Language of document :

23. juulil 2021 esitatud hagi – Thomas ja Julien versus nõukogu

(kohtuasi T-442/21)

Kohtumenetluse keel: prantsuse

Pooled

Hagejad: Rhiannon Thomas (London, Ühendkuningriik), Michaël Julien (Weybridge, Ühendkuningriik) (esindaja: advokaat J. Fouchet)

Kostja: Euroopa Liidu Nõukogu

Nõuded

Hageja palub Üldkohtul:

tühistada kaubandusleping, mille Euroopa Liidu Nõukogu ja Ühendkuningriigi valitsus allkirjastasid 30. detsembril 2020, ning Euroopa Liidu Nõukogu 29. aprilli 2021. aasta otsus 2021/689 selle lepingu sõlmimise kohta, osas, milles nendes kiidetakse heaks artikkel COMPROV.16, ja osas, milles nendes ei säilitata liikumisvabadust Ühendkuningriigi kodanikele, kellel on tihedaid perekondlikke ja varalisi suhteid Euroopa Liidu territooriumil, vastavalt artiklile VSTV 1;

mõista Euroopa Liidult välja kõik kohtukulud, sealhulgas advokaaditasud 5000 eurot.

Väited ja peamised argumendid

Hagi põhjenduseks esitab hageja kaks väidet.

Esimene väide, et ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga (edaspidi „leping“) on rikutud õigusriigi põhimõtet. Hagejad väidavad sellega seoses, et lepingu artikkel COMPROV.16 välistab peaaegu kõigi sätete osas võimaluse neid vaidlustada kohtus, eelkõige liidu kohtus.

Teine väide, et on rikutud selliste isikute põhiõigusi, kellel on Euroopa Liidus tihedaid perekondlikke ja varalisi suhteid. See väide jaguneb kolmeks osaks.

Esimene väiteosa, mille kohaselt on rikutud hagejate õigust õiguskindlusele, sest stabiilne olukord, mida nad on saanud rahulikult ja vabalt aastakümneid nautida, on asendunud ebastabiilse olukorraga.

Teine väiteosa, mille kohaselt on rikutud võrdsuspõhimõtet, sest lepingus on võrdsustatud väga erinevad olukorrad, mis viib diskrimineerimisele kodakondsuse alusel.

Kolmas väiteosa, mille kohaselt on rikutud proportsionaalsuse põhimõtet, sest lepingus on eiratud seda, millised tagajärjed on pikaajalise viisa kohustusel hagejate olukorrale, eelkõige nende era- ja perekonnaelule.

____________