A Törvényszék igazságügyi statisztikái

Lásd a Törvényszék részletes statisztikáitPDF 

A Törvényszék 2022. évi tevékenységére vonatkozó kommentált statisztikák

Emmanuel Coulon, a Törvényszék hivatalvezetője

 

A Törvényszék igazságszolgáltatási tevékenységére vonatkozó statisztikák az igazságszolgáltatási tevékenység irányításának alapvető eszközei, a bírói döntések hatásai értékelésének eszközei, valamint az Európai Unió intézményei és szervei jogalkotási, szabályozási és döntéshozatali tevékenységének igazságszolgáltatási tükörképei. Ezeknek az igazságszolgáltatási fórum Hivatala által gyűjtött számadatoknak az elemzése a Törvényszék által végzett munkáról és a peres ügyek alakulásának tendenciáiról való nyilvános beszámolási kötelezettség részét képezi. Ezért alapvető fontosságú.

2022-ben a Törvényszék folytatta a dinamikus ügykezelésre irányuló politikáját, és intézkedett az eljárások folytatásáról az ügyek nagy csoportjaiban, amelyeket az irányadó ügyekként meghatározott ügyek befejezéséig felfüggesztettek. Ezek a változások élénkítették az igazságszolgáltatási tevékenységet, amint az a Hivatal tevékenységére vonatkozó számadatokból is egyértelműen kitűnik. Ugyanakkor az igazságszolgáltatási fórum továbbra is teljes mértékben követi az Európai Unió és tagállamai gazdasági, társadalmi, környezeti és geopolitikai fejleményeit. Az egészségügyi válsághoz kapcsolódó ügyek (állami támogatások, közbeszerzés, kereskedelempolitika, közegészség, dokumentumokhoz való hozzáférés és közszolgálat) után, amelyek a 2021. évet jellemezték, a 2022. év egyik lényeges eseménye az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktussal összefüggésben az Európai Unió által elfogadott korlátozó intézkedésekkel kapcsolatos peres ügyek megjelenése volt.

Általános megközelítésben megállapítható, hogy a 904 érkezett és 858 befejezett üggyel a folyamatban lévő ügyek száma mechanikusan 1 474-re nőtt.

A folyamatban lévő ügyek fogalma magában foglalja azokat az érkezett ügyeket, amelyeket a Törvényszék elnöke még nem utalt ki a Törvényszék valamelyik ítélkező testületének, az elbírálás alatt álló ügyeket és az eljárási szabályzat alapján felfüggesztett ügyeket.

 

Érkezett ügyek: a főbb érintett tárgykörök áttekintése

A benyújtott ügyek száma meghaladja a két előző évit (2021-ben 882, 2020-ban 847), de alacsonyabb marad a korábbi évekbelinél (2019-ben 939, 2017-ben 917, 2016-ban 974, 2014-ben 912). Mivel a Törvényszék rendelkezik hatáskörrel első fokon a tagállamok, valamint a természetes és jogi személyek által benyújtott közvetlen keresetek elbírálására, kivéve azokat, amelyek továbbra is a Bíróság hatáskörében maradnak, tevékenysége nagymértékben függ az Európai Unió intézményei és szervei által elfogadott jogi aktusoktól és e jogi aktusok jogszerűségének vitatásától.

A benyújtott keresetek mintegy negyven tárgykört érintenek, amelyek közül különös figyelmet érdemel az Európai Unió külső fellépésének (korlátozó intézkedések), illetve az államokra alkalmazandó versenyszabályoknak (állami támogatások) a területe.

