Juraj Schwarcz
Juraj Schwarcz

Född 1952; juris doktor (Comenius-universitetet i Bratislava, 1979); juridisk företagsrådgivare (1975-1990), justitiesekreterare med ansvar för handelsregistret vid distriktsdomstolen i Košice (1991), domare vid distriktsdomstolen i Košice (januari-oktober 1992), domare och avdelningsordförande vid den regionala domstolen i Košice (november 1992-2009), tillförordnad domare i Republiken Slovakiens högsta domstol, avdelningen för handelsrätt (oktober 2004-september 2005), ordförande för kollegiet för handelsrätt vid den regionala domstolen i Košice (oktober 2005-september 2009), extern ledamot av fakulteten för handelsrätt och kommersiell rätt vid P.J. Šafárik-universitetet i Košice (1997-2009), extern ledamot av lärarkåren vid Justičná akadémia (Rättsakademin) (2005-2009), domare vid tribunalen sedan den 7 oktober 2009.