10-ies valstybių narystės Europos Sąjungoje 20-metis: naujas konstitucinis momentas Europai

2004 m. gegužės 1 d. į Europos Sąjungą įstojo dešimt naujų valstybių narių: Čekijos Respublika, Estija, Kipras, Latvija, Lietuva, Vengrija, Malta, Lenkija, Slovakija ir Slovėnija. Tai buvo didžiausia pagal gyventojų ir šalių skaičių plėtra. Ji praturtino bendrą Sąjungos teisinę erdvę įvairia skirtingų šalių istorija, teisine kultūra ir tradicijomis. Žvelgiant į integracijos laipsnį, kurį Sąjunga pasiekė 2004 m., ir į dešimties naujųjų valstybių narių įvairovę, neįmanoma pervertinti šio momento svarbos. Galima pagrįstai teigti, kad pati 2004 m. plėtra buvo konstitucinis momentas – paradigminis pokytis, suvienijęs Rytų ir Vakarų Europą bendram konstituciniam projektui. Savo vertybes ir principus Europos Sąjunga propagavo tose Europos vietose, kurių istorija itin kompleksiška. Dešimt naujųjų valstybių narių įstojo į Sąjungą vedamos didelio ryžto ir kupinos laisvės, teisingumo ir gerovės vilties, bet tam jų siekiui teko susidurti su dideliais iššūkiais.

Siekiant paminėti šią svarbią sukaktį, 2024 m. gegužės 3 d., penktadienį, 9.00–18.00 val. Teisingumo Teisme vyks konferencija „10‑ies valstybių narystės Europos Sąjungoje 20‑metis: naujas konstitucinis momentas Europai“.

Šioje 2004 m. plėtros 20‑mečio minėjimui skirtoje konferencijoje bus aptarta, kaip plėtra prisidėjo prie ES integracijos projekto plėtojimo. Ar ji lėmė didesnį Sąjungos teisės konsolidavimą ir išsamesnį kai kurių Sąjungos kompetencijai priklausančių sričių reguliavimą? O gal, priešingai, sukūrė naujų kliūčių Sąjungos teisės taikymui? Praėjus 20‑čiai metų, kokias pamokas išmokome plėtodami ir stiprindami Europos integracijos projektą? Ar didžiausios plėtros sėkmė ir iššūkiai sustiprino Europos piliečių Sąjungą?

Šioje konferencijoje bus galima dalyvauti tik su kvietimais. Tačiau bus galimybė stebėti tiesioginę renginio transliaciją šioje svetainėje.

Daugiau informacijos:

20 years logo colours LT