Praktika

Kui olete noor ülikoolilõpetaja või liikmesriigi kohtunik või prokurör, on Teil võimalus osaleda praktikaprogrammis Euroopa Liidu Kohtus, mis Euroopa Liidu kohtuasutusena tagab liidu õiguse järgimise 450 miljonile kodanikule. See programm annab Teile võimaluse rikastada oma teadmisi, aga ka aidata kaasa Euroopa Kohtu tegevusele motiveerivas, euroopalikus ja mitmekeelses keskkonnas. Kohtate seal teisi noori ülikoolilõpetajatest praktikante või kohtunikke, kes jagavad liidu ühiseid väärtusi, mis põhinevad demokraatial, õigusriigil ja põhiõiguste järgimisel.

stage new page image 1 

"Olin praktikal Euroopa Kohtus. Järgnevalt selgitan, miks tasub tulla praktikale. Esiteks, nimetatud praktika kujutab endast suurepärast võimalust tutvuda Euroopa Kohtu praktikaga, mis hõlmab peaaegu kõiki Euroopa õiguse teemasid. Teiseks, praktikandil on võimalus õppida igapäevase töö käigus erinevaid keeli (nt prantsuse, saksa ja inglise keel). Lisaks on praktika käigus võimalik vabal ajal (nt nädalavahetusel) minna koos sõpradega Luksemburgi naaberriikidesse Saksamaale, Prantsusmaale ning Belgiasse. Ei saa jätta mainimata, et praktika on tasustatud. Kõike eeltoodut arvestades tasub kindlasti osaleda."

Ratman Aleksander

Praktika noortele ülikoolilõpetajatele

Praktika käigus õpib praktikant tundma institutsiooni toimimist ja täidab kohtu huvides erinevaid ülesandeid.

Pakutavate praktikakohtade arv on piiratud ligikaudu 200 kohaga aastas. Praktika võib toimuda kas kohtu liikmete (kohtunikud ja kohtujuristid) kabinettides kestusega 3–5 kuud või institutsiooni teenistustes kestusega 5 kuud.

Praktikandil on praktika ajal ja pärast seda vaikimiskohustus kõigi talle teatavaks saanud institutsioonisiseste asjaolude ja dokumentide suhtes. Seetõttu ei või ta seoses oma praktikaga midagi avaldada ega lasta avaldada, ilma et ta oleks enne teavitanud kohtu liiget või teenistuse juhti, kelle juures ta praktika läbis. Enne praktika algust annab praktikant pidulikult tõotuse seda kohustust täita.

Praktika kohtu liikmete (kohtunikud ja kohtujuristid) kabinettides

Praktika kabinetis on mõeldud eelkõige noortele õigusteaduse diplomi omandanutele, kes on ideaalis õppinud liidu õigust. Praktikant osaleb kabineti tegevuses, täites mitmesuguseid ülesandeid seoses kohtuasjadega, mille lahendamisel osaleb kohtu liige, kelle kabinetti praktikant on määratud, ning mis ei ole veel jõudnud nõupidamise staadiumisse.

Praktika teenistustes

Institutsiooni teenistustes, kuhu praktikante võetakse, on praktikantidel võimalus tutvuda teenistustes täidetavate spetsiifiliste ülesannetega ja rakendada teadmisi, mille nad on oma õpingute jooksul omandanud. Nad osalevad aktiivselt neile antavate ülesannete täitmisel kogenud ametnike juhendamisel.

Teenistused, kuhu praktikante võetakse, on järgmised:

  1. personali direktoraat
  2. eelarve ja rahanduse direktoraat
  3. mitmekeelsuse peadirektoraat (kirjalik õigustõlge ja suuline tõlge)
  4. raamatukogu direktoraat
  5. analüüsi ja dokumentatsiooni direktoraat
  6. terminoloogiaprojektide ja terminoloogia koordineerimise osakond
  7. protokolli ja külastuste direktoraat
  8. kommunikatsiooni direktoraat
  9. õigusnõunik haldusasjades
  10. Euroopa Liidu Üldkohtu kantselei

Praktika suulise tõlke teenistuses

10–12 nädala pikkune praktika suulise tõlke teenistuses on mõeldud eelkõige noortele konverentsitõlgi diplomi omandanutele. Eesmärk on võimaldada noortel tõlkidel juhendaja käe all täiendada oma tõlkimisoskust, eelkõige seoses õiguslikku laadi sisu tõlkimisega, mille juurde kuulub nii toimikute ettevalmistamine, terminoloogiaotsingud kui ka tõlkepraktika helikindlas kabiinis. Kandidaatidel peab olema vähemalt passiivne keeleoskus kahes keeles või aktiivne keeleoskus teises keeles. Nõutav on prantsuskeelsest tekstist arusaamise oskus. Kandidaate valitakse üks kord aastas kogu kohtu tööaastaks (kandideerimisavalduse esitamise aeg on igal aastal 1. juulist kuni 15. septembrini).

stage new page image 2 

Nõuded kandidaadile, tasustamine ja kandideerimine

Nõuded kandidaadile

- Euroopa Liidu liikmesriigi kodakondsus, välja arvatud nõuetekohaselt põhjendatud erandi korral.

