Language of document :

Žaloba podaná dne 22. prosince 2021 – Evropská komise v. Maďarsko

(Věc C-823/21)

Jednací jazyk: maďarština

Účastníci řízení

Žalobkyně: Evropská komise (zástupci: A. Azéma, L. Grønfeldt, A. Tokár a J. Tomkin, zmocněnci)

Žalované: Maďarsko

Návrhová žádání žalobkyně

Určit, že Maďarsko nesplnilo povinnosti, které pro něj vyplývají ve smyslu článku 6 směrnice 2013/321 , vykládaného ve spojení s článkem 18 Listiny, když ve vztahu ke státním příslušníkům třetích zemí na maďarském území, včetně jeho hranic, podmínilo možnost přístupu k řízení pro přiznání statusu mezinárodní ochrany a podání žádosti o mezinárodní ochranu splněním požadavku podstoupení předchozího řízení před diplomatickým zastoupením Maďarska ve třetí zemi;

uložit Maďarsku náhradu nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

V souladu s úpravou azylového práva v Maďarsku prostřednictvím zákona LVIII z roku 2020, který byl přijat provizorně, avšak jeho platnost byla posléze opakovaně prodloužena, všechny osoby, s minimem výjimek, které chtějí v maďarsku podat žádost o azyl, musí předtím zaslat žádost dopisem ambasádě Maďarska v Bělehradu či Kyjevě, a pouze v případě kladné odpovědi na žádost dopisem a po vydání povolení ke vstupu je možné získat přístup k řízení o mezinárodní ochraně.

Komise má za to, že toto nové azylové řízení je neslučitelné s článkem 6 směrnice 2013/32 o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany, vykládaného ve spojení s článkem 18 Listiny.

Právo týkající se „přístupu k řízení“, zaručené článkem 6 uvedené směrnice, totiž především implikuje, že státní příslušníci třetích zemí, kteří se nacházejí na území členského státu, včetně jeho hranic, mohou požádat o mezinárodní ochranu.

Z použitelných ustanovení zákona LVIII z roku 2020 však vyplývá, že pokud státní příslušníci třetích zemí, kteří se nacházejí na maďarském území, včetně jeho hranic, projeví vůli získat mezinárodní ochranu, maďarské orgány tuto žádost nepovažují za žádost o mezinárodní ochranu ve smyslu směrnice 2013/32. Žádost nebude přijata a dotčené osobě nebudou uznána práva příslušející žadateli. Místo toho musí dotčená osoba za účelem podání žádosti opustit maďarské území, vrátit se do třetí země a podstoupit předběžné řízení na ambasádě Maďarska v této třetí zemi.

____________

1 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/32/EU ze dne 26. června 2013 o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany (Úř. věst. 2013, L 180, s. 60).