Language of document : ECLI:EU:T:2007:270

Zadeva T-243/05

Helenska republika

proti

Komisiji Evropskih skupnosti

„EKUJS – Jamstveni oddelek – Odhodki, izključeni iz financiranja Skupnosti – Poljščine – Oljčno olje – Finančna revizija – Rok 24 mesecev“

Povzetek sodbe

1.      Kmetijstvo – EKUJS – Potrditev obračuna

(uredbi Sveta št. 729/70, člen 5(2)(c), in št. 1258/1999, člen 7(4), peti pododstavek; Uredba Komisije št. 1663/95, kot je bila spremenjena z Uredbo št. 2245/1999, člen 8(1), prvi in tretji pododstavek)

2.      Kmetijstvo – EKUJS – Potrditev obračuna

3.      Akti institucij – Uredbe – Uredba, ki predpisuje posebne ukrepe nadzora

1.      Kot izhaja iz člena 5(2)(c) Uredbe št. 729/70 o financiranju skupne kmetijske politike in člena 7(4), peta alinea, Uredbe št. 1258/1999 o financiranju skupne kmetijske politike, se 24-mesečni rok šteje od trenutka, ko je Komisija zadevni državi članici sporočila rezultate svojih preverjanj, in sicer rezultate pregledov na kraju samem, v državah članicah, ki so jih opravile njene službe. Procesno jamstvo v obliki 24-mesečnega roka iz navedenih določb je povezano le s sporočilom o rezultatih preverjanj Komisije in ne z oceno odhodkov, ki jih le-ta namerava izključiti. Rezultati preverjanj so namreč osnova za vsak popravek in morajo biti čim prej sporočeni državi članici, zato da bi ta lahko brez nepotrebnega odlašanja odpravila ugotovljene pomanjkljivosti in se v prihodnje izognila novim popravkom.

Iz tega izhaja, da se 24-mesečni rok, kot izhaja iz uredb št. 729/70 in 1258/1999, še vedno šteje od prvega sporočila, v katerem so predstavljeni rezultati preverjanj, kot ga določa člen 8(1), tretja alinea, Uredbe št. 1663/95, čeprav se v prihodnje ocena odhodkov, ki naj bi bili izključeni, navede v drugem sporočilu, ki ga Komisija zadevni državi članici pošlje po dvostranski razpravi v skladu s členom 8(1), tretja alinea, Uredbe št. 1663/95 o določitvi podrobnih pravil za uporabo Uredbe Sveta (EGS) št. 729/70 v zvezi s postopkom za potrditev obračuna jamstvenega oddelka EKUJS, kot je bila spremenjena predvsem z Uredbo Komisije (ES) št. 2245/1999 z dne 22. oktobra 1999.

To stališče ne vpliva na procesne pravice držav članic. Odločbe na področju potrditve obračuna EKUJS se namreč sprejemajo v kontradiktornem postopku, v katerem imajo zadevne države članice vsa potrebna jamstva, da predstavijo svoja stališča.

(Glej točke od 41 do 44.)

2.      Na področju financiranja skupne kmetijske politike iz EKUJS, Komisiji, zato da bi dokazala obstoj kršitve pravil skupne ureditve kmetijskih trgov, ni treba izčrpno dokazovati pomanjkljivosti nadzorov, ki jih opravijo nacionalni upravni organi, ali nepravilnosti zneskov, ki jih ti sporočijo, temveč mora podati dokaz o resnem in upravičenem dvomu, ki ga ima glede teh nadzorov ali zneskov. To ublažitev dokaznega bremena za Komisijo je mogoče pojasniti z dejstvom, da je država članica v najprimernejšem položaju za zbiranje in preverjanje podatkov, potrebnih za potrditev obračuna EKUJS, ter je zato dolžna predložiti najpodrobnejši in najpopolnejši dokaz o resničnosti svojih nadzorov ter zneskov, in odvisno od okoliščin primera, o nepravilnosti trditev Komisije.

(Glej točko 57.)

3.      Če uredba določa posebne nadzorne ukrepe, jih morajo države članice uporabiti, ne da bi bilo treba presoditi utemeljenost njihovih trditev, da bi bil drugačen nadzorni sistem učinkovitejši, in ne glede na predpostavko, da so bili ti drugi nadzori že izvršeni.

(Glej točki 59 in 60.)