Language of document :

25. aprillil 2006 esitatud hagi - British Nuclear Group Sellafield versus komisjon

(Kohtuasi T-121/06)

Kohtumenetluse keel: inglise

Pooled

Hageja: British Nuclear Group Sellafield (Sellafield, Ühendkuningriik) (esindajad: solicitor J. Percival, solicitor A. Renshaw, solicitor J. Isted ja solicitor G. Bushell ning barrister R. Plender)

Kostja: Euroopa Ühenduste Komisjon

Hageja nõuded

tühistada vaidlustatud otsus; või

teise võimalusena, tühistada vaidlustatud otsuse artiklites 2, 3 ja 4 nimetatud meetmed;

mõista kohtukulud välja kostjalt; ja

võtta muid Euroopa Kohtu poolt vajalikuks peetavaid meetmeid.

Väited ja peamised argumendid

Hageja vaidlustab komisjoni 15. veebruari 2006. aasta otsuse, mis puudutab Euratomi asutamislepingu artikli 83 kohaldamise menetlust (BNG Sellafield Limited). Komisjon edastas vaidlustatud otsusega Euratomi asutamislepingu artikli 83 lõike 1 punkti a kohase hoiatuse. Komisjon väidab, et hageja on rikkunud teatavaid Euratomi asutamislepingu ja määruse 302/20051 sätteid, mis puudutavad tema teatamiskohustust, ning sätteid, mis käsitlevad juurdepääsu teatud seadmetele. Komisjon nõudis hagejalt konkreetsete meetmete rakendamist vaidlustatud otsuses ette nähtud tähtaja jooksul.

Hageja väidab hagi toetuseks esiteks seda, et komisjonil puudus pädevus vaidlustatud otsuse vastuvõtmiseks ja hagejale kohustuslikuks tehtud meetmete kehtestamiseks. Hageja leiab, et komisjonil puuduvad volitused kehtestatud meetmete vastuvõtmiseks; see puudutab ka meetmeid, mis käsitlevad kvaliteedi tagamise põhimõtteid ning tuumaarvestuse ja -kontrolli standardeid, mis jäävad olemasolevate julgeolekumeetmete alaste õigusnormide kohaldamisalast väljapoole.

Hageja väidab ka seda, et kostja on rikkunud subsidiaaruse põhimõtet, kuna kehtestatud meetmed kuuluvad vastavate riiklike ametiasutuste pädevusse.

Hageja on seisukohal, et vaidlustatud otsus tugineb kas täielikult või osaliselt pigem ohutus- kui julgeolekukaalutlustele ning järelikult ei ole Euratomi asutamislepingu artikkel 83 selle vastuvõtmiseks nõuetekohane õiguslik alus.

Teiseks väidab hageja, et kuna komisjon ei ole järginud Euratomi artikli 83 kohaselt ette nähtud menetluse täieliku ja nõuetekohase läbiviimise nõuet, on ta seeläbi rikkunud olulise tähtsusega menetluseeskirja. Hageja kinnitab, et komisjon ei teatanud talle oma vastuväidetest, ei pakkunud ärakuulamise võimalust ning on rikkunud hageja kaitseõigusi.

Hageja väidab kolmanda asjaoluna, et järeldades, et hageja on rikkunud julgeolekuga seonduvaid kohustusi, on komisjon rikkunud Euratomi asutamislepingut ja õigusnorme, mis puudutavad selle kohaldamist, ning tegi seeläbi ilmse hindamisvea ja rikkus õiguskindluse põhimõtet.

Neljandaks väidab hageja, et rikutud on proportsionaalsuse põhimõtet ja õiguspäraseid ootusi.

Viimase asjaoluna väidab hageja, et komisjon on rikkunud tema kaitseõigusi ja õigust ausale kohtumenetlusele, kuna ei täitnud kohustust teatada hagejale sanktsioonina kehtestatud meetmete sisust piisavalt vara ette, et hagejal oleks võimalus nende kohta enne vaidlustatud otsuse vastuvõtmist omapoolseid märkusi esitada.

____________

1 - Komisjoni 8. veebruari 2005. aasta määrus (Euratom) nr 302/2005 Euratomi julgeolekumeetmete rakendamise kohta (ELT L 54, lk 1).