A Rocca torony

Giustina Roccát a történelem első női ügyvédjeként tartják számon. Neve egy olyan jogvita keretében 1500. április 8‑án hozott választottbírósági ítélet kapcsán vésődött be a történelembe, amelynek eldöntésével őt bízták meg. Trani velencei kormányzójának udvarában G. Rocca nem az akkori gyakorlatnak megfelelően latinul, hanem a helyi nyelven hozta meg ítéletét, hogy az az ítélethirdetésre összesereglett közönség számára is érthető legyen. Ezt követően felhívta a vesztes felet arra, hogy fizesse meg számára a szokásos munkadíjat, ezzel jelezve – egy olyan időszakban, amikor a nőknek nem volt hozzáférésük sem az oktatáshoz, sem a joggyakorlathoz –, hogy az ilyen előjogokkal rendelkező férfiakkal egyenlő bánásmódban kíván részesülni.

Az Európai Unió Bírósága azáltal, hogy legmagasabb tornyát Giustina Roccáról nevezte el, a jog és az igazságszolgáltatás mindenki számára való hozzáférhetősége melletti elhivatottságára emlékeztet, és saját ítélkezési gyakorlatára visszautalva újfent megerősíti az esélyegyenlőség iránti elkötelezettségét.

A 29 emeletes és 118 méter magas Rocca‑torony Luxemburg legmagasabb épülete. Noha egyetlen épületet alkot, a Rocca‑torony kívülről két egymás mellé helyezett torony benyomását kelti.

Mivel e torony a kialakítandó épületegyüttes utolsó eleme, tervezői meg akarták törni a Comenius‑ és a Montesquieu‑torony által megkezdett folytonosságot azzal, hogy a tornyot ferdén helyezték el, ezáltal lezárva az építészeti együttest. A két homlokzat közül csak az egyik azonos a Comenius‑ és a Montesquieu‑torony szerkezetével és méreteivel, míg a másik homlokzat fekete színű és kissé magasabb. A Rocca‑torony így illeszkedik a környezetébe, építészeti párbeszédet teremtve a Főépülettel, valamint a Comenius‑ és a Montesquieu‑toronnyal. A többi épülettel való kapcsolatot a Galéria meghosszabbítása, valamint a Galériát és a Főépületet egymással összekötő lépcsőre emlékeztető nagy lépcső biztosítja.

A Rocca‑torony a legmodernebb energiatanúsítvány szerinti passzív épületnek felel meg, a referenciaépülethez képest 55%‑kal alacsonyabb hőszükséglettel, valamint 45%‑kal alacsonyabb primerenergia‑fogyasztással és szén‑dioxid‑kibocsátással rendelkezik.

A Rocca‑torony 2019. szeptemberi átadása lehetővé tette, hogy a Bíróság valamennyi szervezeti egysége egyetlen épületegyüttesbe kerüljön, amely az egész személyzetnek és a Bíróság tagjainak egyaránt helyet biztosít.