Stáže

Jako mladí absolventi nebo vnitrostátní soudci máte možnost absolvovat stáž u Soudního dvora Evropské unie, soudního orgánu Evropské unie, který bdí nad dodržováním unijního práva pro 450 milionů občanů. Tento program vám poskytne příležitost obohatit vaši odbornou přípravu a přispět k činnostem Soudního dvora v rámci podnětného evropského a vícejazyčného kontextu. Setkáte se s dalšími mladými stážisty nebo soudci, kteří sdílejí společné hodnoty Unie založené na demokracii, právním státu a dodržování lidských práv.

stage new page image 1 

"Stáž u Tribunálu pro mě byla jedinečným zážitkem. Během stáže jsem si prohloubil své znalosti v oblasti práva Evropské unie, zejména pak v oblasti práva ochranných známek. Díky tomu, že jsem byl členem kabinetu úžasné paní soudkyně se skvělým týmem, jsem měl možnost účastnit se nejrůznějších setkání, jednání a projektů. Svou práci jsem konzultoval se špičkovými právníky, a to vše v příjemné a přátelské atmosféře. I mimopracovní život byl v Lucembursku mimořádně pestrý. Společně se mnou totiž do velkovévodství přijelo také velké množství jiných stážistů, se kterými jsme trávili čas pitím čaje o páté, čtvrteční degustací piva nebo třeba sporty, jejichž nabídka je na soudě pestrá. Stážista si tak může se svými kolegy v polední pauze zahrát fotbal nebo se může po dlouhém dni zrelaxovat v sauně. Jak po vzdělávací, tak i po zážitkové stránce byla stáž fantastická a mohu ji vřele doporučit."

Hill Jan

Stáže pro mladé absolventy

Cílem stáže je vzdělávání stážistů v rámci činností Soudního dvora Evropské unie, kteří plněním svěřených úkolů k jeho činnostem přispějí.

Počet nabízených stáží je ročně omezen přibližně na 200 míst. Stáže se mohou uskutečnit v kabinetech členů (soudců a generálních advokátů) v délce 3 až 5 měsíců nebo v útvarech orgánu v délce 5 měsíců.

Stážisté mají povinnost zachovávat během stáže a po jejím ukončení mlčenlivost o všech skutečnostech a interních dokumentech orgánu, s nimiž se seznámili. Z tohoto důvodu nemohou zveřejnit nebo dát zveřejnit žádnou skutečnost související se stáží, aniž o tom nejprve informují soudce / generálního advokáta nebo vedoucího útvaru, v němž stáž vykonávají. Před zahájením stáže skládají stážisté slavnostní slib, jímž se zavazují tuto povinnost splnit.

Stáže v kabinetech členů (soudců a generálních advokátů)

Stáže v kabinetech jsou určeny zejména mladým absolventům právnických fakult, v ideálním případě se zaměřením v oblasti unijního práva. V rámci svých povinností se stážisté podílí na činnosti kabinetu a plní různé úkoly související s případy, které má na starosti člen, k jehož kabinetu je stážista přidělen, a které dosud nedospěly do fáze soudních porad.

Stáže v útvarech

V útvarech orgánu, které nabírají stážisty, mají stážisté příležitost seznámit se zvláštními úkoly, které tyto útvary plní, a mohou uplatnit znalosti získané během studia. Stážisté se aktivně podílí na plnění úkolů svěřených těmto útvarům pod dohledem zkušených úředníků.

Stážisty nabírají tyto útvary:

  1. Ředitelství pro lidské zdroje
  2. Ředitelství pro rozpočet a finance
  3. Ředitelství pro mnohojazyčnost (služba pro právní překlady a tlumočnická služba)
  4. Ředitelství knihovny
  5. Ředitelství pro výzkum a dokumentaci
  6. Oddělení pro terminologické projekty a koordinaci
  7. Ředitelství protokolu a návštěv
  8. Ředitelství komunikace
  9. Právní poradce pro administrativní záležitosti
  10. Soudní kancelář Tribunálu Evropské unie

Stáže v tlumočnické službě

Stáže v tlumočnické službě trvají deset až dvanáct týdnů a jsou konkrétně určeny pro mladé absolventy studia v oboru konferenčního tlumočení. Cílem je umožnit mladým tlumočníkům, aby se zdokonalili v tlumočení, zejména v oblasti práva, což představuje práci, jako je příprava spisů, vyhledávání terminologie a praktická cvičení v „tlumočnické kabině“. Uchazeči musí ovládat nejméně dva jazyky pasivně nebo druhý jazyk aktivně. Pasivní znalost francouzštiny je nezbytná. Výběr uchazečů se uskutečňuje jednou za rok na celý soudní rok (přihlášky se podávají každý rok od 1. července do 15. září).

stage new page image 2 

Podmínky přijetí, odměna a podávání přihlášek

Podmínky přijetí

– Být státním příslušníkem členského státu Evropské unie kromě řádně odůvodněných výjimečných případů.

