Language of document : ECLI:EU:T:2008:309

SODBA SODIŠČA PRVE STOPNJE (pritožbeni senat)

z dne 4. septembra 2008

Zadeva T-413/06 P

Claudia Gualtieri

proti

Komisiji Evropskih skupnosti

„Pritožba – Napoteni nacionalni strokovnjak – Sklep o odstopu zadeve – Izpodbojna odločba – Nedopustnost“

Predmet: Pritožba zoper sklep Sodišča za uslužbence Evropske unije (prvi senat) z dne 9. oktobra 2006 v zadevi Gualtieri proti Komisiji (F‑53/06, ZOdl. JU, str. I‑A‑1‑107 in II‑A‑1‑399), s katero pritožnica predlaga razveljavitev tega sklepa.

Odločitev: Pritožba se zavrže. Claudia Gualtieri nosi svoje stroške in stroške, ki jih je v tem postopku priglasila Komisija.

Povzetek

Pritožba – Predmet – Razveljavitev sklepa Sodišča za uslužbence, s katerim je zavrnilo pristojnost v korist Sodišča oziroma Sodišča prve stopnje – Nedopustnost

(Statut Sodišča, Priloga I, člena 8(2) in 9, prvi in drugi odstavek)

Sklep, s katerim Sodišče za uslužbence, ki meni, da ni pristojno, odstopi tožbo Sodišču oziroma Sodišču prve stopnje v skladu s postopkom iz člena 8(2) Priloge I k Statutu Sodišča, ni akt, zoper katerega bi bilo mogoče vložiti pritožbo, saj navedeni sklep ne izpolnjuje pogojev iz člena 9, prvi in drugi odstavek, Priloge I k Statutu Sodišča, po katerem lahko katera koli stranka, ki v celoti ali delno ni uspela s svojimi predlogi, vloži pritožbo zoper končne odločbe Sodišča za uslužbence, delne odločbe o vsebinskih vprašanjih ali odločbe o procesnih vprašanjih glede nepristojnosti ali nedopustnosti. Poleg tega tak odstop ne more vplivati na sodno varstvo strank pred sodiščem Skupnosti, ki bo v vsakem primeru odločilo o vseh vprašanjih, postavljenih v tožbi. Nadaljevanje postopka po izjavi o nepristojnosti namreč ni prepuščeno pobudi strank, ki bi po potrebi vložile pritožbo, ampak je v členu 8(2) predviden odstop zadeve sodišču Skupnosti, ki se šteje za pristojno. Nato mora sodišče, ki mu je bila tožba odstopljena, presoditi svojo pristojnost, in, če je to potrebno, tudi sámo po postopku, posebej predvidenem za ta namen, odstopiti zadevo sodišču na prvi stopnji, ki tedaj ne more zavrniti svoje pristojnosti. Ta posebni mehanizem omogoča reševanje vprašanj glede razdelitve pristojnosti med sodišči, ki sestavljajo institucijo Sodišča, saj so ta vprašanja lahko po potrebi tudi predmet kontradiktorne razprave med strankami pred Sodiščem prve stopnje, ki odloča po odstopu zadeve.

(Glej točke od 22 do 25 in 27.)