- Kõrgharidus õigusteaduses, politoloogias või majandusteaduses või nendele erialadele lähedases valdkonnas (või erandjuhul samaväärne haridus).

- Ühe Euroopa Liidu ametliku keele põhjalik oskus ja veel ühe Euroopa Liidu ametliku keele heal tasemel oskus. Teenistuslikel põhjustel on soovitav hea prantsuse keele oskus.

- Kandidaat ei tohi olla juba läbinud (tasulist ega tasustamata) praktikat mõnes liidu institutsioonis või organis.

Tasustamine

Praktikatasu netosuurus on 1493 eurot kuus. Tasu suhtes ei kehti Euroopa Liidu ametnike ja muude teenistujate suhtes kohaldatav maksustamissüsteem. Praktikantidele, kelle elukoht asub Euroopa Liidu Kohtu asukohast geograafiliselt vähemalt 200 km kaugusel, makstakse 150 euro suurust reisikulude hüvitist.

Tasu ei maksta praktika puhul, mis läbitakse kohtu liikmete kabinettides väljaspool kahte kindlaksmääratud ajavahemikku kutseõppe käigus ja mille eest saab praktikant mujalt stipendiumi, toetust või tasu.

Kuidas kandideerida?

Ajavahemikus 1. märtsist kuni 31. juulini toimuvale praktikale on võimalik kandideerida eelmise aasta 1. juulist kuni 15. septembrini.

Ajavahemikus 16. septembrist kuni 15. veebruarini (praktika kabinettides) või 1. oktoobrist veebruari lõpuni (praktika teenistustes) toimuvale praktikale on võimalik kandideerida sama aasta 1. veebruarist kuni 15. aprillini.

Kandideerimisavaldus tuleb esitada rakenduse EU CV Online kaudu ja avaldusele tuleb lisada üksikasjalik elulookirjeldus. Nõudmise korral tuleb eelvaliku menetluses esitada koopiad diplomitest ja/või tunnistustest, sh nendest, mille on väljastanud kõrgharidusasutus ülikoolihariduse või kutsekvalifikatsiooni omandamise kohta.

Institutsiooni personaliteenistus teavitab väljavalitud kandidaate nende suhtes tehtud otsusest kirjalikult. Praktikale võtmine ei anna praktikandile Euroopa Liidu ametniku ega teenistuja staatust ega anna talle ka mingit õigust ega muud alust tema teenistusse võtmiseks.

stage new page image 3 

Praktika liikmesriikide kohtunikele/prokuröridele

Euroopa Kohus võtab Euroopa Justiitskoolitusvõrgustiku (European Judicial Training Network (EJTN)) korraldatava vahetusprogrammi raames praktikale kuni 15 liikmesriikide kohtunikku või prokuröri aastas.

Liikmesriikide kohtunikud ja prokurörid läbivad praktika Euroopa Kohtu või Üldkohtu liikmete kabinettides või analüüsi ja dokumentatsiooni direktoraadis. Praktika kestab 6 või 12 kuud. Liikmesriikide kohtunikel ja prokuröridel võimaldatakse täita samu ülesandeid, mida – olenevalt praktika kontekstist – täidavad nõunikud või analüüsi ja dokumentatsiooni direktoraadi ametnikud.

Liikmesriigi kohtunikul ja prokuröril on praktika ajal ja pärast seda vaikimiskohustus kõigi talle teatavaks saanud institutsioonisiseste asjaolude ja dokumentide suhtes. Ta kohustub seoses oma praktikaga mitte midagi avaldama ega laskma avaldada.

Nõuded kandidaadile

- Töötamine mõnes Euroopa Liidu liikmesriigis kohtuniku või prokurörina vähemalt ühe aasta vältel.

- Liidu õiguse tundmine.

- Ühe Euroopa Liidu ametliku keele täielik oskus ja prantsuse keele oskus piisaval tasemel, et olla võimeline Euroopa Kohtu või Üldkohtu liikmeid abistama toimikute menetlemisel ja kohtulahendite koostamisel.

Tasustamine

Euroopa Kohus ei maksa liikmesriigi kohtunikule või prokurörile ei töötasu ega hüvitist. Kohtunik või prokurör saab EJTNilt päevaraha.

Kuidas kandideerida?

Kandideerimisavaldus tuleb esitada EJTNile (inglise keeles EJTN – Long-term training periods või prantsuse keeles REFJ – stages de longue durée).