– Mít ukončené vysokoškolské vzdělání v oboru práva, politických věd, ekonomie nebo v blízkém oboru doložené diplomem (nebo výjimečně rovnocenným vzděláním).

– Mít důkladnou znalost jednoho úředního jazyka Evropské unie a dobrou znalost dalšího úředního jazyka Evropské unie. Ze služebních důvodů je žádoucí dobrá znalost francouzského jazyka.

– Nemít již absolvovanou stáž (placenou či neplacenou) v nějakém orgánu nebo instituci Unie.

Odměna

Výše stipendia činí 1 493 eur čistého za měsíc. Stipendium nepodléhá daňovému režimu, jenž se vztahuje na úředníky a ostatní zaměstnance Unie. Příspěvek na cestovné ve výši 150 eur je vyplacen stážistům, jejichž bydliště je vzdáleno alespoň 200 km od sídla Soudního dvora Evropské unie.

Tato odměna se nevztahuje na stáže vykonávané v kabinetech členů mimo dvou stanovených období nebo v rámci odborného vzdělávání, v jehož rámci stážisté obdrží jiné stipendium, příspěvek nebo odměnu.

Jak podat přihlášku?

Pro stáže, které se konají od 1. března do 31. července, se přihlášky podávají od 1. července do 15. září předchozího roku.

Pro stáže, které se konají od 16. září do 15. února (stáže v kabinetech) nebo od 1. října do konce února (stáže v útvarech) se přihlášky podávají od 1. února do 15. dubna příslušného roku.

Přihlášky je třeba podávat prostřednictvím aplikace EU CV Online a musí k nim být připojen podrobný životopis. Kopie diplomů nebo osvědčení, včetně osvědčení vydaných akademickým orgánem týkajících se akademické nebo odborné kvalifikace je třeba předložit na požádání v rámci postupu předběžného výběru.

Oddělení lidských zdrojů Soudního dvora Evropské unie oznámí vybraným uchazečům rozhodnutí, které se jich týká, písemně. Přijetí na stáž nepřiznává stážistovi postavení úředníka ani zaměstnance Evropské unie a nevzniká mu ani nárok či předpoklad pro následné přijetí do zaměstnání.

stage new page image 3 

Stáže pro vnitrostátní soudce

Soudní dvůr přijímá na stáž vnitrostátní soudce v rámci výměnného programu organizovaného Evropskou sítí pro justiční vzdělávání, a to maximálně 15 soudců za rok.

Stáže pro vnitrostátní soudce se uskutečňují v kabinetech členů Soudního dvora a Tribunálu nebo v Ředitelství pro výzkum a dokumentaci (DRD). Trvají 6 nebo 12 měsíců. Vnitrostátní soudci plní v závislosti na kontextu stáže stejné úkoly jako referendáři nebo administrátoři DRD.

Vnitrostátní soudci mají povinnost zachovávat během stáže a po jejím skončení mlčenlivost o všech skutečnostech a interních dokumentech, s nimiž se seznámili. Zavazují se, že nezveřejní nebo nedají zveřejnit žádnou skutečnost související se stáží.

Podmínky přijetí

– Působit jako soudce nebo státní zástupce v členském státě Evropské unie po dobu alespoň jednoho roku.

– Mít důkladnou znalost evropského práva.

– Dokonale ovládat jeden z úředních jazyků Evropské unie a ovládat francouzštinu na odpovídající úrovni, aby byl stážista schopen poskytnout podporu členům Soudního dvora a Tribunálu při zpracování spisů a přípravě rozhodnutí.

Odměna

Vnitrostátní soudci přijatí na stáž nejsou placeni a odměňováni Soudním dvorem. Pobírají denní příspěvek financovaný Evropskou sítí pro justiční vzdělávání (EJTN).

Jak podat přihlášku?

Přihlášky se podávají Evropské síti pro justiční vzdělávání (EJTN – dlouhodobé stáže).