A korlátozó intézkedésekkel kapcsolatos, a geopolitikai fejleményekhez tökéletesen kapcsolódó peres ügyek a 2022-ben benyújtott összes ügy 11,4%-át tették ki (szemben a 2021. évi 4,8%-kal és a 2020. évi 3%-kal), ez 103 új ügyet jelent. 2022 februárjától az Európai Unió az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktussal összefüggésben sorozatosan fogadott el természetes személyekkel és szervezetekkel szembeni korlátozó intézkedéseket. Az ezen intézkedéseket elrendelő számos, több száz állampolgárt és szervezetet érintő jogi aktus jogszerűségét érintően március 30. és december 31. között 75 keresetet nyújtottak be. Meg kell jegyezni, hogy e keresetek közül a franciaországi székhelyű, tematikus csatornákat szerkesztő RT France társaság által az Európai Unió Tanácsa ellen 2022. március 8-án benyújtott kereset a tartalmak sugárzására vonatkozó ideiglenes tilalom megsemmisítésére irányult. Ezt az ügyet (T-125/22), amelyben a Törvényszéknek többek között a védelemhez való jog tiszteletben tartásáról, valamint a véleménynyilvánítás és a tájékoztatás szabadságának állítólagos megsértéséről kellett döntenie, a Törvényszék (15 bíróból álló) nagytanácsa gyorsított eljárásban, négy hónap és 19 nap alatt bírálta el.

Az állami támogatások terén nem kevesebb, mint 68 ügy érkezett (szemben a 2021. évi 46 és a 2020. évi 42 üggyel), amelyek közül 50-et természetes és jogi személyek nyújtottak be a Portugália által a madeirai vámszabad terület javára végrehajtott támogatási programról szóló bizottsági határozattal szemben.

Az e két területen bekövetkezett növekedéssel ellentétben az új keresetek számának csökkenése figyelhető meg a szellemi tulajdon (270 a 2021. évi 308-hoz és a 2020. évi 282-höz képest) és a közszolgálat (66 a 2021. évi 81-hez és a 2020. évi 120-hoz képest) területén.

Végül, bár a banki és pénzügyi területen benyújtott keresetek számának növekedése nem számottevő, meg kell jegyezni, hogy az e területen benyújtott keresetek száma évente néhánnyal nő. 2022-ben 49 új keresetet vettek nyilvántartásba, amelyek közül 37-et bankok és pénzügyi intézmények nyújtottak be az Egységes Szanálási Testülettel szemben, amely az Egységes Szanálási Alap kezeléséért, valamint az egységes szanálási mechanizmusban részt vevő tagállamokban székhellyel rendelkező bankok szanálásának előkészítéséért és végrehajtásáért felelős európai uniós ügynökség.

Annak hangsúlyozására pedig, hogy a személyes adatok védelméről szóló szabályozás igen aktuális tárgykör, felhívjuk a figyelmet a Meta Platforms Ireland által az Európai Adatvédelmi Testület határozata ellen 2022-ben benyújtott megsemmisítés iránti keresetre (T-682/22. sz. ügy). Ez az e Testület határozatai ellen benyújtott második kereset, miután az elsőt, a WhatsApp Ireland által 2021-ben benyújtott keresetet (T-709/21. sz. ügy) a Törvényszék 2022-ben mint elfogadhatatlant elutasította.

2022: bírák távozásának és hivatalba lépésének éve

858 befejezett üggyel a Törvényszék a 2021. évihez (951) képest kevesebb ügyet bírált el. Ez a 9,8%-os csökkenés nagyrészt a pillanatnyi körülmények hatása. A Törvényszék összetétele ugyanis jelentősen megváltozott, egyrészt új bírák év közbeni hivatalba lépése, másrészt pedig bíráknak a Törvényszék háromévenkénti részleges megújítása keretében történt távozása és érkezése miatt. Ezek a mozgások nyilvánvalóan hatással voltak az igazságszolgáltatási fórum és a Hivatal szervezetére és működésére, amihez érdemes magyarázatot fűzni.

Több bíró a 2022. év folyamán a háromévenkénti megújítási időszakon kívül lépett hivatalba, és így olyan bírák helyébe lépett, akiknek a Bíróságra történő 2021. októberi kinevezését követően üresedett meg a tisztsége (D. Gratsias [Görögország] bíróvá és A. M. Collins [Írország] főtanácsnokká történő kinevezése), valamint 2021-ben egy bíró (Berke B. bíró [Magyarország]) elhunyt. Így S. Kingston bíró (Írország) és I. Dimitrakopoulos bíró (Görögország) 2022. január 13-án, Tóth T. bíró (Magyarország) pedig 2022. július 6-án tett esküt.

