Wizyty zdalne
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprowadza program wizyt zdalnych, aby ułatwić obywatelom Unii zapoznanie się z fundamentalną rolą pełnioną przez instytucję sądowniczą Unii. Na początek zdalne wizyty oferowane są wszystkim uczniom szkół średnich państw członkowskich. Program ma głównie na celu pomóc w:
Na czym polega wizyta?Program wizyty zdalnej trwa około 2,5 godziny. Na program składają się elementy interaktywne (prowadzona przez prawnika prezentacja na temat działalności sądowniczej i wirtualne zwiedzanie budynków instytucji z przewodnikiem, spotkanie z sędzią lub rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości) oraz projekcja dwóch filmów opracowanych specjalnie dla tego programu, po której jest czas na zadawanie pytań. Gospodarz wizyty wita uczestników i towarzyszy im przez cały czas. Uczestnicy mają możliwość interakcji z prelegentami. Wizyta odbywa się w języku uczestników, a filmy opatrzone są napisami. Trybunał towarzyszy grupom przygotowującym się do wizyty, udostępniając materiały dydaktyczne. Organizowane są również spotkania przygotowawcze z nauczycielami lub opiekunami klas. Kiedy odbywają się wizyty?Wizyty odbywają się zgodnie z ustalonym kalendarzem (zob. poniżej) i są rozplanowane według języków grup docelowych (tak by roczny program obejmował wszystkie 24 języki UE).
Jak wziąć udział?Na wizyty obowiązują zapisy, których dokonują nauczyciele lub opiekunowie klasy. Liczba uczestniczących grup jest ograniczona w celu zapewnienia optymalnej jakości wizyty. W jednej wizycie może brać udział po kilka klas z różnych placówek jednocześnie. Przy zapisach obowiązuje kolejność zgłoszeń. Opiekunowie klas zainteresowani zorganizowaniem zdalnej wizyty dla klasy mogą zgłosić się do służby ds. wizyt, wypełniając formularz zgłoszenia. |