CURIA
rss
Sten Frimodt Nielsen
Sten Frimodt Nielsen

Born 1963; graduated in law from Copenhagen University (1988); civil servant in the Ministry of Foreign Affairs (1988-91); tutor in international and European law at Copenhagen University (1988-91); Embassy Secretary at the Permanent Mission of Denmark to the United Nations in New York (1991-94); civil servant in the Legal Service of the Ministry of Foreign Affairs (1994-95); external lecturer at Copenhagen University (1995); Adviser, then Senior Adviser, in the Prime Minister's Office (1995-98); Minister Counsellor at the Permanent Representation of Denmark to the European Union (1998-2001); Special Adviser for legal issues in the Prime Minister's Office (2001-02); Head of Department and Legal Counsel in the Prime Minister's Office (March 2002 to July 2004); Assistant Secretary of State and Legal Counsel in the Prime Minister's Office (August 2004 to August 2007); Judge at the General Court since 17 September 2007.

.