Umetnost na Sodišču

Evropska identiteta izhaja iz izmenjav in vzajemnega bogatenja med različnimi nacionalnimi kulturami držav članic. Sodišče Evropske unije – mesto vsakodnevnega prepleta pravnih kultur – namenja poseben pomen umetnosti, ki je vitalna dediščina za evropsko kulturo.

Zahvaljujoč podpori držav članic hrani sodna institucija Unije zbirko umetniških del, ki predstavljajo evropsko multikulturno dediščino. Ta dela, ki so predmet donacije, zbirke ali izposoje, razkrivajo posamezne tradicije držav članic in v svoji raznolikosti prispevajo k ustvarjanju „evropskega duha“. Različne vrste del, ki izhajajo iz različnih obdobij, pogosto izpostavljajo ideje Evrope, pravičnosti, harmonije, sodelovanja in miru.

Prvim delom – tistim, ki jih je Francija leta 1969 posodila za okrasitev prve sodne dvorane Sodišča, in tistim, ki jih je Luksemburg naročil pri umetnikih, ki predstavljajo šest ustanovnih držav, za okrasitev Palače, katere otvoritev je bila leta 1973 – so se sčasoma pridružila še druga. Umetnostna dediščina, ki jo hrani Sodišče, se razvija hkrati s fazami evropskega povezovanja in zgodovine same institucije. 

Izjemna arhitekturna struktura zgradb Sodišča Evropske unije je privilegirano razstavno mesto za ta umetniška dela, ki prihajajo z vseh strani Evrope. Za tiste, ki delajo v instituciji, in za tiste, ki njene prostore obiščejo, možnost, da vizualno doživijo raznolikost teh del, priča o skladnem in raznolikem soobstoju različnih kultur držav članic.

Photos