Language of document :

Skarga wniesiona w dniu 16 grudnia 2013 r. – K Chimica przeciwko ECHA

(Sprawa T-675/13)

Język postępowania: włoski

Strony

Strona skarżąca: K Chimica Srl (Mirano (VE), Włochy) (przedstawiciele: R. Buizza i M. Rota, adwokaci)

Strona pozwana: Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA)

Żądania strony skarżącej

Skarżąca wnosi do Sądu o:

stwierdzenie nieważności decyzji ECHA nr (2013) 3665 z dnia 15 października 2013 r. oraz uznanie K Chimica za MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwo);

zastosowanie obniżonej opłaty przewidzianej dla MŚP;

stwierdzenie nieważności faktury nr 10029302 w kwocie 9300 EUR żądanej tytułem różnicy należnej w ramach pełnej stawki opłaty zastosowanej wobec K Chimica;

stwierdzenie nieważności sankcji administracyjnej nałożonej przez ECHA w wysokości 19 900 EUR zgodnie z fakturą nr 10043954.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie swojej skargi skarżąca podnosi dwa zarzuty.

Zarzut pierwszy oparty na wykładni zaleceń Komisji 2003/361/WE dotyczących definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Skarżąca podnosi w tym względzie, że do celów zaklasyfikowania do kategorii MŚP należy zbadać, czy dane przedsiębiorstwo jest niezależnym przedsiębiorstwem czy też należy do grupy przedsiębiorstw. W zależności od roli odgrywanej przez dane przedsiębiorstwo konieczne jest uwzględnienie danych finansowych odnoszących się do przedsiębiorstw grupy, a w szczególności tych dotyczących przedsiębiorstw „partnerskich” oraz przedsiębiorstw „powiązanych”.

W tym zakresie skarżąca podnosi, że zgodnie z podstawową zasadą dokonania oceny rozmiaru danego przedsiębiorstwa, do danych dotyczących tego przedsiębiorstwa należy dodać:

Dane każdego przedsiębiorstwa partnerskiego względem danego przedsiębiorstwa znajdującego się bezpośrednio na wyższym lub niższym szczeblu rynku w stosunku do tego ostatniego przedsiębiorstwa w stopniu odpowiadającym udziałowi w kapitale lub posiadanemu procentowi prawa głosu. Do danych odnoszących się do przedsiębiorstw partnerskich względem danego przedsiębiorstwa obliczonych w ten sposób należy dodać 100% danych odnoszących się do każdego przedsiębiorstwa „powiązanego” z takimi przedsiębiorstwami „partnerskimi”,100% danych dotyczących każdego przedsiębiorstwa bezpośrednio lub pośrednio „powiązanego” z danym przedsiębiorstwem. Do 100% danych odnoszących się do przedsiębiorstw powiązanych z danym przedsiębiorstwem należy dodać w stopniu odpowiadającym udziałowi w kapitale lub posiadanemu procentowi prawa głosu, dane wszystkich przedsiębiorstw partnerskich względem przedsiębiorstw powiązanych z danym przedsiębiorstwem znajdujących się bezpośrednio na wyższym lub niższym szczeblu rynku w stosunku do tych ostatnich przedsiębiorstw.Zarzut drugi, oparty na braku uznania K. Chimica za MŚP.W tym względzie skarżąca podnosi, że na podstawie art. 6 załącznika do zaleceń odpowiednie dane umożliwiające zaklasyfikowanie K. Chimica do kategorii MŚP są następujące:100% danych dotyczących K. Chimica;100% danych dotyczących I.C.B. S.r.l;40% danych dotyczących Medini Ltd;36,66% danych dotyczących ALO Inmobilien GmbH.