Hivatalba lépett az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyv módosításáról szóló, 2015. december 16-i (EU, Euratom) 2015/2422 európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL 2015. L 341., 14. o.) alapján kinevezett két új bíró is, 2022 januárjában (D. Kukovec bíró [Szlovénia]) és 2022 júliusában (B. Ricziová bíró [Szlovákia]), ami azon reform befejezése óta, amelynek célja, hogy tagállamonként két bíró legyen hivatalban a Törvényszéken, első alkalommal teszi lehetővé a Törvényszék számára, hogy 54 bíróból álljon.

A Törvényszék 2022. szeptemberi részleges megújítása során három új bíró lépett hivatalba (E. Tichy-Fisslberger bíró [Ausztria], W. Valasidis bíró [Görögország] és S. Verschuur bíró [Hollandia]).

A Törvényszék 2022-ben tehát nyolc új bírót fogadott.

Ezenkívül a bírák – mint minden harmadik évben – közvetlenül a részleges megújítást követően megválasztották a Törvényszék elnökét, elnökhelyettesét és tanácselnökeit.

A Törvényszék összetételében bekövetkezett e változások számos belső szervezeti intézkedés elfogadását tették szükségessé. Ezen intézkedések közül meg kell említeni, hogy a Törvényszék úgy határozott, hogy a nyolc öt bíróból álló tanács mellett két hat bíróból álló tanácsot hoz létre, és megerősíti a tanácsok részleges szakosodását, fenntartva azt a szabályt, amely szerint egyrészt négy tanács foglalkozik a közszolgálati ügyekkel, hat tanács pedig a szellemi tulajdonnal kapcsolatos ügyekkel, másrészt a többi ügyet az összes tanács között osztják el. A három bíróból álló tanácsok száma 68-ra emelkedett, ehhez hozzáadódik tíz öt bíróból álló tanács, valamint a tizenöt bíróból álló nagytanács és másik végletként az egyesbírói formáció. Az 54 bíróból álló Törvényszék szervezetének igazgatása szigorúságot és pontosságot igényel.

Az egymást követő – januári, júliusi és szeptemberi – hivatalba lépéseket kísérő intézkedések végrehajtása minden egyes alkalommal a Törvényszék új határozatainak meghozatalát tette szükségessé (a nagytanács összetételéről, a tanácsok közötti ügyelosztás rendjéről, az akadályoztatott bírót helyettesítő bíró kijelölésének módjáról, a tanácsok megalakításáról és a bírák tanácsokba történő beosztásáról), amelyeket az Európai Unió Hivatalos Lapjában tettek közzé, és amelyek a Curia honlapon a Törvényszék „Eljárás” rovatában elérhetők.

A Hivatal fontos szerepet játszott az új bírák fogadásában, valamint az igazságszolgáltatási fórum munkaszervezési módjának kialakításában és végrehajtásában. E tekintetben fontos hangsúlyozni, hogy az új bírák hivatalba lépése és a bírák tanácsokba való új beosztása igazolja jelentős számú ügy kiosztását és újrakiosztását. A kiosztások és újrakiosztások végrehajtása és közlése, amely a Hivatal hatáskörébe tartozik, 938 ügyet érintett.

Néhány alapvető számadat

Megjegyzendő, hogy :

  • az ügyek 82%-át három bíróból álló tanácsok (2021-ben 84%, 2020-ban 75%), közel 12%-át pedig kibővített, öt bíróból álló tanácsok (2021-ben 9%, 2020-ban 15%) bírálták el;
  • a Törvényszék nagytanácsban eljárva egy ügyet fejezett be (RT France kontra Tanács);
  • a Törvényszék két ügyben hozott határozatot egyesbírói formációban (2021-ben három, 2020-ban pedig egy ügy);
  • az ügyek 57%-át ítélettel (60% 2021-ben és 55% 2020-ban), 43%-át pedig végzéssel (2021-ben 40% és 2020-ban45%) fejezték be, az összes keresettípust és az összes ügyet együttvéve;
  • az ítélettel befejezett ügyek 55%-ában tartottak tárgyalást (2021-ben 63%, 2020-ban 62%).

