен език. Изискват се умения за четене на френски език. Подборът на кандидатите се извършва веднъж годишно за цялата съдебна година (подаване на кандидатури от 1 юли до 15 септември всяка година).

stage new page image 2 

Условия за прием, заплащане и кандидатури

Условия за прием

- Гражданство на държава — членка на Европейския съюз, освен в надлежно обосновани изключителни случаи.

- Завършен курс на университетско образование и диплома по право, по политически науки или по икономически науки, или в друга близка до тях област (или по изключение — еквивалентно обучение).

- Задълбочени познания по един официален език на Европейския съюз и добри познания по още един официален език на Европейския съюз. По съображения, свързани с работата, е желателно добро владеене на френски език.

- Кандидатът не трябва вече да е бил на стаж (със заплащане или без) в институция или орган на Съюза.

Заплащане

Стажантите получават нетно възнаграждение за стажа в размер на 1 493 € месечно. За него не се прилага данъчният режим, приложим за длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз. На стажантите, чието местопребиваване се намира на разстояние от поне 200 километра от Люксембург, се изплаща сума за покриване на пътните разноски в размер на 150 €.

Това възнаграждение не се изплаща за стажовете, провеждани в кабинетите на членовете извън двата определени периода на стаж и в рамките на период на професионално обучение, през който стажантите получават от другаде стипендия, обезщетение или възнаграждение.

Кандидатстване

За стажовете през периода от 1 март до 31 юли кандидатурите се подават от 1 юли до 15 септември на предходната година.

За стажовете от 16 септември до 15 февруари (за стажове в кабинетите) и от 1 октомври до края на февруари (за стажове в службите на Съда) кандидатурите се подават от 1 февруари до 15 април на същата година.

Кандидатурите трябва да се подадат чрез приложението EU CV Online и да бъдат придружени от подробна автобиография. Копия на съответните дипломи и/или удостоверения, включително издадените от университет относно университетското образование или професионалната квалификация се представят при поискване в рамките на процедурата по предварителен подбор.

Службата за човешки ресурси на институцията уведомява писмено подбраните кандидати за решението, взето по отношение на тях. С приемането си на стаж стажантът не придобива качеството на длъжностно лице или на служител на Европейския съюз, като не може да възникне право, нито очакване за назначение.

stage new page image 3 

Стажове за национални магистрати

Съдът приема на стаж национални магистрати (до 15 магистрати годишно) в рамките на Програмата за обмен на Европейската мрежа за съдебно обучение (ЕМСО).

Стажовете на националните магистрати се провеждат в кабинетите на членовете на Съда и на Общия съд или в дирекция „Изследвания и документация“. Те са с продължителност от 6 или 12 месеца. На националните магистрати се възлагат същите задачи като (в зависимост от контекста) на съдебните помощници или на администраторите в дирекция „Изследвания и документация“.

Националният магистрат има задължение за дискретност по време и след стажа си, що се отнася до всички вътрешни обстоятелства и документи, с които се е запознал. Той поема задължението да не публикува и да не предоставя за публикуване нищо, свързано със стажа.

Условия за прием

- Кандидатът трябва да е изпълнявал функциите на магистрат (съдия или прокурор) в държава — членка на Европейския съюз, в продължение на поне една година.

- Кандидатът трябва да има познания по право на Европейския съюз.

- Кандидатът трябва да има отлични познания по един официален език на Европейския съюз и подходящо ниво на френски език, за да може да подпомага членовете на Съда и на Общия съд при разглеждането на делата и изготвянето на съдебни актове.

Заплащане

Приетият на стаж национален магистрат не получава възнаграждение, нито обезщетения от Съда. Той получава дневни пари, изплащани от ЕМСО.

Кандидатстване

Кандидатурите трябва да се подадат пред ЕМСО (ЕМСО - дългосрочни стажове).