Language of document : ECLI:EU:T:2011:702

РЕШЕНИЕ НА ОБЩИЯ СЪД (състав по жалбите)

30 ноември 2011 година


Дело T‑51/08 P


Европейска комисия

срещу

Daniel Dittert

„Обжалване — Публична служба — Длъжностни лица — Повишаване — Процедура за повишаване за 2005 г. — Точки за предимство — Непредоставяне поради техническа грешка — Комитет по повишаване A* — Предоставяне на по-малък брой допълнителни точки за предимство от съдържащия се в предложението на горестоящия орган — Невключване в списъка на повишените длъжностни лица“

Предмет:      Жалба за отмяна на Решение на Съда на публичната служба на Европейския съюз (втори състав) от 22 ноември 2007 г. по дело Dittert/Комисия (F‑109/06, Сборник СПС, стр. I‑A‑1‑383 и II‑A‑1‑2131)

Решение:      Отхвърля жалбата. Европейската комисия понася направените от нея съдебни разноски, както и тези на г‑н Daniel Dittert.


Резюме


1.      Длъжностни лица — Жалба — Увреждащ акт — Система за повишаване, въведена от Комисията — Непредоставяне на точки за предимство — Акт, подлежащ на обжалване — Условие

(членове 45, 90 и 91 от Правилника за длъжностните лица)

2.      Длъжностни лица — Повишаване — Съпоставяне на заслугите

(член 38, буква е) и член 45 от Правилника за длъжностните лица)

3.      Длъжностни лица — Повишаване — Съпоставяне на заслугите

(член 45 от Правилника за длъжностните лица)

4.      Длъжностни лица — Повишаване — Съпоставяне на заслугите

(член 45 от Правилника за длъжностните лица)

5.      Длъжностни лица — Повишаване — Съпоставяне на заслугите

(член 45 от Правилника за длъжностните лица)

1.      В рамките на системата за повишаване, въведена от Комисията, решение за непредоставяне на точки за предимство в резултат на пропуск, а не на съзнателен избор, основан на преценка на заслугите на засегнатото длъжностно лице, представлява процесуално нарушение, ако без тази нередовност в развитието на производството решението за непредоставяне би могло да има различно съдържание.

(вж. точки 59 и 60)

2.      От член 38, буква е) от Правилника следва, че командированите длъжностни лица запазват длъжността си, правата си на развитие и правото си на повишаване. От това следва, че тези длъжностни лица, които продължават кариерата си в рамките на първоначалната си генерална дирекция, при повишаване не трябва да бъдат третирани по различен начин от останалите и трябва да се ползват от същите възможности като колегите си, назначени в същата генерална дирекция.

В това отношение институциите не могат валидно да се позоват на твърдение за наличие на трудност при сравняването на съответните заслуги на командированите длъжностни лица и на некомандированите длъжностни лица, след като отношенията във връзка с напредъка в кариерата на командированите длъжностни лица са установени от първоначалната им генерална дирекция, а не от техния горестоящ в приемащата институция. Сравнението между заслугите на командированите длъжностни лица с тези на некомандированите длъжностни лица остава възможно и дори абсолютно необходимо за осигуряване на равното третиране на всички длъжностни лица.

(вж. точки 62, 66 и 67)

3.      Няма пречка процесуално нарушение, допуснато в хода на процедурата по предоставяне на точки за предимство в рамките на дадена генерална дирекция на Комисията, да бъде поправено от органа по назначаването в последващ стадий на процедурата за повишаване. Освен това все пак е необходимо тази поправка да бъде замислена и да се извърши при спазване на общите характеристики на системата за повишаване, въведена от вътрешните правила на Комисията.

В това отношение в рамките на тази система всяко длъжностно лице, командировано или не, е в правото си да получи две последователни оценки на заслугите си, всяка от които може сама по себе си да увеличи неговите шансове да бъде повишен: сравнителна оценка в рамките на неговата генерална дирекция, извършена от генералния директор, залогът при която е евентуалното предоставяне на точки за предимство, след това разширена сравнителна оценка за всички генерални дирекции, извършена от комитета по повишаване и органа по назначаването, залогът при която е евентуалното предоставяне на допълнителни точки за предимство. Следователно първата функция на тази разширена оценка за всички генерални дирекции е не да замести оценката, която извършват различните генерални дирекции, а да я допълни чрез предоставянето, в случай на необходимост, на допълнителни точки за предимство.

Освен това в система за повишаване, основана на количествена оценка на заслугите, характеризираща се с ежегодно предоставяне на точки за заслуги и на допълнителни точки за предимство, възможността за коригираща намеса от органа по назначаването поначало не може да отстрани процесуалното нарушение, допуснато по отношение на длъжностно лице при сравнителната оценка на неговите заслуги на равнището на генералната дирекция, освен ако тя осигури на заинтересования третиране, което да е също толкова благоприятно, колкото би било при липсата на посоченото нарушение. Този принцип не е спазен в случая, в който органът по назначаването не се счита по никакъв начин свързан с формалните гаранции, предоставени от съответния генерален директор, що се отнася до това какви биха били намеренията му по отношение на посоченото длъжностно лице при липсата на допусната нередовност, дори действието на генералния директор да е имало за единствена цел да поправи процесуално нарушение, което може да компрометира валидността на решението, определящо общия брой точки, в съответствие с принципа на добрата администрация и на задължението за полагане на грижи, което носи администрацията.

(вж. точки 70—73 и 75)

Позоваване на:

Първоинстанционен съд — 6 юни 2007 г., Parlante/Комисия, T‑432/04, Сборник СПС, стр. I-A-2‑133 и II-A-2‑921, точки 59, 64 и 68

4.      Процедурата за повишаване, въведена от Комисията, предвижда участието на генералните директори в процедурата за повишаване, посредством предоставянето на точки за предимство от генералния им директор. Поради това е нормално даден генерален директор, който е бил затруднен поради техническа грешка, независеща от неговата воля, да се произнесе по досието на един от неговите подчинени, да предаде на компетентния комитет по повишаване и на органа по назначаването информацията относно сравнителната оценка на заслугите на заинтересования в рамките на неговата генерална дирекция. Макар в никакъв случай да не поставя това длъжностно лице в по-благоприятно положение, отколкото другите длъжностни лица, назначени в същата генерална дирекция, такова поведение противоречи не само на принципа на добрата администрация или на задължението за полагане на грижи, но и на принципа на равно третиране.

(вж. точка 81)

5.      Въведената от Комисията система на повишаване е основана на количествена оценка на заслугите, характеризираща се с ежегодно предоставяне на точки за заслуги и на допълнителни точки за предимство, така че да направи възможно по-обективно и по-лесно сравнение от преди. В такава система броят натрупани точки от длъжностните лица, които могат да бъдат повишени, е определящ за тяхното повишаване, в смисъл че тези от тях, които преминават прага за повишение, по принцип ще бъдат ipso facto повишени.

(вж. точка 93)

Позоваване на:

Първоинстанционен съд — Parlante/Комисия, посочено по-горе, точка 59