A tárgyalások száma eggyel tér el a 2021. évitől (241 tárgyalás, szemben a 2021. évi 240-nel és a 2020. évi 227-tel); a tárgyalt ügyek száma 303 (2021-ben 290, 2020-ban 335) (a tárgyalások száma és a tárgyalt ügyek száma közötti különbség oka az, hogy az egyesített ügyekben csak egy tárgyalást tartanak). Meg kell jegyezni, hogy a Google és Alphabet kontra Bizottság (Google AdSense for Search) ügyben (T-334/19. sz. ügy) 2022. május 2. és 4. között tartott tárgyalás – több más ügyhöz hasonlóan – indokolta, hogy a Hivatal összehangolt intézkedéseket fogadjon el a zökkenőmentes lebonyolítás érdekében.

Jelentősen csökkent a videokonferencia útján tartott tárgyalások aránya, amely abszolút értékben 2020-ról 2021-re csaknem megduplázódott (38-ról 72-re): a tárgyalások 4,6%-át (azaz 241-ből 11 tárgyalást) folytatták le ebben a rendszerben, míg 2020-ban ez az arány 30% volt (240-ből 72 tárgyalás). Ez a változás logikus. Emlékeztetni kell arra, hogy a videokonferencia 2020-tól lehetséges alkalmazását attól a feltételtől tették függővé, hogy a COVID19-világjárványhoz kapcsolódó egészségügyi válsághelyzet miatt a fél – akár a felperes vagy az alperes, akár a beavatkozó fél – ne tudjon Luxemburgba utazni, és hogy beleegyezzen e mód használatába. Technikai szempontból is feltételül szabták bizonyos követelmények betartását, amelyek célja annak biztosítása, hogy a vita a tisztességes eljárás elvének megfelelően folyjon, és amelyek abból állnak, hogy a tárgyalást megelőzően ellenőrizni kell a biztonságos csatlakozás minőségét és a szinkrontolmácsolással kapcsolatos problémák hiányát.

A világjárvány vége miatt azonban a 2022. évi helyzet már nem volt ugyanaz, mint a 2021. évi.

A jövőre nézve érdekes lesz figyelemmel kísérni a helyzet alakulását azt követően, hogy hatályba lép az eljárási szabályzatnak a Törvényszék által javasolt és az Európai Unió Tanácsa által elfogadott új rendelkezése. Az eljárási szabályzat új 107a. cikkében meghatározott, a videokonferencia alkalmazásáról szóló szabályok többek között meghatározzák ezen alkalmazás jogi feltételeit és az esetleges kérelmek elbírálására vonatkozó hatáskört, előírva ugyanakkor, hogy a technikai feltételeket a Törvényszék eljárási szabályzatának gyakorlati végrehajtási rendelkezései tartalmazzák.

Az intézmény fogyatékossággal élő személyek számára való hozzáférhetőségére vonatkozó politikájának konkretizálására törekedve hangsúlyozzuk, hogy az intézmény történetében első alkalommal teljesültek az ahhoz szükséges feltételek, hogy hallássérült személy részt vehessen a Törvényszék előtti tárgyaláson.

Az eljárások átlagos időtartama teljes elégedettségre ad okot. Az eljárások átlagos időtartama 16,2 hónap az ítélettel vagy végzéssel befejezett ügyek esetében (szemben a 2021. évi 17,3 hónappal és a 2020. évi 15,4 hónappal), és 20,4 hónap, ha csak az ítélettel befejezett ügyeket vesszük figyelembe, a szellemi tulajdonnal kapcsolatos eljárások átlagosan 13,4 hónapos időtartamától a nagy és összetett versenyjogi eljárások (ezek közé tartozik az Intel Corporation kontra Bizottság ügy [T-286/09 RENV], a Qualcomm kontra Bizottság [Qualcomm – Kizárólagosságot biztosító kifizetések] ügy [T-235/18], a Google és Alphabet kontra Bizottság [Google Android] ügy [T-604/18], valamint tizenhárom ügy, amelyek a légi áruszállítási szolgáltatások árainak több elemére vonatkozó megállapodásokra és összehangolt magatartásokra vonatkoznak) átlagosan 43,7 hónapos időtartamáig terjed.

