Language of document : ECLI:EU:T:2016:396

Lieta T‑82/14

Copernicus‑Trademarks Ltd

pret

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju

Eiropas Savienības preču zīme – Spēkā neesamības atzīšanas process – Eiropas Savienības vārdiska preču zīme “LUCEO” – Absolūts atteikuma pamats –Reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas laikā pastāvējusi ļaunticība – Regulas (EK) Nr. 207/2009 52. panta 1. punkta b) apakšpunkts

Kopsavilkums – Vispārējās tiesas (devītā palāta) 2016. gada 7. jūlija spriedums

1.      Tiesvedība – Pārbaude pēc būtības pirms pieņemamības pārbaudes – Pieļaujamība

2.      Eiropas Savienības preču zīme – Atteikšanās, atcelšana un spēkā neesamība – Absolūti spēka neesamības pamati – Pieteikuma iesniedzējs, kas preču zīmes reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas laikā rīkojies ļaunticīgi – Vērtējuma kritēriji – Visu nozīmīgo faktoru, kas pastāvēja reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas brīdī, ņemšana vērā – Pieteikuma iesniedzēja nodoms – Apstrīdētā apzīmējuma izcelsme – Uzņēmējdarbības loģika, uz kuru balstīta apstrīdētā apzīmējuma kā Eiropas Savienības preču zīmes reģistrācija – Notikumu hronoloģija, kas raksturīga preču zīmes reģistrācijas pieteikuma iesniegumam

(Padomes Regulas Nr. 207/2009 52. panta 1. punkta b) apakšpunkts)

1.      Skat. nolēmuma tekstu.

(sal. ar 21. punktu)

2.      Regulas Nr. 207/2009 par Eiropas Savienības preču zīmi 52. panta 1. punkta b) apakšpunktā minētais ļaunticības jēdziens ir saistīts ar personas, kas ir iesniegusi preču zīmes reģistrācijas pieteikumu, subjektīvo motivāciju, proti, negodīgu nodomu vai cita veida kaitniecisku nodomu. Tas nozīmē rīcību, kas atkāpjas no principiem, kas ir atzīti par tādiem, kas ir raksturīgi ētiskai rīcībai vai godīgai praksei rūpniecības vai tirdzniecības jomā.

Lai izvērtētu, vai iesniedzējs ir bijis ļaunticīgs, tostarp ir jāizvērtē, vai tas ir plānojis izmantot preču zīmi, kuras reģistrācija ir tikusi lūgta. Šajā ziņā ir jāatgādina, ka preču zīmes pamata funkcija ir garantēt patērētājam vai gala lietotājam ar preču zīmi apzīmētās preces vai pakalpojuma izcelsmes identitāti, ļaujot viņam bez iespējas sajaukt atšķirt preci vai pakalpojumu no precēm un pakalpojumiem ar citādu izcelsmi.

Nodoms neļaut tirgot preci noteiktos apstākļos var raksturot pieteikuma iesniedzēja ļaunticību. Tā tas it īpaši ir gadījumā, kad vēlāk izrādās, ka pieteikuma iesniedzējs ir reģistrējis apzīmējumu kā Eiropas Savienības preču zīmi bez nodoma to izmantot, vienīgi lai liegtu trešajām personām iekļūt tirgū.

Pieteikuma iesniedzēja nodoms atbilstīgajā brīdī ir subjektīvs elements, kas ir jāizvērtē, ņemot vērā visus atbilstīgos apstākļus, kas ir raksturīgi konkrētajam gadījumam un pastāv pieteikuma reģistrēt apzīmējumu par Eiropas Savienības preču zīmi pieteikuma iesniegšanas brīdī. Šī motivācija parasti tiek noteikta, ņemot vērā objektīvus kritērijus, kuru vidū ir arī uzņēmējdarbības loģika, ar kādu iesniegts reģistrācijas pieteikums.

Visaptveroša vērtējuma ietvaros, kas veikts saskaņā ar Regulas Nr. 207/2009 52. panta 1. punkta b) apakšpunktu, tāpat var tikt ņemtas vērā apstrīdētā apzīmējuma izcelsme un tā izmantošana kopš tā radīšanas, kā arī uzņēmējdarbības loģika, ar kādu iesniegts pieteikums reģistrēt šo apzīmējumu par Eiropas Savienības preču zīmi, kā arī notikumu hronoloģija saistībā ar minēto iesniegšanu.

Pieteikuma iesniedzējam, kas vēlas atsaukties uz šo absolūto spēkā neesamības pamatu, ir jāpierāda apstākļi, kas ļauj secināt, ka Eiropas Savienības preču zīmes īpašnieks, iesniedzot šīs preču zīmes reģistrācijas pieteikumu, ir rīkojies ļaunticīgi.

(sal. ar 28.–33. punktu)