Language of document :

Жалба, подадена на 28 септември 2023 г. — Германия/ACER

(Дело T-612/23)

Език на производството: немски

Страни

Жалбоподател: Bundesrepublik Deutschland (представители: J. Möller и R. Kanitz, както и R. Bierwagen, адвокат)

Ответник: Агенция за сътрудничество между енергийните регулаторни органи (ACER)

Искания

Жалбоподателят моли Общия съд:

да отмени решение A-003–2019 R, постановено на 7 юли 2023 г. от Апелативния съвет на Агенцията, доколкото с него се потвърждават член 5, параграфи 8 и 9 от приложение I и член 5, параграфи 8 и 9 от приложение II към Решение № 02/2019 на ответника;

при условията на евентуалност, ако Общият съд приеме, че разпоредбите на приложения I и II, за чиято отмяна се иска по точка 1, са неразривно свързани с останалите разпоредби от съответния член или от съответното приложение, част от които са те, или са неразривно свързани с цялото Решение № 02/2019 на ответника от 21 февруари 2019 г., изменено с решението на Апелативния съвет, да отмени съответните членове или приложения, или цялото решение;

при условията на евентуалност спрямо предходното, ако Общият съд приеме, че разпоредбите на приложения I и II, чиято отмяна се иска по точка 2, са неразривно свързани с останалите разпоредби от съответния член или от съответното приложение, част от които са те, или са неразривно свързани с цялото Решение № 02/2019 на ответника от 21 февруари 2019 г., изменено с решението на Апелативния съвет, да отмени съответните членове или приложения от решението или цялото решение, и

да осъди ответника да заплати съдебните разноски.

Основания и основни доводи

В подкрепа на жалбата си, жалбоподателят излага следните пет основания:

Първото основание е изведено от нарушение на членове 14—16 от Регламента относно вътрешния пазар на електроенергия1

Въвеждането на допълнителен анализ на ефективността за отчитане на критичните елементи на мрежата при изчисляването на капацитета за трансграничен обмен нарушава членове 14—16 от Регламента относно вътрешния пазар на електроенергия — на първо място, тъй като координираният изчислител на преносна способност, а не агенцията, трябва да определи кои са критичните елементи на мрежата. Това следва от тълкуването на тези разпоредби както с оглед на техния текст, история и структура, така и с оглед на съображения от Регламента относно вътрешния пазар на електроенергия. Законодателят на Съюза е избрал минималната стойност от 70 %, а не критерия за ефективност. Освен това на практика е невъзможно критерият за ефективност да бъде изпълнен и така да се избегне минимален капацитет от 70 %. В допълнение са заобиколени изискванията за ново определяне на пазарните зони, тъй като държавата членка фактически е задължена да предложи нова конфигурация на своята пазарна зона, в случай че повече не е в състояние да вземе предвид вътрешните елементи на мрежата при изчисляването на капацитета.

Въвеждането на „коефициент на влияние“ (Power Transfer Distribution Factor, наричан по-нататък „коефициент PTDF“) от 10 % или повече съгласно член 5, параграф 8, буква б) от приложения I и II към решението също противоречи на член 16, параграфи 4 и 8 от Регламента относно вътрешния пазар на електроенергия. След като самата агенция признава в решението, че след прилагането на метода за изчисляване на капацитета през 2020 г. елементите от мрежата с коефициент от повече от 5 % вече се считат за критични, от средата на 2022 г. нататък е произволно да се изисква коефициент PDTF от 10 %.

Второто основание е изведено от обстоятелството, че Регламент (ЕС) 2015/12221 противоречи на критерия за ефективност

Критерият за ефективност по член 5, параграф 8, буква в) от приложения I и II към решението, противоречи на: процедурата за преразглеждане на парните зони съгласно член 32 и следващи от Регламент (ЕС) 2015/1222, на правото на системните оператори да определят индивидуално, в съответствие с член 25, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2015/1222, наличните коригиращи действия, които трябва да се вземат предвид при изчисляването на капацитета, и на правилото по член 29, параграф 3, буква б) от Регламент (ЕС) 2015/1222 относно (не) отчитане на мрежови елементи.

Третото основание е изведено от нарушение на Насоки относно експлоатацията на системата за пренос на електроенергия

Предвиденото в член 21, параграф 2, буква а) от Насоките задължение на мрежовите оператори — с оглед на управлението на преносната мрежа и избора на коригиращи действия да предприемат най-ефикасните и икономически ефективни коригиращи действия — се заобикаля с член 5, параграф 8, буква б) от приложения I и II към решението.

Четвъртото основание е изведено от нарушение на принципа за пропорционалност

Предвиденият в член 5, параграф 8, букви б) и в) от приложения I и II към решението критерий за ефективност и коефициентът PTDF нарушават принципа на пропорционалност, тъй като застрашават безопасността на системата в същинския регион като липсва разходна ефективност. Премахването на почти всички критични елементи на мрежата от изчислението на капацитета води до допълнителни рискове за сигурността на системата и увеличава разходите.

Петото основание е изведено от формална незаконосъобразност на решението

Ответникът не е компетентен да установява критичните елементи на мрежата посредством критерия за ефективност и да предвиди ранното отчитане на коригиращите мерки.

С решението се нарушават членове 2 и 4 от Регламент № 1 на Съвета1 , тъй като е публикувано и нотифицирано само на английски език.

____________

1 Регламент (ЕС) 2019/943 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година относно вътрешния пазар на електроенергия (преработен текст) (ОВ L 158, 2019 г., стр. 54).

1 Регламент (ЕС) 2015/1222 на Комисията от 24 юли 2015 година за установяване на насоки относно разпределянето на преносната способност и управлението на претоварването (ОВ L 197, 2015 г., стр. 24).

1 Регламент № 1 от 15 април 1958 г. за определяне на езиковия режим на Европейската икономическа общност (ОВ 17, 1958 г., стр. 385; Специално издание на български език, 2007 г., глава 1, том 1, стр. 3).