Language of document :

Predlog za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo Administratīvā apgabaltiesa (Latvija) 2. februarja 2024 — AS Gaso in AS Conexus Baltic Grid/ Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

(Zadeva C-87/24, Gaso in Conexus Baltic Grid)

Jezik postopka: latvijščina

Predložitveno sodišče

Administratīvā apgabaltiesa

Stranke v postopku v glavni stvari

Tožeči stranki: AS Gaso, AS Conexus Baltic Grid

Tožena stranka: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija («autoridad reguladora»)

Vprašanja za predhodno odločanje

1.    Ali člen 41(8) Direktive 2009/73/ES1 nasprotuje nacionalni zakonodaji, ki regulativnemu organu pri izračunu tarif ali določitvi metodologij ne nalaga obveznosti, da utemelji, kako se operaterjem prenosnih in distribucijskih omrežij zagotavlja ustrezna spodbuda, tako kratkoročna kot dolgoročna, za povečevanje učinkovitosti, spodbujanje povezovanja trgov in zanesljivosti dobave ter za podpiranje zadevnih raziskovalnih dejavnosti?

2.    Ali je v skladu s členom 41(8) Direktive 2009/73/ES, da se nacionalna zakonodaja razlaga tako, da se zagotavlja ustrezna spodbuda, tako kratkoročna kot dolgoročna, za povečevanje učinkovitosti, spodbujanje povezovanja trgov in zanesljivosti dobave ter za podpiranje zadevnih raziskovalnih dejavnosti, če se s plačilom tarif s strani uporabnikov krijejo le ekonomsko upravičeni stroški javne službe in je zagotovljena vsaj minimalna donosnost?

3.    Ali je nacionalna zakonodaja, ki z določitvijo „ustrezne spodbude, tako kratkoročne kot dolgoročne“, ter spodbud „za spodbujanje povezovanja trgov, zanesljivosti dobave in raziskovalnih dejavnosti“ ne predvideva, da se upoštevajo načela, sprejeta na finančnem področju, za določanje tehtane povprečne stopnje donosa kapitala, ki jo upoštevajo primerljiva podjetja, ki delujejo na prostem trgu, v skladu s cilji, opredeljenimi v členu 41(8) Direktive 2009/73/ES?

4.    Ali mora regulativni organ pri razlagi pojmov „ustrezna donosnost naložb“ v smislu člena 13 Uredbe [(ES) št. 715/2009]1 in „spodbude za naložbe“ v smislu člena 41 Direktive 2009/73 upoštevati pojem povprečne stopnje donosa kapitala (tehtani povprečni strošek kapitala), ki je sprejet na finančnem področju, in metodologijo, uporabljeno za njegovo določitev?

5.    Če je odgovor na prejšnje vprašanje pritrdilen, ali lahko regulativni organ upravičeno odstopi od metodologije, uporabljene na finančnem področju za določitev povprečne stopnje donosa kapitala, in to stopnjo prilagodi, kot se mu zdi primerno?

6.    Če je odgovor na prejšnje vprašanje pritrdilen, ali lahko regulativni organ prilagodi povprečno stopnjo donosa kapitala tako, da se pri izračunu upošteva premija za majhnost, ki temelji na stroških izposojanja drugih podjetij v gospodarstvu države članice?

7.    Če je odgovor na četrto vprašanje pritrdilen, ali lahko regulativni organ prilagodi povprečno stopnjo donosa kapitala tako, da operaterju prenosnega omrežja ali skladiščnega sistema zemeljskega plina ni dolžan plačati nadomestila zaradi povečanja inflacije v prejšnjem tarifnem obdobju?

8.    Če je odgovor na peto vprašanje pritrdilen in če se operater omrežja ne strinja z vrednostjo povprečne stopnje donosa kapitala, ki jo predlaga regulativni organ, ali s podatki, na katerih temelji, ali bi se moral regulativni organ pri določitvi povprečne stopnje donosa kapitala (tehtani povprečni strošek kapitala) za oceno ustrezne stopnje obrniti na neodvisno tretjo osebo?

9.    Ali je postopek določanja tarif, pri katerem povprečno stopnjo donosa kapitala določi regulativni organ in v katerem operater prenosnega omrežja ali skladiščnega sistema zemeljskega plina nima pravice prilagoditi tega izračuna glede na posamezne kazalnike podjetja operaterja omrežja, v nasprotju s cilji, opredeljenimi v členu 41(8) Direktive 2009/73/ES?

10.    Ali je treba člen 1, [prvi odstavek,] točka (b), Uredbe [(ES) št. 715/2009] v povezavi z drugim odstavkom tega člena razlagati tako, da se uvodni izjavi 7 in 8 ter člen 13(1) navedene uredbe uporabljajo za skladišča zemeljskega plina in za tarife, ki jih določi regulativni organ, če je dostop do skladišč utekočinjenega zemeljskega plina reguliran?

____________

1 Direktiva 2009/73/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o skupnih pravilih notranjega trga z zemeljskim plinom in o razveljavitvi Direktive 2003/55/ES (UL 2009, L 211, str. 94).

1 Uredba (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o pogojih za dostop do prenosnih omrežij zemeljskega plina in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1775/2005 (UL 2009, L 211, str. 36).