Ami a végzéssel befejezett ügyeket illeti, a 8,9 hónapos átlagos eljárási időtartam a valaha mért legrövidebb.

Amint azt már említettük, 2022. december 31-én 1474 ügy maradt folyamatban a Törvényszék előtt (46-tal több, mint 2021. december 31-én, de 23-mal kevesebb, mint 2020 végén). Ezen ügyek 6,5%-a közszolgálati, illetve 20,3%-a szellemi tulajdonnal kapcsolatos ügy volt. A folyamatban maradt ügyek majdnem 27%-a tehát olyan területhez tartozott, ahol a Törvényszék úgy döntött, hogy szakosodott tanácsokat jelöl ki.

A fenti statisztikai adatok nem veszik figyelembe sem a Törvényszék elnöke (vagy akadályoztatása esetén az őt helyettesítő elnökhelyettes) hatáskörébe tartozó ideiglenes intézkedés iránti kérelmeket, sem pedig az ügyet elbíráló ítélkező testület hatáskörébe tartozó gyorsított eljárás iránti kérelmeket. Ez a bemutatás ezért nem lenne teljes, ha nem térne ki külön azokra a sürgősségi eljárásokra, amelyek esetében a Hivatalnak azonnali reagálóképességet kell tanúsítania mind a benyújtott dokumentumok feldolgozásában, mind az elnök vagy a Törvényszék által hozott határozatok végrehajtásában.

Az ideiglenes intézkedés iránti eljárás lehetővé teszi, hogy a Törvényszék elnökétől (vagy akadályoztatása esetén az elnökhelyettestől) kérjék valamely jogi aktus végrehajtásának felfüggesztését vagy a kérelmező érdekeinek védelmét szolgáló bármely más ideiglenes intézkedés elrendelését addig, amíg a Törvényszék a jogvita érdeméről nem határoz. Egyes ideiglenes intézkedés iránti kérelmekhez különösen sürgős határozathozatal iránti kérelmek társulnak.

Gyorsított eljárás az eljárás felperesének vagy alperesének kérelmére vagy hivatalból rendelhető el. Amennyiben gyorsított eljárásban való határozathozatalról születik döntés, különös eljárási szabályokat kell alkalmazni annak érdekében, hogy a Törvényszék gyorsan elbírálhassa a keresetet.

 

Az ideiglenes intézkedés iránti kérelmek száma 2022-ben 22%-kal csökkent 2021-hez képest (37 [ebből 9 a korlátozó intézkedések területén] 45-höz képest), ahogy a befejezett ideiglenes intézkedés iránti eljárások száma is (37 45-höz képest).

A gyorsított eljárás iránti kérelmek száma 20 volt (szemben a 2021. évi 38 és a 2020. évi 22 kérelemmel), amelyek közül 13 az Európai Unió által az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktussal összefüggésben elfogadott korlátozó intézkedések jogszerűségét vitató ügyekhez kapcsolódott. Ezek közül egyetlen kérelemnek adtak helyt, ami jogalap nélkül kifizetett összegek visszatéríttetésére vonatkozó bizottsági határozat megsemmisítése iránti kérelem keretében történt. A Törvényszék öt alkalommal élt az eljárási szabályzat 151. cikkében biztosított azon lehetőséggel, hogy hivatalból gyorsított eljárást rendeljen el (ideértve az RT France kontra Tanács ügyet is).

Betekintés a Törvényszék Hivatalának munkájába 

Végül külön ki kell emelni a Törvényszék Hivatalának a 2022. év során végzett igen feszített tempójú tevékenységét. Azon túlmenően, hogy a hivatalvezető és kabinetje részt vett az igazságszolgáltatási fórum igazgatásában, az eljárási szabályok módosításaiban, valamint a folyamatban lévő igazságszolgáltatási és intézményi projektekben, a 71 tisztviselőből és alkalmazottból álló e szervezeti egység valamennyi csoportja aktív részvételével támogatta az igazságszolgáltatási fórumot a céljai elérésében. A Hivatal így nagy mértékben részt vett az igazságszolgáltatási fórum által szorgalmazott és támogatott proaktív ügykezelésben.

