Vježbenička praksa

Kao mladi diplomant ili nacionalni sudac, imate priliku biti uključeni u program vježbeničke prakse na Sudu Europske unije, pravosudnoj instituciji EU-a, jamcu poštovanja prava Unije za 450 milijuna građana. Taj će vam program dati priliku da se profesionalno usavršite, ali i da doprinesete djelatnostima Suda, u poticajnoj, europskoj i višejezičnoj okolini. Susrest ćete i druge mlade vježbenike s fakultetskom diplomom ili suce, koji dijele zajedničke vrijednosti Unije, koje se temelje na demokraciji, vladavini prava i poštovanju temeljnih prava. 

stage new page image 1 

Vježbenička praksa za mlade diplomante

Cilj je vježbeničke prakse upoznavanje vježbenika s djelatnostima institucije i osposobljavanje za obavljanje zadaća za nju.

Broj je vježbeničkih mjesta ograničen na približno 200 na godinu. Može se odvijati u kabinetima članova (sudaca i nezavisnih odvjetnika), u trajanju od tri do pet mjeseci, ili u službama institucije, u trajanju od pet mjeseci.

Vježbenik ima obvezu diskrecije tijekom i nakon svoje vježbeničke prakse u vezi sa svim činjenicama i internim dokumentima institucije u koje je imao uvid. U tu svrhu, ne smije objaviti ili proslijediti kako bi se objavilo ništa što je povezano s njegovom vježbeničkom praksom, a da o tome prethodno ne obavijesti člana Suda ili načelnika odjela kojem je dodijeljen. Prije početka svoje vježbeničke prakse, vježbenik svečano priseže da će poštovati tu obvezu.

Vježbenička praksa u kabinetima članova (sudaca i nezavisnih odvjetnika)

Vježbenička praksa u kabinetima namijenjena je poglavito mladim diplomiranim pravnicima, osobito onima koji su stekli obrazovanje u području prava Unije. U okviru tih dužnosti, vježbenik će sudjelovati u radu kabineta obavljajući razne zadaće u vezi s predmetima koje vodi član kabineta kojem je dodijeljen i koji još nisu u stadiju vijećanja.

Vježbenička praksa u službama

U institucijskim službama koje primaju vježbenike oni imaju priliku otkriti razne dužnosti koje se ondje obavljaju i primijeniti znanja koja su stekli tijekom studija. Aktivno sudjeluju u obavljanju zadaća koje su im povjerene u tom okviru, pod nadzorom iskusnih dužnosnika.

Službe koje primaju vježbenike jesu sljedeće:

  1. Uprava za ljudske potencijale
  2. Uprava za proračun i financijske poslove
  3. Uprava za višejezičnost (pravno prevođenje i usmeno prevođenje)
  4. Uprava za knjižnicu
  5. Uprava za istraživanje i dokumentaciju
  6. Odjel za terminološke projekte i koordinaciju
  7. Uprava za protokol i posjete
  8. Uprava za komunikaciju
  9. Pravni savjetnik za upravne poslove
  10. Tajništvo Općeg suda Europske unije

Vježbenička praksa u službi za usmeno prevođenje

Vježbenička praksa u službi za usmeno prevođenje, u trajanju od deset do dvanaest tjedana, namijenjena je ponajprije mladim konferencijskim prevoditeljima s fakultetskom diplomom. Cilj je pružiti mladim konferencijskim prevoditeljima stručno vodstvo u njihovu usavršavanju u usmenom prevođenju, posebice pravnom, što obuhvaća pripremu spisa, terminološko istraživanje i praktične vježbe u „nijemim kabinama”. Kandidati moraju barem imati pasivno znanje dvaju jezika ili aktivno znanje drugog jezika. Zahtijeva se da mogu čitati na francuskom. Odabir kandidata provodi se jednom godišnje za cijelu sudsku godinu (prijave se podnose od 1. srpnja do 15. rujna svake godine).

stage new page image 2 

Uvjeti za primanje, naknada, prijave

Uvjeti za primanje

– Kandidat mora biti državljanin države članice Europske unije, osim u slučaju propisno utemeljenog odstupanja.

