Language of document : ECLI:EU:T:2013:406

Věc T‑465/11

Globula a.s.

v.

Evropská komise

„Vnitřní trh se zemním plynem – Směrnice 2003/55/ES – Povinnost plynárenských podniků zorganizovat systém sjednaného přístupu třetích osob k plynárenským skladovacím zařízením – Rozhodnutí českých orgánů, jímž byla žalobkyni udělena dočasná výjimka pro její plánované podzemní plynárenské skladovací zařízení v Dambořicích – Rozhodnutí Komise nařizující České republice zrušit rozhodnutí o výjimce – Časová působnost směrnice 2003/55“

Shrnutí – rozsudek Tribunálu (čtvrtého senátu) ze dne 6. září 2013

1.      Žaloba na neplatnost – Právní zájem na podání žaloby – Fyzické nebo právnické osoby – Žaloba, která může žalobci přinést prospěch

(Článek 263 čtvrtý pododstavec SFEU)

2.      Sbližování právních předpisů – Opatření pro sbližování – Společná pravidla pro vnitřní trh se zemním plynem – Směrnice 2009/73 – Změna postupu přijímání rozhodnutí o výjimce stanoveného směrnicí 2003/55 – Zpětná účinnost – Neexistence – Platnost bývalého režimu pro řízení o výjimce, která probíhají v okamžiku vstupu směrnice 2009/73 v platnost

(Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/55, článek 22, a 2009/73, články 36, 53 a 54)

1.      Viz znění rozhodnutí.

(viz body 21–23)

2.      Jestliže o procesních pravidlech se má obecně za to, že se vztahují na všechny spory probíhající v okamžiku, kdy tato pravidla vstoupí v platnost, hmotněprávní pravidla jsou naproti tomu obvykle vykládána tak, že se nevztahují na situace, k nimž došlo před jejich vstupem v platnost. Z této zásady však byla připuštěna výjimka v případě, kdy právní předpis obsahuje jak procesní, tak hmotněprávní pravidla, která tvoří nedělitelný celek a jejichž jednotlivá ustanovení nelze posuzovat izolovaně, pokud jde o jejich časovou působnost. Za takových okolností nelze přiznat všem dotčeným ustanovením zpětnou účinnost, ledaže by k takovému závěru vedly dostatečně jasné údaje.

Podstatné procesní změny pravidel, kterými se řídí přijímání rozhodnutí vnitrostátních orgánů o výjimce, jež byly zavedeny článkem 36 třetí směrnice 2009/73/ES o společných pravidlech pro vnitřní trh se zemním plynem a o zrušení směrnice 2003/55, nelze posuzovat izolovaně, pokud jde o jejich časovou působnost, ve vztahu k hmotněprávním změnám. Zaprvé řízení o výjimce, které upravuje článek 36, je jediným řízením, i když probíhá částečně na vnitrostátní a částečně na unijní úrovni. Změny týkající se vnitrostátní fáze řízení tedy nelze posuzovat odděleně od změn týkajících se fáze na úrovni Unie. Zadruhé mají změny v rozdělení rozhodovací pravomoci mezi jednotlivé aktéry podílející se na řízení značný rozsah a mohou mít zejména dopad na výsledek řízení.

Takové změny tedy tvoří nedělitelný celek, takže celému článku 36 nelze přiznat zpětnou účinnost, ledaže by k takovému závěru vedly dostatečně jasné údaje. Takové údaje však nejsou dány, jelikož směrnice 2009/73 stanoví v článcích 53 a 54 přesným způsobem datum, od kterého mají být pravidla, jež obsahuje, používána. Neobsahuje naopak žádná pravidla pro postup v řízeních, která v okamžiku jejího vstupu v platnost již probíhají, jež by mohla odůvodnit výjimku z této zásady.

(viz body 24, 25, 27, 31–33, 36, 37)