Több küszöbérték túllépésére első alkalommal került sor:

  • a Hivatal által vezetett nyilvántartásba bejegyzett iratok száma meghaladta a 60 000-et (60 691, szemben a 2021. évi 56 827, a 2020. évi 51 399 irattal). A részletesebb elemzésből kitűnik, hogy az utolsó negyedév rendkívül sűrű volt, különösen az ítélkező testületek összetételének 2022. szeptemberi átalakításából eredő ügykiosztások és -újrakiosztások, valamint az ügycsoportokba tartozó ügyekben történő benyújtások és kézbesítések miatt (az utolsó negyedévben történt összes bejegyzés 14%-a az Egységes Szanálási Testületet érintő ügysorozathoz kapcsolódik);
  • az ügyvédek és meghatalmazottak által a Hivatalhoz benyújtott eljárási iratok száma meghaladta a 10 000-et (10 412, szemben a 2021. évi 9728 és a 2020. évi 9572 eljárási irattal);
  • a Hivatal által az eljárás során készített és a bírói kabinetekkel váltott elektronikus továbbítási űrlapok száma meghaladta a 14 600-at (14 631 űrlap, szemben a 2021. évi 14 314 űrlappal és a 2020. évi 12 636 űrlappal).

A Hivatal emellett 352 tanácsülésen (olyan ülések, amelyeken a bírák megvitatják az ügyeket és intézkedéseket fogadnak el azok előkészítése érdekében) (2021-ben 338, 2020-ban 325) és 241 tárgyaláson nyújtott szolgáltatásokat.

Végül a Hivatal ismét igen jól ki tudta használni az e-Curia alkalmazást, amelynek használatát 2018. december 1-jén tették – néhány kivételtől eltekintve – kötelezővé. Így 2022-ben az iratok 94%-át elektronikusan nyújtották be a Törvényszék Hivatalához, ami közel egymillió (979 676) oldalnyi dokumentumot jelentett. 2018 óta összesen 4 588 664 oldalnyi iratot nyújtottak be a Törvényszék Hivatalához, és a Hivatal ennyit dolgozott fel, ami képet ad az igazságszolgáltatási fórumhoz vizsgálatra benyújtott bizonyos iratanyagok méretéről.

Ezek az adatok nem tükrözik a 2022. év két fontos fejleményét. Az első a biztonsági intézkedések megerősítése volt, hogy biztosítsák az érzékeny adatok védelmét az igazságszolgáltatási fórumon és az intézményen belül. A második, amely a Törvényszék folyamatos modernizációs törekvését fejezi ki, a minősített elektronikus aláírásnak a Törvényszék ítéleteiben, végzéseiben és a tárgyalásokról készült jegyzőkönyvekben való alkalmazása. A Hivatal aktívan részt vett a belső eljárások kiigazításában, és igyekezett olyan rendszert kialakítani, amely megfelel az előírt jogi követelményeknek, és lehetővé teszi a tartós elektronikus archiválást.

Az Európai Unió Törvényszéke és Hivatala tehát ismét alkalmazkodott a körülményekhez annak érdekében, hogy a lehető legjobban megfeleljen a jogalanyok jogos elvárásainak. Az igazságszolgáltatási fórum eljárási szabályait továbbra is úgy alakították, hogy azok lehetővé tegyék az ügyek hatékony elbírálását, figyelembe véve a felmerülő követelményeket és az új realitásokat. Végül az előző években hozott intézkedések folyományaként tovább folytatódtak az igazságszolgáltatási eljárás teljes láncolatának digitalizálására irányuló erőfeszítések, az iratok e-Curia alkalmazáson keresztül történő benyújtásától az elektronikusan aláírt határozatok ugyanezen a módon történő kézbesítéséig, hozzájárulva ezzel az igazságszolgáltatás mint közszolgáltatás szükséges korszerűsítéséhez.

 


A korábbi évek igazságügyi statisztikái szintén megtekinthetők a Curia honlapon, a „Történet" rovatban.