Language of document :

21. augustil 2013 esitatud hagi – Doux versus komisjon

(Kohtuasi T-434/13)

Kohtumenetluse keel: prantsuse

Pooled

Hageja: Doux SA (Châteaulin, Prantsusmaa) (esindaja: advokaat J. Vogel)

Kostja: Euroopa Komisjon

Nõuded

Hageja palub Üldkohtul:

tühistada komisjoni 18. juuli 2013. aasta rakendusmäärus (EL) nr 689/2013, millega kehtestatakse kodulinnuliha eksporditoetused

mõista kohtukulud välja komisjonilt.

Väited ja peamised argumendid

Hagi põhjenduseks esitab hageja viis väidet.

Esimese väite kohaselt on rikutud olulisi menetlusnorme, kuna vaidlustatud määrus ei sisalda ühtegi põhjendust. Hageja väidab, et vaidlustatud määruses esitatud põhjendus on seda tüüpi, mis ei võimalda järgida komisjoni arutluskäiku, olgugi et komisjon oleks pidanud väga täpselt välja tooma kaalutlused, mis õigustavad toetussumma muutmist 108,5 eurolt tonni kohta 0 euroni tonni kohta, seda enam, et see läheb vastuollu tema varasema otsustuspraktikaga.

Teise väite kohaselt on rikutud õiguspärase ootuse põhimõtet, kuna komisjon kinnitas tootjatele, et toetused säilitatakse kuni uue põllumajanduspoliitika jõustumiseni. Hageja väidab, et toetussummade alandamine 108,5 eurolt 0 euroni ei olnud kodulinnuliha turgu arvestades etteaimatav.

Kolmanda väite kohaselt on tehtud ilmne hindamisviga seetõttu, et komisjoni arvates õigustasid majandusnäitajad toetussumma kehtestamist 0 eurole, olgugi et turuhinna tõusu neutraliseeris suures osas euro kursi tõus dollari suhtes. Hageja leiab seega, et majandusnäitajad ei õigusta toetuste kaotamist.

Neljanda väite kohaselt on tehtud ilmne hindamisviga seetõttu, et komisjoni arvates oli vaidlustatud määruse viivitamatu jõustumine õigustatud selleks, et „vältida kõrvalekaldeid valitsevast turuolukorrast ja tagada tõhus haldamine”. Hageja väitel on see põhjendus, mis on varasemate määrustega identne, antud juhul iseäranis sobimatu, kuna eksporditoetuste jõuline kaotamine, ilma et sellest oleks ette teatatud, mis oleks võimaldanud tootjatel majandusmudelit kohandada, võib seevastu kaasa tuua siseturu organiseerimatuse.

Viies väide puudutab võimu kuritarvitamist komisjoni poolt, kuna viimane ei võtnud vaidlustatud määrust vastu määruses nr 1234/20071 ette nähtud alusel.

____________

1     Nõukogu 22. oktoobri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 1234/2007, millega kehtestatakse põllumajandusturgude ühine korraldus ning mis käsitleb teatavate põllumajandustoodete erisätteid (ühise turukorralduse ühtne määrus) (ELT L 299, lk 1).