Language of document :

Иск, предявен на 27 март 2014 г. — Hüpeden/Съвет и Комисия

(Дело T-206/14)

Език на производството: немски

Страни

Ищец: Hüpeden & Co. (GmbH & Co.) KG (Хамбург, Германия) (представител: Rechtsanwalt K. Landry)

Ответници: Съвет на Европейския съюз и Европейска комисия

Искания на ищеца

Ищецът иска от Общия съд:

да осъди ответниците да му заплатят обезщетение за вреди в размер на 118 762,57 заедно с лихва от 8 % годишно, която да започне да тече от обявяването на решението, съответно да установи, че е налице право да се търси обезщетение за вреди от ответниците,

да осъди ответниците да заплатят съдебните разноски.

Правни основания и основни доводи

Ищецът иска да получи обезщетение за вреди, причинени с приемането на Регламент (ЕО) № 1355/20081 , обявен за невалиден с Решение на Съда от 22 март 2012 г. по дело GLS (C-338/10).

Ищецът посочва, че неправилно наложеното на основание на този регламент антидъмпингово мито действително е било възстановено от националните митнически органи. За него обаче възникнала икономическа вреда, тъй като поради загубата на ликвидност бил принуден да прибегне до допълнителни банкови кредити, върху които била начислена пазарна лихва, както и до краткосрочни кредити с фиксирана лихва. Ето защо той иска да му се възстанови разликата между платената от него лихва по банковите кредити и по-ниската лихва, която е щял да плати, ако не е било наложено антидъмпингово мито. В това отношение ищецът твърди, че с противоправното приемане на Регламент № 1355/2008 ответниците са нарушили задължението си да положат дължимата грижа и принципа на добра администрация в достатъчна степен, че да му причинят вреди, които не могат да бъдат поправени по друг начин, тъй като съгласно действащите национални разпоредби за вносните митни сборове начисляването от момента на плащането на лихва върху разликата в сумите не било предвидено в полза на длъжниците за заплащане на митни сборове.

____________

1 Регламент (ЕО) № 1355/2008 на Съвета от 18 декември 2008 година за налагане на окончателно антидъмпингово мито и окончателно събиране на временното мито, наложено върху вноса на някои приготвени или консервирани цитрусови плодове (по-специално мандарини и т. н.) с произход от Китайската народна република (ОВ, L 350, стр. 35).