– Kandidat mora biti nositelj sveučilišne diplome iz prava, političkih ili ekonomskih znanosti ili srodnog područja (ili, iznimno, imati jednakovrijedno obrazovanje).

– Kandidat mora izvrsno poznavati jedan službeni jezik Europske unije i dobro poznavati još jedan službeni jezik. Za potrebe službe poželjno je dobro poznavanje francuskog jezika.

– Kandidat ne smije posjedovati iskustvo prijašnjih vježbeničkih praksi (plaćenih ili neplaćenih) u instituciji ili tijelu Unije.

Naknada

Stipendija iznosi 1493,00 eura mjesečno. Ona ne podliježe poreznom uređenju koje se primjenjuje na dužnosnike i službenike Europske unije. Vježbenicima čije je boravište udaljeno 200 km ili više od sjedišta Suda Europske unije plaća se putni trošak u iznosu od 150,00 eura.

Ova novčana naknada nije primjenjiva na vježbeničku praksu koja se obavlja u kabinetima članova izvan dvaju utvrđenih razdoblja i u okviru profesionalnog usavršavanja na temelju kojeg vježbenici usto primaju stipendiju, doplatak ili naknadu. 

Kako se prijaviti?

Za vježbeničku praksu od 1. ožujka do 31. srpnja, prijave se podnose od 1. srpnja do 15. rujna prethodne godine.

Za vježbeničku praksu od 16. rujna do 15. veljače (za vježbeničku praksu u kabinetima) ili od 1. listopada do kraja veljače (za vježbeničku praksu u službama), prijave se podnose od 1. veljače do 15. travnja te godine.

Prijave se trebaju poslati putem aplikacije EU CV Online i treba im priložiti detaljan životopis. Preslike diploma i/ili potvrda, uključujući one koje su izdala sveučilišna tijela, a tiču se sveučilišnih ili profesionalnih kvalifikacija treba podnijeti na zahtjev u okviru postupka predodabira.

Izabrane kandidate o odluci koja je u odnosu na njih donesena u pisanom obliku obavještava služba za ljudske potencijale institucije. Dodjelom vježbeničke prakse vježbenik ne stječe status dužnosnika ili službenika Europske unije niti pravo ili poziv na kasniji radni odnos.

stage new page image 3 

Vježbenička praksa za nacionalne suce

Sud na vježbeničku praksu prima nacionalne suce u okviru programa razmjene koji organizira Europska mreža za pravosudno osposobljavanje (EJTN), i to najviše 15 sudaca godišnje.

Nacionalni suci vježbeničku praksu obavljaju u kabinetima članova Suda i Općeg suda ili u Upravi za istraživanje i dokumentaciju (DRD). Traje šest ili dvanaest mjeseci. Nacionalni suci obavljaju iste zadaće koje, ovisno o tome gdje odrađuju praksu, obavljaju sudski savjetnici ili administratori DRD-a.

Nacionalni sudac ima obvezu diskrecije tijekom i nakon svoje vježbeničke prakse u vezi sa svim činjenicama i internim dokumentima institucije u koje je imao uvid. Ne smije objaviti ili proslijediti kako bi se objavilo ništa što je povezano s njegovom vježbeničkom praksom.

Uvjeti za primanje

– Kandidat je obavljao pravosudne dužnosti (suca ili državnog odvjetnika) u državi članici Europske unije tijekom najmanje jedne godine. 

– Kandidat je upoznat s pravom Unije.

– Kandidat izvrsno poznaje jedan službeni jezik Europske unije i ima odgovarajuću razinu francuskog jezika kako bi mogao pomagati članovima Suda i Općeg suda prilikom obrade spisa i izrade odluka.

Naknada

Nacionalni sudac koji je primljen na vježbeničku praksu ne prima ni nagradu ni naknadu od Suda. Prima dnevnice koje financira EJTN.

Kako se prijaviti?

Prijave treba podnijeti EJTN-u (EJTN - dugotrajna vježbenička praksa).